Redakcja Polska

"Zabójcami bywają czternastolatkowie". Polka mieszkająca w Sztokholmie o sytuacji w Szwecji

12.04.2024 17:30
Polka mieszkająca w Sztokholmie ocenia, że Szwecja od lat zmaga się z problemem rosnącej przestępczości, w tym przestępczości zorganizowanej. Katarzyna Tubylewicz na antenie Polskiego Radia 24 podkreśliła też, że szwedzkie władze nie do końca radzą sobie z tym problemem.
Szwedzka policja na miejscu zbrodni
Szwedzka policja na miejscu zbrodni EPA/OSCAR OLSSON SWEDEN OUT Dostawca: PAP/EPA.

Mieszkający w Sztokholmie 39-letni mężczyzna polskiego pochodzenia został zastrzelony w środę wieczorem w dzielnicy Skarholmen. Szedł na basen z 12-letnim synem. W przejściu pod wiaduktem spotkał grupę młodzieży. Między nim a nastolatkami doszło do wymiany zdań, a następnie w jego kierunku padł śmiertelny strzał.

Zabójstwo poruszyło Szwecję, w miejscu tragedii składane są kwiaty oraz palą się znicze. Miejsce morderstwa odwiedził także premier Szwecji, który rozmawiał z rodziną zamordowanego Polaka i zapowiedział walkę z gangami.


Posłuchaj
00:30 12922500_1.mp3 Premier Szwecji Ulf Kristersson wraz z członkami rządu odwiedzili miejsce, w którym zastrzelono Polaka. W środę wieczorem w Sztokholmie w przejściu podziemnym mężczyzna został zastrzelony przez grupę młodych osób na oczach swojego syna. Materiał Przemysława Lisa (IAR)

 

Katarzyna Tubylewicz jest pisarką, dziennikarką oraz tłumaczką na stałe mieszkającą w Sztokholmie. Na antenie Polskiego Radia 24 porównała aktualną sytuację w Szwecji do Polski lat 90. ubiegłego wieku. Zauważyła też, że członkami gangów w Szwecji zostają często bardzo młodzi ludzie. - Jest naprawdę bardzo dużo młodych ludzi, którzy są zaangażowani w gangsterską działalność. Zabójcami bywają czternastolatkowie i piętnastolatkowie - powiedziała Katarzyna Tubylewicz.


Posłuchaj
00:30 12922500_1.mp3 Katarzyna Tubylewicz zauważa też, że członkami gangów w Szwecji zostają często bardzo młodzi ludzie (IAR)

 

Polka uważa też, że temat przestępczości wśród migrantów jest często pomijany w dyskusji publicznej. Jak mówiła, Szwedzi są dumni z otwartości swojego kraju i źle reagują na krytykę niedostatecznej integracji migrantów ze społeczeństwem. - Pewne tematy są tabuizowane i znikają. Nie wypada ich poruszać, bo można być posądzonym o złe intencje. W Szwecji przez wiele lat z jednej strony tworzono kraj wielokulturowy, a z drugiej strony w ogóle nie dyskutowano o problemach z integracją części imigrantów - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Katarzyna Tubylewicz.

Wiceszef MSZ: zabity nie miał polskiego obywatelstwa

W piątek popołudniu wiceszef MSZ Andrzej Szejna poinformował, że mężczyzna zamordowany w Szwecji był narodowości polskiej, ale nie miał polskiego obywatelstwa, w związku z tym morderstwo będzie wyjaśniane przez szwedzką prokuraturę. =- My w tej sprawie nie możemy nic więcej zrobić - zaznaczył.

Szejna podkreślił, że polska strona, w tym polska prokuratura, nie ma tytułu prawnego i podstaw do udziału w postępowaniu w sprawie tego morderstwa. To dlatego, że mężczyzna nie był obywatelem Polski, jego rodzice w latach 80. zrzekli się obywatelstwa polskiego - wyjaśnił Szejna.

- To jest kompetencja władz szwedzkich i szwedzkiej prokuratury. My w tej sprawie nic nie możemy zrobić więcej niż to, o co ewentualnie zostaniemy poproszeni - zaznaczył Szejna.

Zabójstwo Polaka w Sztokholmie było trzecią strzelaniną w dzielnicy Skärholmen w ciągu miesiąca - w tym drugą śmiertelną. Tylko w ubiegłym roku w Szwecji doszło łącznie do 363 strzelanin, które pochłonęły życie 53 osób.


IAR/dad

"To nie wojna, tylko terror". Mer Kijowa w Berlinie: Rosjanie rujnują infrastrukturę Ukrainy

12.04.2024 13:37
Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował w wywiadzie dla niemieckiej telewizji ZDF o pilne dostawy systemów obrony powietrznej, gdyż Rosja niemal codziennie rujnuje obiekty ukraińskiej infrastruktury krytycznej. Zdaniem Kliczki "to nie wojna, to terror".

Celnicy zatrzymali transport z nielegalnymi odpadami z Niemiec

12.04.2024 14:08
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali transport z nielegalnymi odpadami na autostradzie A4 w Jędrzychowicach. Kierowca wiózł odpady z Niemiec. Pojazd z ładunkiem zabezpieczono do postępowania karnego. Odbiorcy grozi grzywna od 50 tys. zł do pół miliona zł.

Praga: rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland

12.04.2024 15:28
W czeskiej Pradze rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland. Obraz zatytułowany "Franz" jest inspirowany biografią Franza Kafki. Od śmierci niemieckojęzycznego pisarza żydowskiego pochodzenia mija w tym roku sto lat.