Polskie Radio
Section05
Antonio Guterres

Spotkanie Erdogan - Zełenski. Artur Żak: na poziomie symbolicznym to wsparcie dla Ukrainy

- Z nowych rzeczy wiemy, że prezydent Zełenski i Erdogan omówili potencjalną odbudowę Ukrainy po nastaniu pokoju, Turcja miałaby odpowiadać za odbudowę obiektów w obwodzie charkowskim - mówił w Polskim Radiu 24 Artur Żak (Radio Lwów).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 wojna na Ukrainie Antoni Opaliński Recep Tayyip Erdogan Wołodymyr Zełenski ONZ Antonio Guterres

"Mariupol to kryzys w kryzysie". Sekretarz generalny ONZ deklaruje pomoc w ewakuacji cywilów

Antonio Guterres, sekretarz generalny ONZ, nazwał sytuację w Mariupolu "kryzysem w kryzysie". Potwierdził, że ONZ i Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża zaangażują się w ewakuację cywilów z Azowstalu. Odwiedzając Ukrainę Guterres mógł także zobaczyć rezultaty zbrodni wojennych w Buczy i Borodziance. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 serwis wschodni Wołodymyr Zełenski Antonio Guterres ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"To tylko utrudni negocjacje". Zełenski o rosyjskich "pseudoreferendach" w Doniecku i Ługańsku

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił, że możliwe przeprowadzenie referendum o "przyłączeniu" do Rosji samozwańczych Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej dodatkowo utrudni negocjacje.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina ŚWIAT Europa Europa Wschodnia wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022 Wołodymyr Zełenski Antonio Guterres ONZ Kijów Donieck Ługańsk

Sekretarz generalny ONZ na Ukrainie. "Wyobraziłem sobie moją rodzinę, wnuczki biegające w panice"

- Przerażające miejsce - tak podkijowską Buczę opisał sekretarz generalny ONZ. Antonio Guterres odwiedził miasto, w którym Rosjanie dokonywali zbrodni na cywilach, ale też zbombardowaną przez Rosjan Borodziankę. Ma się również spotkać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim oraz szefem ukraińskiej dyplomacji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina ONZ Antonio Guterres wojna na Ukrainie wojna 2022 zbrodnie wojenne ludobójstwo

Sekretarz generalny ONZ z Moskwy przyjechał do Polski. W Rzeszowie rozmawiał z Andrzejem Dudą

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rzeszowie z wracającym z rozmów w Moskwie sekretarzem generalnym ONZ Antoniem Guterresem - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Po wizycie w Rzeszowie sekretarz generalny uda się do Kijowa na spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Tematem będzie sytuacja na Ukrainie oraz misja ONZ w tym kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda prezydent ONZ Antonio Guterres Ukraina wojna 2022 serwis wschodni pomoc Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"To wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej". Szczerski o spotkaniach szefa ONZ w Moskwie

Ambasador Polski przy ONZ Krzysztof Szczerski powiedział, że wizyta sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w Moskwie, to nie jest wizyta "w imieniu jakiegokolwiek państwa, bo te uważam za bezsensowne; to jest wizyta w imieniu społeczności międzynarodowej, trzeba powstrzymać Putina od działań w Ukrainie".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Krzysztof Szczerski Moskwa Rosja wojna 2022 Ukraina Antonio Guterres dyplomacja Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Europa

Talibowie domagają się miejsca na forum ONZ. Rząd w Kabulu mianował nowego ambasadora przy Narodach Zjednoczonych

Talibowie, którzy przejęli władzę w Afganistanie, zwrócili się do sekretarza generalnego ONZ o zgodę na udział w sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ich ministra spraw zagranicznych Amira Khana Muttakiego. Wyznaczyli też nowego stałego przedstawiciela Afganistanu w ONZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT ONZ Ameryka USA Afganistan talibowie Antonio Guterres Nowy Jork Kabul Stany Zjednoczone