Polskie Radio
Section05
przestępczość gospodarcza

"Stałem się ofiarą pomówienia i brutalnego ataku"

- Nie znam "Masy", nigdy w życiu go nie spotkałem. Stałem się ofiarą pomówienia i brutalnego ataku. Zdawałem sobie sprawę, że mogłem narazić się różnym środowiskom, które robiły w Warszawie cwane interesy. Jarosław Sokołowski to człowiek niewiarygodny. Pomagałem PR-owo klubowi Colosseum i zorganizowałem im kilka konferencji prasowych. "Masa" przypisuje sobie rolę sprawczą tam, gdzie jej nie miał – powiedział w audycji Rozmowa PR24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej, kandydat na prezydenta Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Rabiej Nowoczesna Warszawa WSI przestępczość przestępczość gospodarcza

Paradise Papers. Kto lokuje aktywa w rajach podatkowych?

W ostatnich dniach wyciekły kolejne dokumenty, które świadczą o unikaniu opodatkowania przez wielkie koncerny. Tzw. Paradise Papers ujawniły także nazwiska osób publicznych i biznesmenów z wielu krajów, lokujących swoje aktywa w rajach podatkowych. W Rządach Pieniądza komentarz Mariusza Adamiaka z PKO BP, Bartłomieja Godusławskiego z Dziennika Gazety Prawnej i Marka Zubera, ekonomisty.
Zobacz więcej na temat:  podatki pieniądze Paradise Papers oszustwa przestępczość gospodarcza

SKOK Wołomin. "Zabezpieczenia na najwyższym szczeblu"

- Organizatorzy afery SKOK Wołomin wiedzieli już 6 lat temu – w fazie wyłudzeń i w fazie prania pieniędzy - że ta operacja będzie zabezpieczana na najwyższym szczeblu. Niestety to się okazuje prawdą. Nie był to dar jasnowidzenia, ale bardzo mocno ustawiona sytuacja – powiedział w audycji Kulisy Spraw Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała.
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw SKOK przestępczość przestępczość gospodarcza

Wyłudzenia ze SKOK Wołomin. "Nazwiska ludzi ze służb"

– Wyłudzenia kredytów w SKOK Wołomin nie miały miejsca tylko w latach 2013-2014; ten proceder rozwijał się od 2002 roku. Już wtedy na liście kredytobiorców pojawiły się nazwiska ludzi z półświatka czy służb specjalnych – mówił w Kulisach Spraw Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SKOK przestępczość gospodarcza Kulisy Spraw Wojciech Surmacz

Rząd walczy z wyłudzeniami VAT. „Liczba cwaniaczków maleje”

Prokuratury regionalne i okręgowe prowadzą obecnie 4 tysiące postępowań gospodarczych, a wysokość zabezpieczeń majątkowych to miliard złotych. Taką informację podczas konferencji prasowej podał prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. W Debacie Dnia o walce polskich władz z wyłudzeniami podatku VAT mówili Marcin Fijołek z „Sieci” i Mikołaj Wójcik z „Faktu”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 podatek VAT vat bogdan święczkowski Mikołaj Wójcik Zbigniew Ziobro przestępczość gospodarcza

Dzika reprywatyzacja w Warszawie. Dziś posiedzenia aresztowe

Wrocławska prokuratura regionalna skierowała do sądu wnioski o areszt trzech osób – b. urzędniczki MS Marzeny K., b. dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej mec. Grzegorza M. i biznesmena Janusza P., zatrzymanych ws. reprywatyzacji Chmielnej 70. W środę od godz. 11:30 wrocławski sąd będzie rozpatrywał wnioski o areszt - dowiedziało się PR24. W Polskim Radiu 24 o zatrzymaniach opowiadała nasza reporterka Ewa Wasążnik, a komentarze zbierał reporter PR24 Michał Walczyk. 
Zobacz więcej na temat:  reprywatyzacja dzika reprywatyzacja Warszawa prokuratura przestępczość gospodarcza

Debata: działania prokuratury w sprawie prof. Królikowskiego

– Nie ja jestem celem działań prokuratury; jej celem jest zdyskredytowanie prezydenta Andrzeja Dudy, jako osoby, która przedstawi wiarygodną reformę sądownictwa – tak doniesienia medialne na swój temat skomentował w piątek prof. Michał Królikowski. Z czwartkowych doniesień RMF FM wynika, że prawnik – współpracownik prezydenta, który doradza mu przy przygotowaniu projektów ustaw o KRS i SN – znalazł się na celowniku prokuratury. O sprawie rozmawiali w Debacie Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Stanisław Janecki (Sieci) i Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska).
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda przestępczość gospodarcza reforma sądownictwa Sąd Najwyższy krs

Wyłudzenia VAT. "Politycy i urzędnicy się nie wymigają"

- W komisji ds. VAT chodzi o to, by zbadać dlaczego urzędnicy, którzy biorą ciężkie pieniądze, nie reagowali. Ich grzech zaniechania to przestępstwo, które Polskę kosztowały setki miliardów złotych. Chciałbym, żeby komisja składała się z ludzi, którzy mają pojęcie o gospodarce, czyli posłów-przedsiębiorców – mówił w audycji 24 Pytania Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Kukiz’15 Marek Jakubiak vat podatek VAT komisja śledcza Sejm przestępczość gospodarcza

"Mówimy nawet o 250 miliardach złotych wyłudzeń VAT"

- Jestem przekonany do konieczności powołania komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT; informacje, które uzyskałem ze śledztw, pokazują ogrom umarzanych spraw - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. O wniosku ws. powołania komisji śledczej ds. VAT-u mówił w audycji Północ-Południe Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  vat komisja śledcza Sejm podatek VAT przestępczość gospodarcza Zbigniew Ziobro Kukiz'15

Afera SKOK-u Wołomin. "Skala większa niż przy Amber Gold"

Trwa śledztwo ws. SKOK-u Wołomin. W toku postępowań, dotyczących zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się uzyskiwaniem wielomilionowych pożyczek pieniężnych, ustalono że głównym pomysłodawcą i koordynatorem przedsięwzięcia był podejrzany Piotr P. – były oficer Wojskowych Służb Informacyjnych. W Rządach Pieniądza komentarz ekspertów: Radosława Żydoka, Mirosława Budzickiego i Łukasza Piechowiaka.
Zobacz więcej na temat:  Wołomin SKOK przestępczość przestępczość gospodarcza

Bankructwo SK Banku. Czy państwo straci 130 mln złotych?

– Ponad 130 mln zł na ratowaniu upadającego banku może stracić skarb państwa. Wszystko w rękach sądu, który zadecyduje, po czyjej stronie jest racja: syndyka czy resortu finansów – poinformował „Puls Biznesu”. O sprawie SK Banku w audycji Rządy Pieniądza rozmawiali Paweł Rochowicz (Rzeczpospolita), Monika Kurtek (Bank Pocztowy) i Grzegorz Nawacki (Puls Biznesu).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 NBP bank bankowy fundusz gwarancyjny Ministerstwo Finansów przestępczość gospodarcza Wojciech Surmacz

"Nikt nie chce szukać wyprowadzonych pieniędzy"

Szacuje się, że na skutek afery SKOK Wołomin Skarb Państwa i udziałowcy kas stracili 6 miliardów złotych. - W sprawie SKOK Wołomin poszkodowani są wszyscy członkowie SKOK-u, ponieważ syndyk pozwala sobie mieć roszczenia finansowe do wszystkich członków SKOK-u – powiedział w Polskim Radiu 24 poszkodowany przez SKOK Wołomin Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Współdzielczości Finansowej im. św. Michała.
Zobacz więcej na temat:  SKOK finanse budżet KNF przestępczość gospodarcza