Redakcja Polska

Polskie MSZ potępiło antyukraińskie i prorosyjskie hasła na proteście rolników

21.02.2024 12:51
Ministerstwo spraw zagranicznych z "najwyższym zaniepokojeniem" odnotowuje pojawienie się w trakcie ostatnich blokad rolniczych haseł antyukraińskich oraz wysławiających Władimira Putina i prowadzoną przez niego wojnę. W opublikowanym przez resort dyplomacji komunikacie podkreślono, że tego rodzaju działania stawiają w złym świetle Polskę - kraj, który pierwszy pomógł napadniętej Ukrainie - i Polaków, którzy przyjęli ukraińskich uchodźców.
Protest rolników w Dorohusku
Protest rolników w DorohuskuPAP/Wojtek Jargiło

Podczas wczorajszego protestu rolników w Gorzyczkach w powiecie wodzisławskim przy granicy z Czechami ma przodzie jednego z ciągników przymocowano transparent o treści: "Putin, zrób porządek z Ukrainą i Brukselą i z naszymi rządzącymi". Sprawą zajmują się już policja i prokuratura.

Zdaniem MSZ takie hasła kompromitują organizatorów protestów. "Oceniamy, że jest to próba przejęcia rolniczego ruchu protestacyjnego przez ugrupowania skrajne i nieodpowiedzialne, być może będące pod wpływem rosyjskiej agentury" - podkreślono w oświadczeniu.

Ministerstwo wezwało organizatorów protestów, by "w imię polskiej racji stanu i szansy realizowania postulatów, które w dużej części są słuszne, sami identyfikowali i eliminowali ze swojego ruchu nielicznych inicjatorów takich i podobnych akcji".

Podkreślono także, że obecna sytuacja polskich rolników jest wynikiem agresji Władimira Putina na Ukrainę i rozchwiania światowej gospodarki, nie zaś tego, że Ukraińcy przed agresją się bronią.


IAR/dad

Matka Nawalnego zaapelowała do Putina o wydanie jego ciała

21.02.2024 09:39
Matka opozycjonisty i krytyka Putina, Aleksieja Nawalnego, który zmarł w kolonii karnej za kołem podbiegunowym, zaapelowała we wtorek w nagraniu wideo do Władimira Putina o wydanie jego zwłok.

Wizyta Radosława Sikorskiego w USA. Wiceszef MSZ: pomoc Ukrainie to nasz żywotny interes

21.02.2024 12:00
- Minister Sikorski nie tylko to podkreśla, ale na każdym etapie walczy o to, aby Ukraina dostała obiecaną jej broń i amunicję, szczególnie kalibru 155 mm, którą miano dostarczyć do końca zeszłego roku w liczbie miliona sztuk. Na razie to jest połowa lub trochę więcej - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Szejna, wiceminister spraw zagranicznych.

Jest wstępna zgoda w UE na 13. pakiet sankcji wobec Rosji

21.02.2024 11:14
Jest wstępna zgoda w Unii Europejskiej na 13.pakiet sankcji wobec Rosji. Decyzję podjęli ambasadorowie 27 krajów członkowskich, w tym także Węgier, które wcześniej zgłaszały zastrzeżenia.