Redakcja Polska

Andrzej Duda: rozumiemy rosyjski imperializm lepiej niż Zachód, bo mamy doświadczenia historyczne

17.09.2022 16:00
Polska i inne kraje regionu rozumieją Rosję lepiej niż Zachód - pisze prezydent Andrzej Duda w tekście opublikowanym przez litewskiego nadawcę publicznego LRT. Przy okazji zwraca uwagę na to, że data agresji Związku Radzieckiego na Polskę nie jest na Zachodzie tak powszechnie znana, jak data wybuchu II wojny światowej. 
Audio
  • Prezydent Duda: rozumiemy motywację Rosji, bo mamy doświadczenia historyczne, których symbolem jest 17 września. Materiał Kamila Zalewskiego
Andrzej Duda: rozumiemy motywację Rosji, bo mamy doświadczenia historyczne, których symbolem jest 17 września (IAR)
Andrzej Duda: rozumiemy motywację Rosji, bo mamy doświadczenia historyczne, których symbolem jest 17 września (IAR)Grzegorz Jakubowski / KPRP / Prezydent.pl

Prezydent pisze, że napaść ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku była wydarzeniem, które zadecydowało o losach naszego kraju i innych państw Europy Środkowej i Wschodniej.

"Jeżeli dzisiaj my, Polacy, oraz inne narody naszego regionu często powtarzamy, że znamy Rosję i rozumiemy jej imperialną motywację lepiej niż Zachód, to mówimy tak właśnie dlatego, że mamy doświadczenia historyczne, których symbolem dla nas jest dzień 17 września" - czytamy w tekście.

Andrzej Duda zwraca uwagę, że w przeciwieństwie do zbrodni nazistowskich Niemiec, które zostały potępione przez cały wolny świat, zbrodnie komunistycznej Rosji pozostały bezkarne i często zapomniane.

"Klęska III Rzeszy nie przyniosła wolności"

Prezydent przypomniał o zbrodni katyńskiej oraz wywózkach Polaków na wschód ZSRR. "Tego samego doświadczyły narody bałtyckie - Estończycy, Łotysze i Litwini, a także inne narody, które znalazły się w sowieckiej strefie wpływów już po zwycięstwie Rosji nad III Rzeszą" - przypomina prezydent.

Jak podkreślił, dla naszych narodów klęska III Rzeszy nie przyniosła wolności. "Zależność od Imperium Rosyjskiego trwała aż do upadku systemu komunistycznego - w sumie pół wieku" - napisał Andrzej Duda i zaznaczył, że dopiero demokratyczne przemiany w 1989 roku, które zapoczątkowała polska Solidarność, faktycznie wyzwoliły Polaków i inne narody tej części Europy. Jak dodał, większość z nich stała się pełnoprawnymi członkami NATO i Unii Europejskiej.


IAR/dad

Berlin dał zielone światło dla dostawy 18 haubic RCH-155 na Ukrainę

17.09.2022 15:05
Po tygodniach wahań rząd Niemiec przychylił się do prośby Ukrainy o dostarczenie dodatkowej broni artyleryjskiej. Według informacji gazety "Welt am Sonntag" chodzi o 18 sztuk haubic RCH-155 o wartości 216 mln euro, które Kijów chce zamówić w firmie Krauss-Maffei Wegmann (KMW).

Prezes Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich w Wielkiej Brytanii: dla mnie Elżbieta II była symbolem ciągłości

17.09.2022 15:20
Elżbieta II, której panowanie trwało 70 lat, była dla mnie przede wszystkim symbolem ciągłości - powiedział dr Marek Stella-Sawicki, prezes Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich w Wielkiej Brytanii.

Prezydent Duda: Polska potrzebuje przejścia przez Mierzeję Wiślaną, aby uniezależnić się od Rosji

17.09.2022 16:34
Otwarcie kanału przez Mierzeję Wiślaną to wielkie zwycięstwo Polski, patriotów, wszystkich tych, którzy rozumieją słowo suwerenność i rozumieją znaczenie suwerenności - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas sobotniej uroczystości oficjalnego otwarcia kanału żeglugowego.