Redakcja Polska

Ofensywa Rosjan na Siewierodonieck. "To desperacka próba złamania woli walki Ukraińców"

08.06.2022 11:52
Rosja rzuciła swoje wyniszczone oddziały do ataku na Siewierodonieck, ale nie są one w stanie osiągnąć decydującego zwycięstwa, a jeśli Ukraińcy utrzymają wolę walki, mogą wygrać wojnę i wyzwolić cały kraj – twierdzi na łamach tygodnika "Time" analityk z think tanku American Enterprise Institute (AEI) Frederick Kagan.
Audio
  • Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w 105. dobie wojny w tym kraju, informuje, że najcięższe boje toczą się w Donbasie. W ostatnich 24 godzinach w walkach o Siewierodonieck Rosjanie nie odnieśli sukcesów. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Komentator Time podkreślił, że ofensywa na Siewierodonieck to desperacka próba złamania woli walki Ukraińców, którzy wciąż mogą wygrać wojnę
Komentator "Time" podkreślił, że ofensywa na Siewierodonieck to desperacka próba złamania woli walki Ukraińców, którzy wciąż mogą wygrać wojnęPAP/EPA/STR

Prezydent Rosji Władimir Putin zebrał niedobitki swoich wojsk na Ukrainie wokół miast Siewierodonieck i Lisiczańsk w obwodzie ługańskim. Teraz ten "zabójczy zlepek" niszczy wszystko na swojej drodze ostrzałami artyleryjskimi, aby "zdemoralizowani i wystraszeni żołnierze Rosji mogli wejść w to rumowisko".


Posłuchaj
00:52 11780486_1.mp3 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, w 105. dobie wojny w tym kraju, informuje, że najcięższe boje toczą się w Donbasie. W ostatnich 24 godzinach w walkach o Siewierodonieck Rosjanie nie odnieśli sukcesów. Materiał Pawła Buszki (IAR)

 

Niezwyciężona wola walki

Putin nie może pokonać Ukraińców militarnie, dopóki mają oni wolę walki, a Zachód wolę wspierania ich. Dlatego zmusza swoich żołnierzy do "najbardziej nikczemnej i brutalnej ofensywy tej wojny", by wywołać wrażenie, że Rosja odzyskuje siły, i tę wolę złamać.

"Ukraińscy obrońcy mądrze wycofują się w obliczu tego barbarzyństwa, ale cierpi na tym ich morale i wola dalszej walki (…) Ukraińcy zaczynają wątpić, że mogą wygrać, po raz pierwszy od zwycięskiej bitwy o Kijów" – pisze Kagan. Jego zdaniem przyczyniają się do tego również opóźnienia w dostawach pomocy z Zachodu i głosy, że Ukraina powinna poczynić ustępstwa wobec Rosji.

Kwestia złudzeń

Ukraińcy i ich przyjaciele na świecie nie mogą jednak ulegać złudzeniu rosyjskich zwycięstw w bitwie o Siewierodonieck. Jest to jedynie desperacka zagrywka dyktatora, który rzuca do ataku ostatnie siły ofensywne, jakie jest w stanie zebrać. Nie ma za nimi dużych rezerw. Nawet przy niskim tempie ofensywa najpewniej wkrótce wytraci siły, a Putin nie będzie w stanie podjąć kolejnej przez długi czas – twierdzi Kagan.

"Jeśli Ukraińcy wytrzymają obecny rosyjski sztorm, a potem kontratakują wyczerpane rosyjskie wojska, wciąż mają wszelkie szanse, by wyzwolić swój naród i swoją ziemię" – ocenił amerykański analityk.

Naprędce tworzone oddziały

Rosyjskie oddziały atakujące Siewierodonieck zostały utworzone na szybko z niedobitków jednostek zniszczonych pod Kijowem, Charkowem, Mariupolem i w innych miejscach. Dostawy pocisków artyleryjskich i części zamiennych do wyrzutni i czołgów nie są nieskończone, a "rosyjscy żołnierze najpewniej wypalą się szybciej niż ich artyleria" – pisze Kagan.

Podkreśla przy tym, że rosyjskie wojska ponoszą poważne straty, również wśród wysokiej rangi oficerów. Z ujawnianych dokumentów i danych wywiadowczych wynika, że rosyjskie wojsko jest "wyczerpane, zdemoralizowane, zdemotywowane i coraz bardziej rozgniewane na sposób, w jaki się je traktuje" – zaznacza autor komentarza.

Siewierodonieck nie jest natomiast obszarem decydującym. Opanowanie go nie otworzyłoby przed Rosją drogi do nowych ofensyw, a jego strata nie pozbawiłaby Ukraińców możliwości obrony kluczowych pozycji. "Ukraina może stracić Siewierodonieck i wciąż wygrać tę wojnę. Może stracić obwód ługański, a potem doniecki, i wciąż wygrać tę wojnę, o ile nie straci przy tym zbyt wiele swojej efektywnej siły bojowej" – twierdzi Kagan, zaznaczając, że jeśli Ukraińcy utrzymają wolę walki, mogą odbić większość lub całe okupowane terytorium. 


PAP/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Stanisław Żaryn: nie wzrosła przestępczość po napływie uchodźców z Ukrainy

08.06.2022 09:11
Napływ rzeszy uchodźców z Ukrainy nie spowodował rażącego wzrostu przestępczości w Polsce. Informacje o zagrożeniu bezpieczeństwa Polaków ze strony Ukraińców są rozpowszechniane przez rosyjską propagandę – ocenił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Polska chce upamiętnić ofiary obozu Mauthausen-Gusen. "Należałoby powołać zespół międzynarodowy"

08.06.2022 08:45
Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że rząd austriacki wykupi kolejną część terenów byłego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. - Należałoby powołać zespół międzynarodowy, który by mógł współdecydować, a przyjemniej sugerować, jak powinny zostać upamiętnione ofiar obozu - powiedział szef MSZ.

Siódmy pakiet sankcji wobec Rosji? Szef polskiego MSZ: UE musi już nad tym pracować

08.06.2022 10:02
Musimy zacząć pracować na siódmym pakietem sankcji, który powinien obejmować m.in. całkowite wstrzymanie importu rosyjskiego gazu i produktów petrochemicznych - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po wtorkowym spotkaniu ze swym austriackim odpowiednikiem Alexandrem Schallenbergiem.