Redakcja Polska

"Niezależna": niemiecki europoseł chce wypchnięcia USA z Europy. "To pokłosie zmiany traktatów"

31.10.2023 11:58
"Europejskie superpaństwo oznaczać ma wypchnięcie USA z Europy oraz de facto likwidację NATO. Wprost wyraził to Helmut Scholz jeden z autorów dokumentu który przyjęła komisja konstytucyjna PE" - ocenił na Twitterze Michał Rachoń, publikując fragment dokumentu. Scholz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na moskiewskim MGIMO, przez lata pracował w dyplomacji NRD. - Wiele krajów uważa, że NATO jest dobrym kierunkiem. Dla Polski absolutnie te przepisy są nie do przyjęcia - mówił Rachoń w programie #Jedziemy w TVP.Info.
Brama Brandenburska w Berinie
Brama Brandenburska w BerinieTTstudio/ Shutterstock

"Przekształcenie sił zbrojnych państw członkowskich UE w struktury obejmujące całą UE powinno, zdaniem Helmuta Scholza, opierać się na zasadzie strukturalnych sił niemających na celu agresji. Ponieważ większość państw członkowskich jest również członkami NATO, zdaniem Helmuta Scholza, każda zmiana traktatu musi wykluczyć powielanie sił zbrojnych i wydatków budżetowych. Zmianie traktatu muszą towarzyszyć kroki w kierunku uniezależnienia się od NATO" - to fragment dokumentu, który na Twitterze oraz w programie #Jedziemy przedstawił Michał Rachoń. Artykuł na ten temat opublikował portal niezalezna.pl.

Jak zauważa niezalezna.pl, Helmut Scholz to niemiecki europoseł z lewicowej frakcji GUE/NGL, jest jednym z polityków europejskich przygotowujących projekt zmiany traktatów UE. Scholz jest absolwentem stosunków międzynarodowych na moskiewskim MGIMO, przez lata pracował w dyplomacji NRD, a w latach 1983-1986 był ambasadorem Niemieckiej Republiki Demokratycznej w Chinach. 

Dokument, który przedstawił Rachoń do projekt sprawozdania w sprawie wniosków PE dot. zmiany traktatów.

Jak czytamy na niezalezna.pl, w programie #Jedziemy plany wyprowadzenia NATO z Europy komentował Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska. - Wypisz wymaluj scenariusz, który wpisuje się w trudną sytuację geopolityczną. Przypomnijmy o tym, że Parlament Europejski był dość bierny w stosunku do projektów anty-europejskich, czy też działań państw, które ponad głowami solidarności europejskiej energetycznej, realizowały współczesny pakt Ribbentrop-Mołotow pod względem energetycznym - NS 1 i NS2. Rosja przez wiele lat była ignorowana, mimo tego, co się wydarzało w Gruzji czy Czeczenii - powiedział Ozdoba.


Przekazano pierwsze śmigłowce dla 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w Programie Perkoz

30.10.2023 15:18
Dwa nowe śmigłowce AW-149 przekazano żołnierzom 25. Brygady Kawalerii Powietrznej w bazie w Nowym Glinniku w województwie łódzkim. To pierwsze maszyny z partii 32 śmigłowców wsparcia wybranych dla wojska w ramach programu Perkoz.

Niemiecki minister obrony: musimy przygotować się na wojnę w Europie

30.10.2023 15:51
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius ostrzegł przed niebezpieczeństwem wojny w Europie i wezwał do dalszej modernizacji Bundeswehry. - Musimy być gotowi do obrony. A także przygotować do tego Bundeswehrę i społeczeństwo - oświadczył minister w rozmowie ze stacją ZDF.

Wiceszef MSZ: jeśli otworzymy granice, to będziemy mieć Lampedusę w każdym europejskim mieście

31.10.2023 10:51
- Jeśli otworzymy granice, to będziemy mieć Lampedusę w każdym europejskim mieście. I obawiam się, że jeśli Platforma Obywatelska przejmie władzę, to również w Polsce będziemy mieć takie obrazki, bo oni zrobią absolutnie wszystko, czego zażąda Bruksela czy też Berlin - mówił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Programie 1 Polskiego Radia.