Redakcja Polska

Dowożą migrantów i instruują ich, jak sforsować granicę. Prowokacje białoruskich służb

05.10.2023 16:49
Białoruskie służby niemal każdego dnia organizują prowokacje na granicy z Polską. Potwierdzają to funkcjonariusze podlaskiego oddziału Straży Granicznej.
Podlasie: białoruskie służby nie zaprzestają prowokacji na polskiej granicy
Podlasie: białoruskie służby nie zaprzestają prowokacji na polskiej granicyStraż Graniczna

Z informacji, do których dotarło Polskie Radio, wynika, że białoruskie służby są odpowiedzialne za codzienne próby przedarcia się do naszego kraju nielegalnych migrantów, a także za ataki migrantów na patrole polskiej Straży Granicznej.

Według rzecznik podlaskiego oddziału Straży Granicznej major Katarzyny Zdanowicz w ochronie polskiej granicy pomaga wybudowana ponad rok temu bariera.

Funkcjonariuszka dodaje, że na Polsce ciąży szczególny obowiązek ochrony tej części granicy, ponieważ jest to również granica Unii Europejskiej i NATO.

Napięcia na granicy

- Zdajemy sobie z tego sprawę i wiemy też, do czego są zdolne służby białoruskie, i jakie już do tej pory różne scenariusze nam przygotowały - podkreśla major Katarzyna Zdanowicz.

Posłuchaj
00:43 Prowokacje białoruskich służb na granicy. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR).mp3 Prowokacje białoruskich służb na granicy. Relacja Macieja Jastrzębskiego (IAR) 


Jak dowiedziało się Polskie Radio, białoruskie służby przywożą migrantów w konkretne miejsca, najczęściej po zmroku i wskazują jak nielegalnie przekroczyć granicę Polski. Białorusini są też odpowiedzialni za wyposażanie migrantów w kamienie, którymi ci zza płotu obrzucają polskie patrole.


IAR/PolskieRadio24.pl/dad

"Być Polakiem to powód do dumy". Polonijna debata w brytyjskim parlamencie

05.10.2023 13:59
W brytyjskim parlamencie odbyła się debata "Być Polakiem w UK – czy to powód do dumy?", która została zainicjowana przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. świętego Maksymiliana Marii Kolbego. 

Jan Dziedziczak: bycie polskim patriotą jest wyzwaniem, które każdy z nas może realizować

05.10.2023 15:12
Bycie polskim patriotą jest wyzwaniem, które każdy z nas może realizować, o ile ma wielkie serce – powiedział w polskiej ambasadzie w Paryżu pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości sprowadzenia do kraju szczątków wybitnego podróżnika Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Import ukraińskiej żywności. Kijów zawiesza skargę m.in. na Polskę

05.10.2023 14:35
Ukraina zawiesiła skargę do Światowej Organizacji Handlu złożoną na Polskę, Węgry i Słowację w związku z utrzymaniem przez te kraje ograniczeń w imporcie ukraińskiej żywności. Przedstawiciele Kijowa oświadczyli, że chcą znaleźć "konstruktywne rozwiązanie" tej sprawy w rozmowach z całą Unią Europejską.