Redakcja Polska

KE zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów

01.10.2022 09:21
"Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa" - podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.
Audio
  • KE zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów [posłuchaj]
Rosjanie na lotnisku
Rosjanie na lotniskushutterstock.com/bellena

Komisja Europejska zaleca krajom rygorystyczne podejście do uciekających przed mobilizacją Rosjan, zgodnie z oczekiwaniami Polaków i Bałtów. "Mamy do czynienia z bardzo poważną sytuacją i zagrożeniem dla bezpieczeństwa" - podkreślała komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson przedstawiając zaostrzone wytyczne dotyczące wydawania wiz i podzielając stanowisko Polski oraz krajów bałtyckich. 

Podejście Komisji Europejskiej sprowadza się do jednego - nie przyznawać Rosjanom pochopnie wiz i nie wpuszczać ich do Unii. "Kraje członkowskie muszą bardzo dogłębnie i rygorystycznie przeprowadzić ocenę pod kątem bezpieczeństwa" - mówiła komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson.

Jeśli istnieje przypuszczenie, że Rosjanie ubiegający się o wizy zechcą zostać dłużej w Unii niż 90 dni, powinni otrzymać odmowę. Kluczowe jest też miejsce składania wniosku o wizy - konsulaty unijnych krajów w państwach poza Wspólnotą, na przykład w Gruzji, nie mogą przyjmować wniosków od Rosjan. "Muszą się oni ubiegać o wizy schengeńskie w swoim kraju - Rosji" - dodała unijna komisarz. Ponadto Komisja zaleca rewizję przyznanych już wiz. Służby graniczne będą mogły je anulować jeśli stwierdzą zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

IAR/ks

Premier: rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach. Odpowiedź musi być jasna

30.01.2022 17:47
We wtorek premier Mateusz Morawiecki uda się z wizytą do Kijowa, gdzie będzie rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i szefem tamtejszego rządu Denysem Szmyhalem. "Rosyjski neoimperializm odradza się na naszych oczach i destabilizuje sytuację Europy" - napisał premier w mediach społecznościowych.

Putin ogłasza częściową mobilizację w Rosji i grozi bronią jądrową Zachodowi

21.09.2022 10:02
Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił częściową mobilizację w kraju, która ma się rozpocząć już w środę, 21 września. Zachodowi zagroził użyciem broni jądrowej – w przypadku "ataku na integralność terytorialną Rosji".

Szef KPRM Michał Dworczyk: w prawie rosyjskim nie ma czegoś takiego jak częściowa mobilizacja

22.09.2022 09:02
W prawie rosyjskim nie ma czegoś takiego jak częściowa mobilizacja, de facto dzisiaj jesteśmy w sytuacji, w której prezydent Rosji Władimir Putin może mobilizować niemal wszystkich poborowych - mówił w czwartek szef KPRM Michał Dworczyk.

Zbigniew Rau w USA: w przypadku ataku nuklearnego Rosji, reakcja NATO musi być niszcząca

28.09.2022 15:28
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział, że NATO powinno odpowiedzieć w sposób konwencjonalny, ale niszczący na ewentualne użycie przez Rosję taktycznej broni nuklearnej.