Redakcja Polska

Niecałe trzy procent dzieci w Polsce rodzi się dzięki in vitro

15.04.2024 16:51
Niecałe trzy procent dzieci w Polsce rodzi się dzięki procedurze in vitro, w Hiszpanii osiem procent. Sytuację może poprawić rządowy program leczenia niepłodności, który wejdzie w życie od czerwca. O dostępie do metod wspierania płodności w Polsce dyskutowali w Warszawie lekarze specjaliści.
Polska jest w europejskim ogonie jeśli chodzi o leczenie niepłodności
Polska jest w europejskim ogonie jeśli chodzi o leczenie niepłodnościGorodenkoff/Shutterstock.com

Konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii profesor Mirosław Wielgoś powiedział, że in vitro jest ostatecznością, kiedy łatwiejsze, bardziej dostępne metody zawodzą. - Najważniejszą sprawą jest przyczyna niepłodności. Są takie sytuacje, gdzie a priori możemy założyć, że inne metody niż in vitro nie będą skuteczne - wskazał profesor Wielgoś. Taką przyczyną jest na przykład niedrożność jajowodów czy ich brak - w takich przypadkach trzeba wykonać in vitro, żeby ominąć mechaniczną przeszkodę.

W wielu przypadkach możliwe są jednak inne metody leczenia: farmakologiczne, hormonalne, chirurgiczne.


Posłuchaj
00:29 12927625_1.mp3 Konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii profesor Mirosław Wielgoś powiedział, że in vitro jest ostatecznością, kiedy łatwiejsze, bardziej dostępne metody zawodzą (IAR)

 

Ginekolog profesor Michał Radwan dodał, że powodzenie in vitro zmniejsza się z wiekiem, a średni wiek kobiety zakwalifikowanej do zapłodnienia pozaustrojowego to 35 lat. - Problem spadku skuteczności pozaustrojowego zapłodnienia i obniżenia tej skuteczności zaczyna się zaznaczać po 32 roku życia, z każdą kolejna próbą szansa na ciążę jest coraz mniejsza i spada do pojedynczych kobiet po 40 roku życia lat - wskazał.

W Polsce około 15 procent par ma problemy z płodnością. To około miliona osób.


IAR/dad

Kokosanka - rzadki pingwin-albinos z gdańskiego zoo - podbija serca całego świata

15.04.2024 12:00
Kokosanka, jedyny na świecie afrykański pingwin albinos, bierze udział w międzynarodowym plebiscycie na Pingwina Roku. Ptak, którego na co dzień można podziwiać na wybiegu gdańskiego zoo, ma spore szanse na wygraną.

Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy

15.04.2024 13:43
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych. Jak podkreśla korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka, która pierwsza poinformowała o środkach, wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO będzie przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa.

Kilka kliknięć i lot zgłoszony. PAŻP uruchomiła aplikację Drone Tower

15.04.2024 15:42
Kilka kliknięć i lot zgłoszony. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła właśnie darmową aplikację o nazwie Drone Tower. Służy ona właścicielom bezzałogowców do zgłaszania zamiaru lotu takim urządzeniem.