Redakcja Polska

Akademiki niemal 90 polskich uczelni zostaną wyremontowane. Resort nauki przyznaje dotacje

28.12.2023 14:46
Minister nauki Dariusz Wieczorek zdecydował o przekazaniu 150 mln złotych na remont akademików. Dofinansowanie trafi do niemal 90 uczelni. Szef resortu nauki wyraził nadzieję, że jeszcze w styczniu gotowy będzie projekt ustawy dotyczącej kwestii remontu akademików.
Akademik Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie
Akademik Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w KrakowiePAP/Jacek Bednarczyk

- Podjąłem decyzję o przekazaniu 150 mln złotych uczelniom wyższym na remonty akademików i poprawę sytuacji socjalnej i bytowej studentów - poinformował w czwartek na konferencji prasowej w Warszawie minister Dariusz Wieczorek.

Dodał, że z tej kwoty skorzysta 87 uczelni w Polsce, które mają akademiki, a maksymalna kwota dofinansowania wynosi 4 mln zł. - Podzieliliśmy to sprawiedliwie w zależności od ilości miejsc w akademikach. Więc to jest swego rodzaju symbol, pokazujący, jak w tej chwili będzie ministerstwo działało. Podział jest jasny, transparentny - te uczelnie, które nie dysponują bazą noclegową dla studentów, po prostu tych środków na remont akademiki nie otrzymają - wskazał minister.

Wieczorek zapowiedział przy tym, że jego resort będzie przygotowywać program dotyczący remontu akademików i namawiać rektorów uczelni, by korzystali z funduszy, które będą w przyszłości na ten cel przeznaczane.

- Projekt ustawy w tej sprawie jest przygotowany przez ministerstwo i w tej chwili negocjujemy, dyskutujemy z ministerstwem rozwoju co do ostatecznego kształtu tego projektu. Mam nadzieję, że jeszcze w styczniu ten projekt ujrzy światło dzienne - podkreślił szef resortu nauki. 

IAR/PAP/dad

Unijna pomoc dla Ukrainy z pominięciem weta Węgier? "FT": powstaje plan awaryjny

27.12.2023 09:16
Jak informuje "Financial Times", instytucje Unii Europejskiej mają przygotowywać awaryjny plan pomocy dla Ukrainy o wartości 20 mld euro. Koncepcja zakłada stworzenie programu finansowanego długiem, co ominęłoby sprzeciw Węgier i pozwoliłoby szybko uwolnić pieniądze dla Kijowa.

Nowe zamówienie na Rosomaki dla zbrojeniówki. Chodzi o pojazdy w wersji wozu dowodzenia

27.12.2023 16:40
Po świętach Bożego Narodzenia nie zwalniamy tempa; Agencja Uzbrojenia podpisała jeszcze jeden kontrakt, tym razem z Rosomak S.A., na dostawę kilkunastu wozów dowodzenia dla nowoczesnych czołgów Abrams - przekazał w środę wiceszef MON Paweł Bejda.

Do Polski wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU. To część Krajowego Planu Odbudowy

28.12.2023 16:11
Do Polski wpłynęło pięć miliardów euro z programu RePowerEU będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. "Pierwszy europejski przelew już na koncie Państwa Polskiego! Ponad 20 miliardów PLN! Załatwione, tak jak obiecałem" - napisał na Twitterze premier Donald Tusk. "To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli" - napisała w mediach społecznościowych ministerka funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.