Polskie Radio
Section05
przestępczość gospodarcza

Komisja śledcza ds. Amber Gold. Konfrontacja świadków

- Nie przypominam sobie, abym paraliżował prace pionu operacyjnego gdańskiej ABW. Uważam, że była duża swoboda w pracy wydziału operacyjnego - zapewniał b. wiceszef gdańskiej ABW Jarosław Dąbrowski podczas czwartkowej konfrontacji z kolejnym funkcjonariuszem gdańskiej ABW. Polskie Radiu 24 transmitowało posiedzenie komisji śledczej ds. Amber Gold.
Zobacz więcej na temat:  Amber Gold komisja śledcza Gdańsk Platforma Obywatelska przestępczość przestępczość gospodarcza

Amber Gold. "Marcin P. z żoną nie mieli żadnego kapitału"

We wtorek sejmowa komisja śledcza przesłuchała kolejnych świadków ws. Amber Gold. Jako pierwsza przed komisją stawiła się prok. Ewa Daliga, oddelegowana w sierpniu 2012 roku z prokuratury rejonowej w Sopocie do gdańskiej prokuratury okręgowej – do sprawy Amber Gold. Następnie sejmowi śledczy przesłuchali prokurator Izabelę Janeczek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Gdańsk przestępczość gospodarcza Małgorzata Wassermann

Amber Gold: przesłuchanie prokuratorów z Gdańska

- Nie wiedziałem o prowadzeniu działań operacyjnych przez ABW ws. Amber Gold; nie wydawałem zakazu ani żadnych dyspozycji dotyczących czynności operacyjnych - zeznał w poniedziałek przed komisją śledczą b. Prokurator Okręgowy w Gdańsku Dariusz Różycki. W poniedziałk przesłuchano także b. Prokuratora Apelacyjnego w Gdańsku Ireneusza Tomaszewskiego. Posiedzenie komisji transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold przestępczość gospodarcza Michał Tusk jacek cichocki Gdańsk Platforma Obywatelska Sejm komisja śledcza Małgorzata Wassermann ABW

"Tusk wiedział, że służbach specjalnych źle się dzieje"

 - Gdy premier dużego europejskiego państwa wie, że w ważnych strukturach, w służbach specjalnych, dzieje się źle, a nie podejmuje żadnych działań kontrolnych, zaradczych i nie przeciwdziała temu procederowi, to kwalifikuje się to pod Trybunał Stanu – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z Fundacji Fibre. W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold przesłuchała kolejnych funkcjonariuszy ABW, którzy zajmowali się sprawą gdańskiej piramidy finansowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold komisja śledcza Sejm przestępczość gospodarcza ABW

Prokuratorskie zarzuty po prywatyzacji Ciechu

 - Polska klasa polityczna od początku III RP karmiona była neoliberalną papką, tzn. edukacją w duchu rynkowym. Ta neoliberalna dominacja spowodowała swoistą mentalność, która wpłynęła na charakter motywacji jakimi kierują się dziś ludzie idący do polityki – powiedział w kontekście zatrzymań ws. prywatyzacji Ciechu politolog prof. Kazimierz Kik. Gośćmi Debaty Poranka byli także Jacek Liziniewicz (Gazeta Polska Codziennie) i Grzegorz Łaguna (Superstacja).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prywatyzacja CBA policja przestępczość gospodarcza finanse

"Stałem się ofiarą pomówienia i brutalnego ataku"

- Nie znam "Masy", nigdy w życiu go nie spotkałem. Stałem się ofiarą pomówienia i brutalnego ataku. Zdawałem sobie sprawę, że mogłem narazić się różnym środowiskom, które robiły w Warszawie cwane interesy. Jarosław Sokołowski to człowiek niewiarygodny. Pomagałem PR-owo klubowi Colosseum i zorganizowałem im kilka konferencji prasowych. "Masa" przypisuje sobie rolę sprawczą tam, gdzie jej nie miał – powiedział w audycji Rozmowa PR24 Paweł Rabiej z Nowoczesnej, kandydat na prezydenta Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Paweł Rabiej Nowoczesna Warszawa WSI przestępczość przestępczość gospodarcza

Paradise Papers. Kto lokuje aktywa w rajach podatkowych?

W ostatnich dniach wyciekły kolejne dokumenty, które świadczą o unikaniu opodatkowania przez wielkie koncerny. Tzw. Paradise Papers ujawniły także nazwiska osób publicznych i biznesmenów z wielu krajów, lokujących swoje aktywa w rajach podatkowych. W Rządach Pieniądza komentarz Mariusza Adamiaka z PKO BP, Bartłomieja Godusławskiego z Dziennika Gazety Prawnej i Marka Zubera, ekonomisty.
Zobacz więcej na temat:  podatki pieniądze Paradise Papers oszustwa przestępczość gospodarcza

SKOK Wołomin. "Zabezpieczenia na najwyższym szczeblu"

- Organizatorzy afery SKOK Wołomin wiedzieli już 6 lat temu – w fazie wyłudzeń i w fazie prania pieniędzy - że ta operacja będzie zabezpieczana na najwyższym szczeblu. Niestety to się okazuje prawdą. Nie był to dar jasnowidzenia, ale bardzo mocno ustawiona sytuacja – powiedział w audycji Kulisy Spraw Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała.
Zobacz więcej na temat:  Kulisy Spraw SKOK przestępczość przestępczość gospodarcza

Wyłudzenia ze SKOK Wołomin. "Nazwiska ludzi ze służb"

– Wyłudzenia kredytów w SKOK Wołomin nie miały miejsca tylko w latach 2013-2014; ten proceder rozwijał się od 2002 roku. Już wtedy na liście kredytobiorców pojawiły się nazwiska ludzi z półświatka czy służb specjalnych – mówił w Kulisach Spraw Marcin Karliński ze Stowarzyszenia Wspierania Spółdzielczości Finansowej im. św. Michała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SKOK przestępczość gospodarcza Kulisy Spraw Wojciech Surmacz