Redakcja Polska

Były sekretarz generalny NATO Javier Solana odebrał Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego

22.06.2024 16:41
Były sekretarz generalny NATO Javier Solana otrzymał w sobotę Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Wyróżnienie wręczono podczas gali w Ossolineum we Wrocławiu. Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę - powiedział Solana.
Ehemaliger NATO-Generalsekretr Javier Solana wird am 22. Juni in Wrocław mit Jan Nowak-Jeziorański-Preis geehrt.
Ehemaliger NATO-Generalsekretär Javier Solana wird am 22. Juni in Wrocław mit Jan Nowak-Jeziorański-Preis geehrt.fot. Wikipedia

Laureata Nagrody Jana Nowaka-Jeziorańskiego wskazała jej Kapituła. W roku 2024 to wyróżnienie otrzymał i w sobotę odebrał we Wrocławiu były sekretarz generalny NATO Javier Solana, który stał na czele tego paktu, gdy przyjmowano do niego w 1999 r. m.in. Polskę.

„Moją obsesją było otwarcie NATO na nowych członków, szczególnie na Polskę, bo Polska była wówczas najważniejszym krajem, który powinien był dołączyć do NATO. Kraj, który pokazał swoją determinację, który walczył przez lata. Pokazywał, że wartości NATO były w sercu tego kraju. Byłem dumny, że Polska dołączyła do NATO w okresie, gdy to ja byłem sekretarzem generalnym paktu” - powiedział Javier Solana.

Przypomniał, że kilka lat później był przedstawicielem Unii Europejskiej ds. wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i wówczas mógł jeszcze bardziej pogłębić swe relacje z Polską. „Dlatego jestem przeszczęśliwy, że otrzymuję tę nagrodę. Raz jeszcze: Javier Solana kocha Polskę – można powiedzieć, że to jest romans, który będzie trwać do ostatnich momentów mojego życia. Z głębi serca dziękuję” - powiedział laureat.

Wręczana w stolicy Dolnego Śląska nagroda została ustanowiona w 2004 r. przez Jana Nowaka-Jeziorańskiego, prezydenta Wrocławia, Uniwersytet Wrocławski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich i Kolegium Europy Wschodniej. Przyznawana jest osobom, które uosabiają "myślenie o państwie, jako dobru wspólnym", a także instytucjom, które miały znaczący wkład w obalenie komunizmu, odzyskanie przez Polskę niepodległości oraz w kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

„Patrząc na obecną sytuację międzynarodową, szczególnie na brutalną wojnę na Ukrainie i imperialne ambicje Rosji, możemy jeszcze bardziej docenić znaczenie naszej obecności w NATO. Javier Solana, jako sekretarz generalny NATO, odegrał kluczową rolę w procesie wprowadzenia Polski do tej organizacji. Jego nieustanne zaangażowanie i wizjonerskie podejście zapewniły Polsce nie tylko bezpieczeństwo, ale także silne wsparcie sojuszników w obliczu współczesnych zagrożeń” – powiedział w laudacji prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Javier Solana to hiszpański polityk i dyplomata, w latach 1995–1999 sekretarz generalny NATO, a od 1999 do 2009 wysoki przedstawiciel do spraw wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i sekretarz generalny Rady Unii Europejskiej. Za kadencji Solany jako sekretarza generalnego NATO, Polska, Czechy i Węgry przystąpiły do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Dotychczas wśród uhonorowanych Nagrodą im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego znaleźli się m.in. Tadeusz Mazowiecki, George Bush senior, Stanisław Szuszkiewicz, kardynał Jean-Marie Lustiger, Siergiej Kowalow, Vaclav Havel, Leszek Balcerowicz, Jerzy Koźmiński, Valdas Adamkus, Instytut Literacki w Paryżu, prof. Zbigniew Brzeziński, litewski prozaik i poeta Tomas Venclova, ks. kard. Henryk Gulbinowicz, czy były ambasador Izraela w Polsce Szewach Weiss.


PAP/ho


Najważniejsze wydarzenia tygodnia: 21.06.2024 r.

21.06.2024 17:30
W tym wydaniu: rozmowy w Unii Europejskiej o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, Ukraina i Mołdawia coraz bliżej członkostwa w Unii Europejskiej oraz współpraca Polski i Korei Południowej w zakresie bezpieczeństwa.

Zgoda UE na negocjacje akcesyjne Ukrainy. Zełenski: pokolenia naszego narodu spełniają swoje marzenie

21.06.2024 17:45
Prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował państwom unijnym za wyrażenie zgody na rozpoczęcie negocjacji członkowskich z Ukrainą. We wpisie w mediach społecznościowych dziękuje za "zdecydowaną wolę polityczną".

Sekretarz generalny ONZ: większość pomocy humanitarnej w Strefie Gazy jest rozkradana

22.06.2024 11:00
Większość pomocy humanitarnej, która trafia do Strefy Gazy jest rozkradana; na tym terytorium panuje totalny chaos i całkowite bezprawie - ostrzegł sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, cytowany w sobotę przez portal Times of Israel.

Ukraińcy mogą atakować przy pomocy amerykańskiej broni cele położone do 100 km w głąb Rosji

22.06.2024 16:15
Zezwolenie na ostrzeliwanie przy pomocy amerykańskiej broni celów na terytorium Rosji, położonych w odległości do 100 km od granicy, ograniczyło ataki Kremla na Ukrainę, jednak Kijów nadal nie jest w stanie uderzać w kluczowe rosyjskie lotniska - ujawnił dziennik "Washington Post", powołując się na źródła ukraińskie.