Redakcja Polska

Amerykańscy piloci F-16 wezmą udział w narciarskim biegu lotników

27.01.2024 15:52
Amerykańscy piloci F-16 zapowiedzieli udział w 37. Bieszczadzkim Biegu Lotników. Do Ustjanowej Górnej w gminie Ustrzyki Górne 11 lutego przyjadą też inni amatorzy narciarstwa biegowego. Trwają zapisy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/ GROGL

Bieszczadzki Bieg Lotników to największe na Podkarpaciu i jedne z najważniejszych w Polsce zawodów dla amatorów biegówek. Rozgrywane są u podnóża pasma górskiego Żuków. Każdego roku na starcie biegu staje co najmniej 300 zawodników.

W tym roku mają do nich dołączyć amerykańscy piloci F-16 stacjonujący w bazie w Łasku - Dostałem potwierdzenie od ich szefa, że będzie delegacja sześciu żołnierzy, z zastrzeżeniem, że jeżeli nic niepokojącego na świecie się nie wydarzy - powiedział komandor Bieszczadzkiego Biegu Lotników Marek Konopka.

Prawie jak na Alasce

Trasy biegowe w Ustjanowej położone są na 400 m n.p.m. Mają homologację FIS, można na nich rozgrywać zawody rangi pucharu świata. W razie braku śniegu trasa biegu zostanie uproszczona albo zawodnicy wyjadą na zastępcze trasy, na szczyty Żukowa. - Tam jest prawie 750 m n.p.m i prawie jak na Alasce - dodał komandor biegu.

Jednym z wierzchołków pasma Żukowa, jest szczyt Holica. Na górze od 1933 do 1939 r.u, istniała największa w Europie szkoła szybowcowa. - Absolwenci tej szkoły latali w dywizjonie 302 i 303, uczestnicząc w bitwie o Anglię - przypomniał Marek Konopka.

Biegi odbędą się na kilku dystansach i w kilku kategoriach wiekowych. Będzie w nich można zdobyć punkty do klasyfikacji Pucharu Polski Amatorów. Główne biegi odbędą się na dystansach: 10 km dla kobiet i 20 km dla mężczyzn. Będzie też pięciokilometrowy bieg o Puchar Stanisława Nahajowskiego, który był twórcą ośrodka biegowego w Ustianowej, pomysłodawcą i pierwszym komandorem Bieszczadzkiego Biegu Lotników. W tym roku organizatorzy wprowadzili też dodatkową kategorię – bieg osób niepełnosprawnych na 2 km.

Zapisy kończą się 8 lutego. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: USA żołnierze narty

32. Finał WOŚP. Orkiestra gra w Waszyngtonie, Chicago, Nowym Jorku czy Los Angeles

27.01.2024 11:50
W najbliższą niedzielę odbędzie się 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Organizowana przez Jerzego Owsiaka akcja charytatywna organizowana jest nie tylko w Polsce, ale także za granicą. W Stanach Zjednoczonych Orkiestra zagra w sobotę.

Donald Trump ma zapłacić ponad 83 miliony dolarów odszkodowania. Zniesławienie w tle

27.01.2024 13:15
Federalna ława przysięgłych na Manhattanie w Nowym Jorku zdecydowała w piątek, że Donald Trump ma zapłacić 83,3 mln dolarów pisarce E. Jean Carroll, która twierdziła, że były prezydent USA zniszczył jej reputację wiarygodnej dziennikarki, zaprzeczając, że zgwałcił ją prawie 30 lat temu.

Litewscy operatorzy komórkowi będą musieli blokować SMS-y z fałszywymi linkami

27.01.2024 14:18
Na Litwie operatorzy komórkowi będą mieli obowiązek identyfikowania i blokowania wiadomości SMS, które zawierają linki do fałszywych stron internetowych. Tamtejszy Urząd Regulacji Łączności ogłosił, że udało się mu opracować odpowiednie procedury.