Redakcja Polska

Arnold Schwarzenegger odwiedził były niemiecki obóz Auschwitz

28.09.2022 15:54
Arnold Schwarzenegger, popularny aktor i były gubernator stanu Kalifornia, zwiedził były niemiecki obóz Auschwitz. Wizyta miała charakter prywatny. Po południu odwiedzi on oświęcimskie Centrum Żydowskie, gdzie ma się spotkać z byłą więźniarką Lidią Maksymowicz.
Amerykański aktor Arnold Schwarzenegger oraz przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simon Bergson podczas wizyty na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w Oświęcimiu
Amerykański aktor Arnold Schwarzenegger oraz przewodniczący fundacji prowadzącej Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu Simon Bergson podczas wizyty na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w OświęcimiuPAP/Łukasz Gągulski

W Miejscu Pamięci Arnold Schwarzenegger postawił znicze Przed Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I, gdzie Niemcy rozstrzelali wiele tysięcy ludzi, głównie Polaków, a także przy na pomniku ofiar obozu w byłym KL Auschwitz II-Birkenau, w pobliżu historycznych miejsc, gdzie dokonano podczas okupacji masowej zagłada Żydów.

Aktorowi i byłemu gubernatorowi towarzyszył m.in. Simon Bergson, syn ocalałych, a obecnie przewodniczący Auschwitz Jewish Center Foundation (AJCF) oraz dyrektor muzeum Piotr Cywiński.

Do byłego obozu Auschwitz I Schwarzenegger wszedł przez główną bramę z napisem "Arbeit macht frei". Zwiedził część muzealnej ekspozycji. Zobaczył też krematorium w byłym Auschwitz I, które funkcjonowało od sierpnia 1940 roku do lipca 1943 roku, czyli do momentu, gdy Niemcy uruchomili ogromne krematoria w Auschwitz II-Birkenau.

Po zwiedzeniu byłego obozu Auschwitz I gość udał się do byłego Auschwitz II-Birkenau, miejsca masowej zagłady Żydów. Szedł m.in. wzdłuż rampy kolejowej, na której Niemcy dokonywali selekcji deportowanych do obozu Żydów. Widział ruiny komory gazowej i krematorium.

Po wizycie w Miejscu Pamięci aktor udał się do Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu. To miejsce jest jedynym żywym śladem po żydowskiej obecności w mieście, którego nazwę podczas wojny Niemcy zmienili na Auschwitz. Instytucja kultywuje pamięć, a także edukuje ze szczególnym uwzględnieniem problematyki Holokaustu i współczesnych zagrożeń związanych z nietolerancją. Pod auspicjami Centrum funkcjonuje placówka edukacyjna, muzeum i synagoga.

Obóz Auschwitz

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Pierwsi Żydzi zamieszkali w Oświęcimiu w początkach XVI w. W 1939 r. stanowili ponad połowę mieszkańców 14-tys. miasta. Miasto nazywali Oszpicin. Większość Żydów została zgładzona później w obozie Auschwitz. Po II wojnie światowej do Oświęcimia powróciło 186 Żydów.


PAP/Twitter.com/nt

Polska zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla za pomoc Ukrainie - uważa ambasador USA Mark Brzezinski

28.09.2022 11:29
Z pewnością uważam, że Polska udzielając pomocy Ukrainie i uchodźcom z Ukrainy zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla - przyznał ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Jesteśmy wzruszeni tą bezinteresownością i wspaniałością Polaków, którzy pomagali uchodźcom - dodał amerykański dyplomata.

Sejm uczcił pamięć ofiar eksperymentów pseudomedycznych w Ravensbrűck

28.09.2022 13:03
Sejm przez aklamację przyjął uchwałę w sprawie 80. rocznicy pierwszych eksperymentów pseudomedycznych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrűck oraz uczcił pamięć ich ofiar - kobiet z Polski.

Zbigniew Rau w USA: w przypadku ataku nuklearnego Rosji, reakcja NATO musi być niszcząca

28.09.2022 15:28
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że NATO powinno odpowiedzieć w sposób konwencjonalny, ale niszczący na ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej.