Redakcja Polska

Moskiewski sąd ogłosił wyrok. Aleksiej Nawalny spędzi w kolonii karnej łącznie 19 lat

04.08.2023 18:05
Współpracownicy polityka podkreślają, że reżim prześladując Aleksieja Nawalnego chce zastraszyć swoich przeciwników.
Audio
  • To trzeci już wyrok dla lidera opozycji, a jego współpracownicy informują, że przygotowywany jest czwarty proces, w którym wyrok może być jeszcze wyższy. Współpracownicy polityka podkreślają, że reżim prześladując Aleksieja Nawalnego chce zastraszyć swoich przeciwników [posłuchaj]
Aleksiej Nawalny został aresztowany w 2021 roku
Aleksiej Nawalny został aresztowany w 2021 rokuPAP/DPA

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, przebywający od 2021 roku w więzieniu, spędzi w kolonii karnej łącznie 19 lat; taki wyrok ogłosił w piątek sąd w Moskwie, który uznał polityka za winnego rzekomej "działalności ekstremistycznej" - poinformowały agencja Reutera, a także niezależne rosyjskie portale Mediazona i Meduza.

Wyrok 19 lat pozbawienia wolności to łączna kara za wszystkie dotychczasowe "przestępstwa" jakoby popełnione przez Nawalnego.

Jak powiadomiła Meduza opozycjonista ma trafić do kolonii karnej o specjalnym rygorze, przeznaczonej dla najbardziej niebezpiecznych osadzonych, czyli m.in. recydywistów i osób skazanych na dożywocie. 

Aleksiej Nawalny został aresztowany w styczniu 2021 roku po powrocie do Rosji z Niemiec, gdzie leczył się po próbie otrucia. Zdaniem polityka zamach na jego życie został zorganizowany przez rosyjskie służby specjalne.

W lutym 2021 roku sąd odwiesił wobec Nawalnego dawny wyrok więzienia za rzekome defraudacje finansowe. W marcu 2022 roku opozycjonista usłyszał kolejny wyrok - dziewięć lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze na podstawie oskarżeń o defraudację i obrazę sądu. Dwa miesiące później Nawalny został oskarżony w następnej sprawie, dotyczącej "tworzenia organizacji ekstremistycznej", natomiast w październiku do listy zarzutów dodano m.in. "promowanie terroryzmu" i "rehabilitację nazizmu".

Opozycjonista wielokrotnie skarżył się na warunki panujące w kolonii karnej, nazywając je wprost torturami. Krytyk Kremla informował, że jest pozbawiany snu, nie otrzymuje opieki medycznej, jest celowo umieszczany w celi z więźniem skazanym za morderstwo, który cierpi na różne choroby i nie przestrzega higieny osobistej, a także nie pozwala mu się na kontakt z obrońcami i krewnymi.

Nawalny przebywa obecnie w kolonii karnej w Mielechowie, około 250 na wschód od Moskwy. 

PAP/IAR/ks

Rosjanie wywożą dzieci z Ukrainy. Ukraińska RPO: indoktrynują je, aby walczyły przeciwko swojej ojczyźnie

30.07.2023 09:00
- Rosjanie mają zaplanowaną od dawna politykę rusyfikacji ukraińskiego narodu, w szczególności dzieci. Polityka ta zakłada albo zabicie tych dzieci, okaleczanie ich i złamanie psychiczne na terytorium Ukrainy, albo wykradzenie ich i zwiększenie ich kosztem liczebności własnego narodu - opowiada Daria Herasymczuk, ukraińska rzecznik praw dziecka i doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Rosja jest odpowiedzialna za ogromną część inflacji w strefie euro. Nowy raport EBC

03.08.2023 08:30
Nowy raport Europejskiego Banku Centralnego wskazuje, że szantaż energetyczny Rosji odpowiadał w połowie 2022 r. za 72 proc. inflacji w strefie euro - napisał w mediach społecznościowych prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Rosjanie w ataku na ukraiński port Izmaił zniszczyli 40 tysięcy ton zboża

02.08.2023 16:40
Blisko 40 tysięcy ton zboża zostało zniszczonych w ataku przeprowadzonym przez Rosję na silosy znajdujące się w pobliżu ujścia Dunaju na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński minister infrastruktury Ołeksandr Kubrakow we wpisie na twitterze zilustrowanym zdjęciami zniszczonych magazynów i silosów.