Redakcja Polska

Dwa lata temu Rosjanie zbombardowali teatr w Mariupolu. Zginęło co najmniej 300 cywilów, w tym dzieci

16.03.2024 14:46
W drugą rocznicę zbombardowania teatru w Mariupolu Wołodymyr Zełenski napisał, że świat musi pamiętać o wszystkim, co Rosja zrobiła Ukrainie i jej mieszkańcom. Podczas oblężenia miasta rosyjskie wojsko atakowało budynki, w których chronili się cywile. W teatr trafiła bomba lotnicza. Zginęło tam co najmniej 300 cywilów.
Zbombardowany teatr w Mariupolu okazał się być schronem dla setek cywilów
Zbombardowany teatr w Mariupolu okazał się być schronem dla setek cywilówTwitter/@nexta_tv

Prezydent Ukrainy napisał w mediach społecznościowychm, że każdy rosyjski zabójca musi zostać rozliczony. Zapewnił, że Ukraina będzie pilnowała tego, by sprawcy odpowiedzieli karnie. "Wieczna pamięć wszystkim, których życie odebrał rosyjski terror" - napisał prezydent Zełenski.

W mariupolskim Teatrze Dramatycznym podczas rosyjskich ostrzałów miasta przebywało ponad 800 osób. 16 marca 2022 roku gmach został zbombardowany, mimo że oznakowany był wielkim napisem informującym, że znajdują się tam dzieci. Rosjanie użyli naprowadzanej laserowo bomby lotniczej.

Uchodźca z Mariupola Dmytro Kułyk w rozmowie z Polskim Radiem wspominał, że był w okolicach teatru kilka godzin przed tragedią. Jak mówił, było tam bardzo dużo ludzi. Widział, jak wychodzili przed teatr, zbierali opał, gotowali.

Posłuchaj
00:49 12871175_1.mp3 Dziś mijają dwa lata od zbombardowania przez Rosjan teatru w Mariupolu. Podczas oblężenia miasta rosyjskie wojsko atakowało budynki, w których chronili się cywile. W teatr trafiła bomba lotnicza. Zginęło tam co najmniej 300 cywilów. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Dmytro Kułyk podkreślał, że nie widział tam żadnych wojskowych tak, jak twierdzą Rosjanie. Byli tam wyłącznie cywile - dzieci, kobiety, mężczyźni.

IAR/dad

"Le Figaro": Donald Tusk był potrzebny, aby rozładować napięcie pomiędzy Paryżem i Berlinem

16.03.2024 10:24
"Trzecia osoba, potrzebna do rozładowania napięcia podczas spotkania twarzą w twarz: taki był scenariusz piątkowego pojednania Francji i Niemiec w Berlinie, w którym, obok kanclerza Niemiec Olafa Scholza i prezydenta Francji Emmanuela Macrona, wziął udział premier Donald Tusk – ocenił francuski dziennik "Le Figaro". "Polski premier Donald Tusk pogodził podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie prezydenta Francji Emmanuela Macrona i kanclerza Niemiec Olafa Scholza – komentuje piątkowe spotkanie trzech przywódców francuski tygodnik "L’Express".

Ukraińcy zhakowali serwis służący do głosowania w rosyjskich wyborach

16.03.2024 10:44
Specjaliści komputerowi ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) włamali się do systemu usług państwowych Rosji, za pośrednictwem którego trwa głosowanie elektroniczne w wyborach prezydenckich w tym kraju – powiadomiła w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na źródło w HUR.

Brakuje żywności, leków, prądu, pracy. Caritas Polska o trudnej sytuacji Wenezuelczyków

16.03.2024 12:32
Sytuacja wielu Wenezuelczyków jest dramatyczna - alarmuje Caritas Polska. Kraj od 2014 roku pogrążony jest w jednym z największych kryzysów ekonomiczno-społecznych naszych czasów.Brakuje żywności, leków, prądu, pracy. Najuboższym Wenezuelczykom pomaga Caritas Polska poprzez program Paczka dla Wenezueli. W jego ramach można wpłacić środki, które wesprą mieszkańców zmagającego się z kryzysem państwa.