Redakcja Polska

Polska chce upamiętnić ofiary obozu Mauthausen-Gusen. "Należałoby powołać zespół międzynarodowy"

08.06.2022 08:45
Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że rząd austriacki wykupi kolejną część terenów byłego obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen. - Należałoby powołać zespół międzynarodowy, który by mógł współdecydować, a przyjemniej sugerować, jak powinny zostać upamiętnione ofiar obozu - powiedział szef MSZ.
Zbigniew Rau: należałoby powołać międzynarodowy zespół ds. upamiętnienia ofiar obozu Mauthausen-Gusen
Zbigniew Rau: należałoby powołać międzynarodowy zespół ds. upamiętnienia ofiar obozu Mauthausen-GusenKarl Allen Lugmayer/Shutterstock

Na konferencji po wtorkowym spotkaniu w Warszawie z szefem austriackiego MSZ Alexandrem Schallenbergiem, Rau powiedział, że wyraził wdzięczność szefowi austriackiej dyplomacji za zdecydowane kroki rządu austriackiego w kwestii zakupu części terytoriom byłego obozu Mauthausen-Gusen.

- Liczymy na to, że kolejne części od właściciela prywatnego zostaną dalej zakupione, jestem przekonany, że skoro wola polityczna w tej kwestii już została sformułowana, jest realizowana, to ten proces zostanie zakończony - powiedział Zbigniew Rau.

Międzynarodowy zespół

Dodał, że w obozie Mauthausen-Gusen było więzionych i zamordowanych wielu przedstawicieli społeczności międzynarodowej. - I my w Polsce uważamy, że to powoduje, iż szanując austriacką suwerenność wobec tego miejsca, należałoby jednak powołać zespół międzynarodowy, który by mógł współdecydować, a co najmniej sugerować jaki kształt to upamiętnienie powinno przybrać i jak dla dobra społeczności międzynarodowej, dla wiedzy i tożsamości przyszłych pokoleń ten obóz, to upamiętnienie powinno funkcjonować - powiedział Zbigniew Rau.

Alexander Schallenberg podkreślił, że Polska i Austria mają wspólną historię, w której "również mieliśmy bardzo czarne rozdziały". - I udało nam się zakupić placówki dwóch obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen, kupiliśmy to miejsce i chcieliśmy podkreślić tutaj również naszą historyczną odpowiedzialność - powiedział szef austriackiej dyplomacji.

Dobra wola austriackiego rządu

Dodał, że Austria opowiada się za tym, by zakupić kolejne działki na terenie byłego obozu. - Oczywiście nie jest to prosta sprawa, musimy przestrzegać prawa, te zamiary (zakupu działek) istnieją, ale chciałbym, żeby to było naprawdę godne miejsce upamiętnienia (...). Chcemy się tym zająć i naprawdę wszystko jest w dobrych rękach - zapewnił Alexander Schallenberg.

W maju ubiegłego roku Austria poinformowała o zakupie części terenów byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Gusen. KL Gusen, nazywany był jednym z najważniejszych ogniw systemu obozów koncentracyjnych Mauthausen-Gusen, gdzie osadzono 34 tysięcy polskich więźniów - głównie przedstawicieli inteligencji, z których Niemcy zabili 27 tysięcy. Po wojnie pozostałości po KL Gusen zostały w znacznej części zniszczone, zaś tereny poobozowe podzielone i sprzedane prywatnym właścicielom.


PAP/dad

Singiel „Żurba”. Muzyczny protest przeciw wojnie na Ukrainie

07.06.2022 14:15
Zespół Wernyhora z Sanoka nagrał singla pt. „Żurba”, co po ukraińsku znaczy smutek. To wyraz sprzeciwu przeciw wojnie i przejaw wsparcia dla Ukraińców.

Niszczyciel US Navy cumuje w Gdyni. Ambasador Brzezinski: to pokazuje, że USA wspierają Polskę

07.06.2022 13:37
- Ten okręt, tak jak wszystkie nasze okręty, zapewnia gwarancje bezpieczeństwa na wielu poziomach, przede wszystkim gwarantuje bezpieczeństwo naszym polskim przyjaciołom i sąsiadom - powiedział ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski o niszczycielu USS Gravely, który zacumował w gdyńskim porcie. - Pokazuje Polakom, że jesteśmy tu na miejscu, że USA was wspierają - podkreślił.

Boris Johnson: nie można wymuszać na Ukrainie przyjęcia niekorzystnego porozumienia pokojowego

07.06.2022 15:28
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nie może być zmuszany przez światowe mocarstwa do zaakceptowania niekorzystnego dla jego kraju porozumienia pokojowego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - powiedział we wtorek premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, zwracając się do brytyjskich ministrów.