Redakcja Polska

Praga: rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland

12.04.2024 15:28
W czeskiej Pradze rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland. Obraz zatytułowany "Franz" jest inspirowany biografią Franza Kafki. Od śmierci niemieckojęzycznego pisarza żydowskiego pochodzenia mija w tym roku sto lat.
Franz Kafka według jednej z ostatnich fotografii pisarza (19231924)
Franz Kafka według jednej z ostatnich fotografii pisarza (1923/1924)Polskie Radio/grafika na podstawie materiałów znajdujących się w domenie publicznej

Film ma przedstawiać życie pisarza jako mozaikę. Według Agnieszki Holland, samo zestawienie biografii i twórczości Franza Kafki nie pozwala zrozumieć tej postaci. Reżyser chce poszukiwać Kafki w mieszance faktów, domysłów i wyobrażeń, w jego listach i snach.

Posłuchaj
00:44 12922117_1.mp3 W czeskiej Pradze rozpoczęto zdjęcia do nowego filmu Agnieszki Holland. Obraz zatytułowany „Franz” jest inspirowany biografią Franza Kafki. Materiał Wojciecha Stobby (IAR)

 

Współautorem scenariusza jest Marek Epstein, który pracował ostatnio z polską reżyser przy nagradzanym "Szarlatanie". W rolę Franza Kafki wciela się niemiecki aktor Idan Weiss, dla którego jest to pełnometrażowy debiut. Przyjaciółkę Kafki, tłumaczkę i dziennikarkę Milenę Jesenską gra Jenovéfa Boková.

Zdjęcia do filmu "Franz" powstają w zabytkowym centrum Pragi, skąd pochodził autor "Procesu". W kolejnych tygodniach produkcja przeniesie się do Niemiec.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Agnieszka Holland Praga Czechy

Film "Chłopi" został pokazany w Parlamencie Europejskim. "To niesamowite przeżycie"

11.04.2024 09:21
Film "Chłopi", malarska animacja dzieła Reymonta, został pokazany w Parlamencie Europejskim. Jednym z inicjatorów był europoseł Andrzej Halicki.

11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia

11.04.2024 12:33
Współczesne sposoby słuchania radia różnią się od tych sprzed kilkudziesięciu, a nawet kilkunastu lat. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii audycji radiowych można słuchać w internecie oraz cyfrowo w systemie DAB+.

Muzeum POLIN zaprasza do włączenia się w akcję Żonkile

11.04.2024 15:46
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza do włączenia się w akcję "Żonkile". Polega ona na rozdawaniu papierowych kwiatów na ulicach Warszawy, a upamiętnia wybuch powstania w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 roku.

Polski "Cyberpunk 2077" z nagrodą BAFTA w dziedzinie gier komputerowych

12.04.2024 09:17
Stworzona przez polskie studio CD Projekt Red gra "Cyberpunk 2077" otrzymała jedną z nagród - za najlepsze ciągłe wsparcie twórców - podczas czwartkowej ceremonii rozdania nagród Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych (BAFTA) w dziedzinie gier komputerowych.