Redakcja Polska

Polski kontrwywiad stale prowadzi rozpoznanie wrogich działań służb Rosji i Białorusi

22.11.2023 09:18
Polskie służby kontrwywiadowcze cały czas prowadzą działania ukierunkowane na rozpoznanie wrogiej aktywności rosyjskich i białoruskich służb - powiedział w środę zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn
Akcja ABW i SG na granicy z Ukrainą
Akcja ABW i SG na granicy z Ukrainąabw.gov.pl

Stanisław Żaryn skomentował w ten sposób skierowany do sądu akt oskarżenia po śledztwie przeciw zatrzymanym przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego członkom działającej w Polsce na rzecz Rosji siatki szpiegowskiej.

- Zidentyfikowanie i rozbicie siatki szpiegowskiej działającej na terytorium Polski na rzecz rosyjskich służb to znaczący sukces polskiego kontrwywiadu. W wyniku skutecznej pracy funkcjonariuszy ABW udało się zneutralizować bardzo poważne zagrożenie, które wynikało z działań wrogiego wobec nas państwa jakim jest Rosja - ocenił w rozmowie z PAP sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Akt oskarżenia przeciwko 16 cudzoziemcom

W środę dział prasowy Prokuratury Krajowej i biuro prasowe ministra koordynatora służb specjalnych poinformowało, że 15 listopada 2023 r. nadzorujący śledztwo ABW lubelski wydział zamiejscowy departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej skierował do Sądu Okręgowego w Lublinie akt oskarżenia przeciwko 16 cudzoziemcom.

Oskarżono ich o prowadzenie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności szpiegowskiej na rzecz rosyjskich służb specjalnych oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej.

Działali na rzecz rosyjskich służb

Żaryn powiedział, że ze zgromadzonego w prowadzonym przez Agencję śledztwie materiału wynika, iż oskarżeni realizowali szereg działań na zlecenie rosyjskich służb specjalnych. - Do zlecanych zadań należało m.in. rozpoznawanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie przejazdów transportów z pomocą militarną i humanitarną dla Ukrainy czy prowadzenie przygotowań do wykolejenia pociągów transportujących tę pomoc - powiedział minister w KPRM.

- Prowadzili oni także działalność propagandową mającą na celu podburzanie nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu, czego skutkiem miałoby być zaprzestanie udzielania przez Polskę pomocy dla Ukrainy - wskazał.

Sekretarz stanu w kancelarii premiera przypomniał, że do pierwszych zatrzymań w sprawie doszło na początku marca 2023 r. Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze - podał.


PAP/dad

Finlandia zamknęła część przejść granicznych z Rosją. Helsinki oskarżyły Kreml o prowokowanie kryzysu migracyjnego

20.11.2023 18:00
W nocy z piątku na sobotę Finlandia zamknęła część przejść granicznych z Rosją, żeby uniemożliwić przedostawanie się nielegalnych imigrantów. Helsinki oskarżyły Kreml o prowokowanie kryzysu migracyjnego. Od ponad tygodnia do Finlandii próbowali wjeżdżać na rowerach nielegalni imigranci z krajów Afryki i Bliskiego Wschodu.

Na Białorusi nasilają się represje wobec środowisk polskich

20.11.2023 16:58
Na Białorusi nasilają się represje wobec środowisk polskich. Reżim Aleksandra Łukaszenki prześladuje działaczy polskiej mniejszości, niszczy miejsca pamięci i zastrasza polskich duchownych.

Rosja zaczęła nabór najemników do oddziałów w Afryce. Zastąpią tam Grupę Wagnera

21.11.2023 13:44
Ministerstwo obrony Rosji zaczęło nabór do oddziałów, które będą rozmieszczone w Afryce i zastąpią niegdyś działających tam najemników z Grupy Wagnera - podał w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Niezależni eksperci i władze Ukrainy ostrzegają przed napaścią Rosji na kraje NATO

21.11.2023 14:48
Rosja przygotowuje się do napaści na kolejny kraj - alarmują niezależni eksperci. Część analityków wojskowych z Niemiec, Ukrainy i Szwecji wskazuje jako potencjalny cel ataku moskiewskiego reżimu jeden z krajów aspirujących do Sojuszu Północnoatlantyckiego. W ich ocenie, w następnej kolejności Rosja miałaby napaść bezpośrednio na kraj członkowski NATO.

Ministerstwo Rozwoju zachęca polskie firmy do współpracy z NATO

21.11.2023 15:30
Ministerstwo Rozwoju i Technologii zachęca polskie firmy do nawiązania współpracy z NATO. W siedzibie resortu odbywa się konferencja "Polish Industry Day 2023" poświęcona tematowi realizacji zamówień dla poszczególnych agencji Sojuszu Północnoatlantyckiego.