Redakcja Polska

Światowy Dzień Ubogich. Akcje pomocowe w wielu regionach Polski

19.11.2023 12:36
Po raz siódmy obchodzony jest Światowy Dzień Ubogich, ustanowiony przez papieża Franciszka w Liście Apostolskim Misericordia et Misera. W tym roku jego hasło brzmi "Nie odwracaj twarzy od żadnego biedaka".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePhotographee.eu/Shutterstock

- To jest bardzo ważne zdanie i też musimy je implementować w swoim życiu, bo bardzo często spotykamy ludzi biednych, w różnych kryzysach. I często jest tak, że niektórzy na odchodne dają jakiś pieniążek, nie patrząc nawet na tego, któremu ofiarowują tę pomoc. To jest ważne, żebyśmy mogli dostrzec w każdym człowieku, a więc także i w tym biednym, bezdomnym, naszego brata - wyjaśnił dyrektor Caritas Polska ksiądz doktor Marcin Iżycki.

Nadchodzi zima

To wsparcie i realna pomoc są szczególnie ważne w trwającym już trudnym okresie jesienno-zimowym.

- Te warunki się zmieniają, to jest jasne, jest coraz chłodniej. My mamy biednych i ubogich i bezdomnych obok siebie. Żyją w różnych warunkach, w namiotach i w jakiś opuszczonych domach, nie mając bardzo często bieżącej wody, ogrzewania. Tym bardziej powinniśmy w tym czasie w tym czasie najtrudniejszym przychodzić im z pomocą - dodał dyrektor Caritas Polska.

Z okazji Światowego Dnia Ubogich w Watykanie do stołu z papieżem zasiądą ludzie żyjący na ulicy. Przy placu świętego Piotra staną łaźnia, fryzjer i przychodnia dla ubogich.

W Polsce również mogą oni liczyć na pomoc: w Łodzi powstało miasteczko z pomocą medyczną, prawną i psychologiczną. W Opolu przed Amfiteatrem zorganizowany zostanie poczęstunek, w Krakowie zaś na Małym Rynku działa "Namiot spotkań", w którym specjaliści udzielają porad medycznych, prawnych i z zakresu aktywizacji zawodowej.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: bezdomność zima

Ponad tysiąc uczestników Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

18.11.2023 14:47
Ponad tysiąc osób z 30 krajów weźmie udział w kursach trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którą zainaugurowano w sobotę. Wśród nowości jest m.in. sztuczna inteligencja, kultura języka polskiego, logopedia.

Prokurator generalny Ukrainy: mamy dowody 109 tys. rosyjskich zbrodni wojennych

19.11.2023 10:21
Ukraina zgromadziła dowody ok. 109 tys. rosyjskich zbrodni wojennych - twierdzi ukraiński prokurator generalny Andrij Kostin, cytowany przez Politico. Kijów zidentyfikował ponad 400 osób, podejrzanych o ich dokonanie.

Raport: ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich emerytury, ale zbyt mało oszczędzają

19.11.2023 10:53
Ponad 70 proc. Polaków wierzy, że państwo zadba o ich świadczenia emerytalne, a 40 proc. nie zabezpiecza finansowo swojej przyszłości - wynika z raportu "Długie jutro". Wskazano, że 22 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności, a 17 proc. ma je na więcej niż rok.