Redakcja Polska

Polska podejmuje starania o organizację igrzysk olimpijskich w 2036 roku

27.09.2023 14:18
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska podjęła starania o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2036 roku w naszym kraju. Jak dodał, rozwój naszego kraju następuje dynamicznie. - Jesteśmy przekonani, że do 2036 r. będziemy mieli Centralny Port Komunikacyjny i sieć połączeń drogowych. Pod względem infrastrukturalnym powinniśmy być zatem gotowi do realizacji takiego przedsięwzięcia - podkreślił prezydent.
Prezydent: podjęliśmy starania o organizację letnich igrzysk olimpijskich w Polsce w 2036 r.
Prezydent: podjęliśmy starania o organizację letnich igrzysk olimpijskich w Polsce w 2036 r.Shutterstock.com/BBA Photography; Przemysław Keler/KPRP/ Twitter/@PrezydentPL

W środę w Zakopanem prezydent Andrzej Duda bierze udział w Europejskim Kongresie Sportu i Turystyki 2023, podczas którego wspominał m.in. organizowane w 2012 r. przez Polskę i Ukrainę Mistrzostwa Europy w piłce nożnej.

- Było to bardzo ważne, przełomowe dla nas sportowe wydarzenie. Podjęliśmy się w związku z tym zorganizowania w tym roku wydarzenia nie tylko w jednej dyscyplinie sportowej, jaką jest piłka nożna, ale szerzej, w różnych dyscyplinach sportowych, czyli Igrzysk Europejskich. One także były wydarzeniem udanym - ocenił prezydent.

- To wszystko skłoniło nas - również wobec zaawansowanych, realizowanych planów inwestycyjnych w naszym kraju - do tego, aby podjąć starania o największe możliwe sportowe wydarzenie, jakie jest na świecie, a mianowicie o letnie igrzyska olimpijskie. Chcę z tego miejsca ogłosić - po konsultacjach, które odbyliśmy z szefostwem polskiego Komitetu Olimpijskiego, z panem ministrem sportu, jego współpracownikami, ze stroną rządową - że jest nasza ambicją i zamiarem, aby rozpocząć starania o Letnie Igrzyska Olimpijskie w naszym kraju w roku 2036 - ogłosił w środę prezydent.

Igrzyska olimpijskie

Do tej pory oficjalnie pojawiły się trzy kandydatury do organizacji igrzysk 2036 r.: meksykańska (Guadalajara-Meksyk-Monterrey-Tijuana), indonezyjska (Nusantara) i turecka (Stambuł).

Rywalizację o prawo goszczenia największej sportowej imprezy globu rozważają też Egipt (Kair), Korea Płd (Seul), Indie (Ahmedabad), Katar (Dauha), Węgry (Budapeszt), Włochy (Florencja-Bolonia), Dania (Kopenhaga), a z pomysłu wspólnej organizacji - w stulecie igrzysk w Berlinie - nie rezygnują też Niemcy i Izrael.

Posłuchaj
00:47 12573659_1.mp3 Polska będzie się starać o organizację letnich igrzysk w 2036 roku (IAR) 

Najbliższe igrzyska letnie odbędą się w przyszłym roku w Paryżu, a dwie kolejne edycje w Los Angeles (2028) i australijskim Brisbane (2032). Do tej pory 

Polska tylko raz starała się o prawo przeprowadzenia igrzysk - w 2006 roku zimowa olimpiada mogła gościć w Krakowie i Zakopanem, ale członkowie MKOl w głosowaniu już w pierwszej turze postawili na Turyn.


IAR/PAP/dad

Ponad połowa białoruskich sędziów bierze udział w represjach politycznych

27.09.2023 13:18
Ponad połowa z blisko 1200 białoruskich sędziów bierze udział w represjach politycznych - poinformowało Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna".

Ministrowie rolnictwa Polski i Ukrainy rozmawiali o imporcie produktów rolnych. Kiedy porozumienie?

27.09.2023 13:37
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus powiedział, że polski rząd rozważy propozycję Ukrainy, by kontrole zboża odbywały się nie na granicy polsko-ukraińskiej, a w portach niemieckich. Szef resortu rolnictwa rozmawiał dziś ze swoim odpowiednikiem Mykołą Solskim.

Europoseł PiS ostrzega przed Grupą Wagnera na Białorusi. "Nie można lekceważyć zagrożenia"

27.09.2023 13:09
Nie można lekceważyć zagrożenia ze strony grupy Wagnera na Białorusi - podkreśla europoseł Anna Fotyga w rozmowie z Polskim Radiem. Dodaje, że wraz ze współpracownikami alarmowała od dawna o tym kręgi w Brukseli.