Redakcja Polska

20 lat temu – 1 maja 2004 roku - Polska została członkiem Unii Europejskiej

01.05.2024 07:45
- To były długie i skomplikowane negocjacje – mówi o polskiej drodze do członkostwa we Wspólnocie prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej, były wiceminister spraw zagranicznych.
Audio
  • O genezie polskiej obecności w UE mówi prof. Artur Nowak-Far ze Szkoły Głównej Handlowej [posłuchaj]
Prof. Artur Nowak-Far w studiu PRdZ
Prof. Artur Nowak-Far w studiu PRdZ Foto: Ewa Plisiecka/PRdZ

1 maja 2004 roku grono członków Unii powiększyło się z 15 do 25 państw. Razem z Polską do UE wstąpiły wówczas Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry. Było to największe w historii rozszerzenie tego gremium. Rządy państw Europy Środkowej i Wschodniej traktowały integrację ze strukturami europejskimi jako przełamanie istniejącego w latach 1945–1989 dwubiegunowego podziału kontynentu na konkurujące i wrogie obozy ideologiczno-polityczne.

W związku z tą rocznicą flagi dziesięciu krajów, w tym Polski, zawisły przed budynkiem Komisji Europejskiej w Brukseli. Obecnie do Unii Europejskiej należy 27 krajów.

Jak wyglądała polska droga do UE? Jakie szanse i korzyści dało nam członkostwo we Wspólnocie? Na czym polegało dostosowywanie prawa polskiego do prawa unijnego? O to Ewa Plisiecka zapytała byłego wiceministra spraw zagranicznych, prawnika i ekonomistę, prof. Artura Nowaka-Fara ze Szkoły Głównej Handlowej.

 

Expose szefa polskiej dyplomacji. Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO

27.04.2024 21:00
Bezpieczna Polska, silna w silnej Unii Europejskiej i NATO oraz aktywna i odpowiedzialna w przestrzeni globalnej. Takie priorytety polskiej dyplomacji przedstawił w Sejmie minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Szymon Hołownia: Polska nie jest w UE, Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie

30.04.2024 12:05
Polska nie jest w UE, Polska jest Unią Europejską i nią pozostanie; żadnego gadania o tchórzliwym Polexicie i wpychaniu nas w rosyjskie ręce - podkreślił lider Polski 2050 Szymon Hołownia, który wraz prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem przedstawili "jedynki" list wyborczych Trzeciej Drogi do PE.

20 lat Polski w Unii Europejskiej. Ruszyła akcja "Dobrze, że jesteśmy razem"

30.04.2024 12:48
W ciągu 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej polskie gminy zrealizowały 300 tysięcy projektów unijnych - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Resort rozpoczyna kampanię społeczną z okazji 20 rocznicy przystąpienia Polski do Wspólnoty Europejskiej.

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz: do marca Polska otrzymała z UE 175 mld euro netto

30.04.2024 12:37
Do marca 2024 r. Polska otrzymała z UE 261 mld euro, a wpłaciła 85,8 mld euro - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. "Dla wszystkich tych, którzy mówią, że dopłacamy do Unii Europejskiej: jest naprawdę dokładnie odwrotnie" - podkreśliła.

"Oda do radości" zabrzmi na antenie Radiowej Jedynki

30.04.2024 15:00
1 maja, z okazji 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, wyjątkowo zamiast hejnału z wieży mariackiej, na antenie Programu 1 Polskiego Radia zabrzmi "Oda do radości" Ludwiga van Beethovena. Hymn Unii Europejskiej wyemitowany na antenie radiowej Jedynki o 12.00 to symbol uczczenia wspólnych europejskich wartości.