Redakcja Polska

Mieszkańcy Gdańska przed konsulatem Rosji domagali się uwolnienia liderów Związku Polaków na Białorusi

29.01.2022 16:06
W pikiecie uczestniczyli m.in. sekretarz zarządu głównego Związku Polaków na Białorusi, redaktor portalu znadniemna.pl Andrzej Pisalnik wraz z żoną. Oboje wiosną ub. roku wyjechali z Białorusi do Polski
Akcja solidarności z aresztowanymi przedstawicielami polskiej mniejszości na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem
Akcja solidarności z aresztowanymi przedstawicielami polskiej mniejszości na Białorusi Andżeliką Borys i Andrzejem PoczobutemPAP/Artur Reszko

Przed konsulatem generalnym Federacji Rosyjskiej w Gdańsku odbyła się w sobotę pikieta, podczas której jej uczestnicy żądali zwolnienia z białoruskiego aresztu Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta, działaczy Związku Polaków na Białorusi.

Demonstracja, która zgromadziła ponad 20 osób, rozpoczęła się od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego.

"Żądamy uwolnienia Polaków więzionych na Białorusi. Polaków, którzy są więzieni właśnie za to, że są Polakami, że kultywują naszą tradycję, mówią o naszej wspaniałej i chlubnej historii oraz kochają wolność. Protestujemy przed placówką dyplomatyczną Rosji, bo zdajemy sobie sprawę z tego, że prezydent Białorusi i jego reżim jest inspirowany przez Władimira Putina, więc nie widzimy sensu iść pod konsulat Białorusi, lepiej iść do jego przełożonego" – powiedziała PAP organizatorka manifestacji prezes Fundacji Łączy Nas Polska Natalia Nitek-Płażyńska

W pikiecie uczestniczyli m.in. sekretarz zarządu głównego Związku Polaków na Białorusi, redaktor portalu znadniemna.pl Andrzej Pisalnik wraz z żoną. Oboje wiosną ub. roku wyjechali z Białorusi do Polski.

"Musimy wygenerować przekaz, żeby wszyscy zrozumieli, że jeśli jeszcze nasi koledzy są zdrowi i żywi, bo też to trzeba zweryfikować, to należy walczyć o ich uwolnienie. Nie wolno się pogodzić z faktem, że jako bohaterowie już tam zostaną, albo tam zginą" – mówił Andrzej Pisalnik. Dodał, że od Andżeliki Borys od trzech miesięcy nie ma żadnej kartki, ani listu.

Andrzej Gwiazda, dawny działacz opozycji antykomunistycznej, który pojawił się na manifestacji z żoną Joanną powiedział, że prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka "jest w zasadzie namiestnikiem lub marionetką Kremla". 

"Na pewno to, co się dzieje na Białorusi jest konsultowane z Moskwą. Udajemy wszyscy, że nie ma wojny, jakkolwiek oficjalna wrogość jest demonstrowana. Nie pozostawia również żadnych wątpliwości, że na Białorusi prześladowani są Polacy, co oznacza powrót do podziałów etnicznych, a to zapisało się już w naszej historii grubymi wierszami. Czy nasza demonstracja coś da? Jesteśmy wszyscy obserwowani, a wszystko, co mówimy jest nagrywane i zostanie przekazane do centrali. Nasz głos się liczy i każde słowo jest zapisywane. Myśmy udowodnili, że jeżeli naród czy społeczeństwo czegoś chce, to, to osiąga. Nie zaraz, nie bezpośrednio, ale w końcu osiąga. Wszystkie reżimy wobec zdecydowanego społeczeństwa okazują się bezradne" – mówił Andrzej Gwiazda.

W pikiecie przed placówką dyplomatyczną Rosji uczestniczyli też m.in. gdańscy radni Prawa i Sprawiedliwości: Przemysław Majewski i Andrzej Skiba

Demonstrujący mieli ze sobą transparenty z napisami: "Uwolnijcie Borys i Poczobuta", "Solidarnie z Polakami na Białorusi". Skandowano też hasła: "Uwolnić Polaków", "Solidarnie z Polakami", "Wolność dla Polaków dla Białorusi".

We wtorek minęła 10. miesięcznica uwięzienia prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys i oraz członka zarządu tej organizacji Andrzeja Poczobuta. Obecnie ich areszt obowiązuje do 26 lutego 2022 r. Formalnie są aresztowani pod zarzutem "rehabilitacji nazizmu", za co grozi nawet do 12 lat więzienia. Andżelika Borys była zatrzymana przez białoruski reżim za zorganizowanie tradycyjnego festynu "Grodzieńskie Kaziuki" i za to oskarżono ją o "podżeganie do nienawiści" oraz "gloryfikowanie zbrodni nazistowskich". 

PAP/ks

Premier Mateusz Morawiecki: Polonia wzmacnia polską obecność poza granicami kraju

29.01.2022 09:45
Szef rządu dodał, że "polskość inaczej by wyglądała, gdyby nie zaangażowanie tysięcy, a właściwie milionów Polaków rozsianych po całym świecie".

Ponad pół tysiąca lekarzy cudzoziemców uzyskało w Polsce prawo wykonywania zawodu na mocy uproszczonych przepisów covidowych

29.01.2022 12:00
O pracę w Polsce starają się specjaliści chorób wewnętrznych, pediatrzy, chirurdzy ortopedzi i specjaliści medycyny rodzinnej.

135 lat temu urodził się Artur Rubinstein, wirtuoz fortepianu

29.01.2022 14:59
28 stycznia 1887 roku, urodził się Artur Rubinstein, wybitny polski pianista pochodzenia żydowskiego, uważany za jednego z największych wirtuozów XX wieku. Propagował szczególnie muzykę polskich kompozytorów, zwłaszcza Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego, z którym się przyjaźnił. Artysta zmarł w 1982 roku.