Redakcja Polska

Sekretarz generalny ONZ: większość pomocy humanitarnej w Strefie Gazy jest rozkradana

22.06.2024 11:00
Większość pomocy humanitarnej, która trafia do Strefy Gazy jest rozkradana; na tym terytorium panuje totalny chaos i całkowite bezprawie - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, cytowany w sobotę przez portal Times of Israel.
Antonio Guterres
Antonio GuterresEric Bridiers/Wikimedia Commons/CC

Antonio Guterres wezwał do "natychmiastowego zawieszenia broni" w celu umożliwienia dystrybucji pomocy humanitarnej w Gazie.

"Mamy ataki, bombardowania, a na większości (tego) terytorium nie ma (żadnej) władzy" - tłumaczył sekretarz generalny. Dodał, że "Izrael nie pozwala nawet tzw. niebieskiej policji na eskortowanie konwojów ONZ, ponieważ jest to miejscowa policja powiązana z lokalną administracją (palestyńską organizacją terrorystyczną Hamas - PAP), więc bezprawie jest całkowite".

"Musi istnieć mechanizm gwarantujący istnienie minimum prawa i porządku, co umożliwi dystrybucję pomocy. Dlatego zawieszenie broni jest tak konieczne" - przekonywał Guterres.

W Strefie Gazy panuje katastrofa humanitarna wywołana trwającą tam wojną. Siły izraelskie rozpoczęły operację wymierzoną w Hamas po ataku tego ugrupowanie na Izrael 7 października 2023 roku. Zginęło wówczas blisko 1200 osób, a 251 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy.

W wyniku bombardowań i walk większość mieszkańców palestyńskiej półenklawy została zmuszona do opuszczenia swoich domów. W czasie trwającej już ponad osiem miesięcy wojny niektórzy z nich musieli kilkakrotnie uciekać w kolejne miejsca tego gęsto zaludnionego terytorium. Części cywilów grozi głód. Zginęło ponad 37,4 tys. osób - utrzymuje resort zdrowia w Gazie, kontrolowany przez Hamas.


PAP/ho

Polskie Radio celem rosyjskiej dezinformacji i manipulacji

21.06.2024 15:59
Polskie Radio celem rosyjskiej manipulacji - wynika z raportu unijnej grupy, która zajmuje się dezinformacją Kremla. Strona internetowa Polskiego Radia została sklonowana z wykorzystaniem metody Doppelganger, czyli sobowtór. Polega ona na podszywaniu się przez rosyjskich dezinformatorów pod wiarygodne media.

Zgoda UE na negocjacje akcesyjne Ukrainy. Zełenski: pokolenia naszego narodu spełniają swoje marzenie

21.06.2024 17:45
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom unijnym za wyrażenie zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. We wpisie w mediach społecznościowych dziękuje za "zdecydowaną wolę polityczną".

Prezydent Andrzej Duda: chcemy otwarcia Chin na mięso z Polski

22.06.2024 10:00
Kwestie gospodarski i bezpieczeństwa, w tym szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce i przedstawienie polskiego spojrzenia na sytuację w regionie to główne cele wizyty w Chinach, jakie wskazał prezydent Andrzej Duda przed wylotem do tego kraju.