Redakcja Polska

W Czerwonym Borze powstanie ośrodek szkoleniowy dla brygady pancernej

18.09.2023 16:55
Piąta dywizja w wojsku polskim będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt - zapowiedział szef MON, minister Mariusz Błaszczak. W Czerwony Borze odbyła się dziś odprawa z kadrą kierowniczą tworzonej od roku 1 Dywizji Piechoty Legionów imienia marszałka Józefa Piłsudskiego.
W Czerwony Borze odbyła się odprawa z kadrą kierowniczą tworzonej od roku 1 Dywizji Piechoty Legionów imienia marszałka Józefa Piłsudskiego
W Czerwony Borze odbyła się odprawa z kadrą kierowniczą tworzonej od roku 1 Dywizji Piechoty Legionów imienia marszałka Józefa PiłsudskiegoTwitter/MON_GOV_PL

Po odprawie minister Mariusz Błaszczak powiedział, że jedną z jednostek nowej dywizji będzie brygada pancerna ulokowana w Czerwonym Borze. W tym miejscu jest dawny poligon wojskowy i tu powstanie ośrodek szkoleniowy dla brygady pancernej. Jednostka będzie wyposażona m.in. w czołgi K2 i Abramsy oraz w armatohaubice K9 i rodzimej produkcji wozy piechoty Borsuk.

Na wyposażenie dywizji trafi też artyleria dalekiego zasięgu z Korei Południowej, czyli wyrzutnie Chunmoo. To odpowiednik amerykańskich HIMARS-ów, które także zamówiliśmy w ramach kontraktu z rządem USA.


Szef MON dodał, że siłą wojska jest jego liczebność. Stąd - jak podkreślił minister Mariusz Błaszczak - rząd Zjednoczonej Prawicy sukcesywnie zwiększa liczebność polskiej armii. Dziś mamy już 180 tysięcy żołnierzy - poinformował minister obrony.

Docelowo w skład 1 Dywizji Piechoty Legionów wchodzić będą brygady ogólnowojskowe oraz jednostki wspierające i zabezpieczające, które rozlokowane będą w garnizonach na terenie czterech województw: podlaskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego oraz kujawsko-pomorskiego. Dywizja finalnie ma liczyć ponad 30 tysięcy żołnierzy. Dywizja będzie operować przede wszystkim na Podlasiu, a jej głównym zadaniem będzie ochrona granicy.

Posłuchaj
00:22 12557643_1.mp3 Po odprawie minister Mariusz Błaszczak powiedział, że jedną z jednostek nowej dywizji będzie brygada pancerna ulokowana w Czerwonym Borze (IAR)

IAR/dad

Ukraina zamierza pozwać Polskę, Słowację i Węgry za utrzymanie zakazu importu zboża

18.09.2023 14:18
Ukraina zamierza pozwać Polskę, Słowację i Węgry za utrzymanie zakazu importu zbóż przez te kraje. Napisał o tym serwis "Politico" powołując się na ukraińskiego zastępcę ministra do spraw ekonomicznych Tarasa Kaczkę.

Białoruska armia otrzymała dostęp do rosyjskiej broni jądrowej

18.09.2023 14:49
Armia białoruska otrzymała dostęp do wykorzystania rosyjskiej broni jądrowej - powiedział w telewizji państwowej zastępca sekretarza państwowego Rady Bezpieczeństwa Białorusi Paweł Murawejka. Zaznaczył, że fachowcy białoruscy ukończyli szkolenie na symulatorach i w realnych obiektach w Federacji Rosyjskiej.

58 proc. Polaków popiera wystąpienie do Niemiec o reparacje. Jest nowy sondaż CBOS

18.09.2023 15:14
58 proc. respondentów uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji za straty poniesione podczas II wojny światowej; przeciwnego zdania jest 31 proc. badanych; 11 proc. nie ma zdania na ten temat - wynika z najnowszego sondażu CBOS.