Redakcja Polska

Szymon Szynkowski vel Sęk: polska dyplomacja zaangażuje się w akcję "Gdzie jest czarny neseser?"

09.05.2022 15:02
Wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że polska dyplomacja zaangażuje się w inicjatywę "Gdzie jest czarny neseser?". W ramach akcji Polskie Radio poszukuje zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.
Audio
  • Wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk o akcji "Gdzie jest czarny neseser?" Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZ
Szymon Szynkowski vel Sęk, sekretarz stanu w MSZFoto: Polskie Radio dla Zagranicy

Wiceminister Szynkowski vel Sęk mówił na antenie Polskiego Radia, że troska o polskie dziedzictwo kulturowe jest elementem dyplomacji publicznej.

- Wśród zadań MSZ jest nie tylko dyplomacja klasyczna, związana z gwarantowaniem bezpieczeństwa Polski, wsparciem Ukrainy, ale i publiczna, która zakłada między innymi poszukiwanie polskości, zaginionego dziedzictwa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, odnosząc się do akcji poszukiwania nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku.

Szymon Szynkowski vel Sęk, wiceminister spraw zagranicznych, mówił w Polskim Radiu, że MSZ będzie wspierać akcję poszukiwania zaginionych nagrań Polskiego Radia z września 1939 roku. Jak tłumaczył, w dyplomacji publicznej chodzi o docieranie do szerokich grup społecznych z przekazem, który ma z jednej strony propagować polskość, przeciwdziałać dezinformacji, pielęgnować polskość poza granicami kraju, ale i poszukiwać polskości, polskich śladów, zaginionego dziedzictwa.

Podkreślił, że MSZ wesprze akcję na wszelkie możliwe sposoby. - Polska dyplomacja jest do dyspozycji, będzie służyć swoim narzędziem, jakim jest niemal 100 placówek na całym świecie, 25 instytutów polskich. Te europejskie będą musiały być szczególnie aktywne. Wiele wskazuje bowiem na to, że płyty mogą się znajdować na terenie krajów Europy Zachodniej, może Niemiec, może Francji - powiedział gość Jedynki. - Będziemy poszukiwać ich tam szczególnie intensywnie. Będziemy jednak wykorzystywać i kanały mediów społecznościowych, klasycznych, kontaktów polonijnych, wszystko to, co mamy do dyspozycji, aby znaleźć ten "czarny neseser", czyli zaginione metalofony z nagraniami z 1939 roku - dodał.

We wrześniu 1939 roku pracownicy Polskiego Radia ukryli około 200 płyt z wypowiedzi najważniejszych przedstawicieli establishmentu II RP. Nagrania zawierały między innymi przemówienia prezydenta walczącej stolicy Stefana Starzyńskiego oraz ministra spraw zagranicznych Józefa Becka. W 1979 roku zostały odnalezione dwie z trzech części kolekcji.

Część odnalezionej kolekcji została właśnie wydana przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia w postaci pięciopłytowego zestawu. Stała się ona impulsem do rozpoczęcia akcji "Gdzie jest czarny neseser?", czyli poszukiwań brakującej części kolekcji.


PR/PP

Premiera albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”

06.05.2022 15:02
W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana odbyła się uroczysta premiera pięciopłytowego albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. Polskie Radio jednocześnie inicjuje pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

Minister Zbigniew Rau oddał hołd rodakom spoczywającym na Polskim Cmentarzu w Teheranie

08.05.2022 14:48
To blisko 2 tysiące osób, żołnierzy i cywilów, którzy 80 lat temu opuścili Związek Sowiecki w trakcie tzw. ewakuacji Armii Andersa.

Rosyjska "parada zwycięstwa". Putin fałszuje obraz wojny w Ukrainie

09.05.2022 10:34
Władimir Putin oskarżył NATO i Ukrainę o sprowokowanie wojny i zagrożenie bezpieczeństwu Rosji. Rosyjski przywódca mówił o tym w trakcie parady zwycięstwa zorganizowanej na Placu Czerwonym w Moskwie z okazji 77 rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.