Redakcja Polska

Norwegia: polski podróżnik odnaleziony przez ratowników. Jest pod opieką lekarzy

11.03.2023 10:57
Marcin Gienieczko, który podczas ekspedycji na norweski archipelag Svalbard wezwał pomoc z powodu bardzo trudnych warunków pogodowych, w sobotę rano został odnaleziony przez ratowników. Jak poinformowała Eva Therese Jenssen, rzeczniczka gubernatora Svalbardu, podróżnik obecnie przebywa w szpitalu i jest w stosunkowo dobrej formie.
Na Svalbardzie ratownicy odnaleźli polskiego podróżnika. Jest w stosunkowo dobrej formie
Na Svalbardzie ratownicy odnaleźli polskiego podróżnika. Jest w stosunkowo dobrej formiefacebook.com/Marcin Gienieczko

"W sobotę rano wiatr uspokoił się na tyle, że ekipy ratownicze mogły udać się na lodowiec Rabot, gdzie przebywał mężczyzna. O godzinie 6.31 został odnaleziony przez helikopter ratunkowy, patrole gubernatora oraz Korpusu Pomocy Czerwonego Krzyża, a następnie przewieziony do Longyearbyen" - przekazała w komunikacie Eva Therese Jenssen.

Marcin Gienieczko zamierzał zdobyć najwyższy szczyt arktycznego archipelagu Svalbard - Górę Newtona (1713 m n.p.m.).

Nie był w stanie wyjść z namiotu

Podróżnik w piątek o 8.45 wezwał pomoc z powodu bardzo złych warunków atmosferycznych. Ratownicy bezskutecznie usiłowali dotrzeć do mężczyzny skuterami śnieżnymi oraz helikopterem. Jak podawał wcześniej polski kanał News 24, będący partnerem ekspedycji, wiejący z prędkością 144 km/h wiatr, opady śniegu i temperatura minus 36 stopni Celsjusza od dwóch dni uniemożliwiały wyjście Gienieczki z namiotu.

"Marcin użył radioboi, jest świadomy swojego położenia i oczekuje na pomoc. Burza śnieżna uniemożliwia dalsze działania na Svalbardzie" - napisano w komunikacie. Eva Therese Jenssen podkreśliła, że "ekipy ratownicze musiały zawrócić, zeszły z lodowca Rabot. Oczekujący na pomoc został poinformowany o sytuacji".

Dodała, że "sanie prawdopodobnie zostały zupełnie zasypane, tym samym Marcin stracił zapasy paliwa i jedzenia". Ponadto "nie wytrzymał stelaż namiotu, który był jedynym schronieniem Marcina; nadal stoi tylko jego część".

W sobotę nad ranem warunki pogodowe jednak pozwoliły ratownikom na wznowienie działań.


PAP/ho

Zobacz więcej na temat: Norwegia podróże Arktyka

Polscy wolontariusze paramedycy rozpoczynają pracę w Bachmucie

10.03.2023 15:21
Polscy wolontariusze z grupy medyków bojowych "W międzyczasie" dotarli na pozycje w Bachmucie i rozpoczęli pracę na pierwszej linii frontu. To ludzie zarówno posiadający doświadczenie bojowe, jak i ci, którzy po raz pierwszy znaleźli się w okopach. Wcześniej cały zespół szkolił się i trenował w Warszawie.

PKN Orlen uruchomił swoją pierwszą w Czechach stację paliw z wodorem. Podobne powstaną w Polsce

10.03.2023 16:19
Orlen Benzina, czeska spółka Orlen Unipetrol z Grupy Orlen, uruchomiła w Pradze - Barrandov stację tankowania wodoru dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Według PKN Orlen jeszcze w tym roku kierowcy będą mogli zatankować wodór także w Polsce, na stacjach w Poznaniu i Katowicach.

Polska gra "This War of Mine" w zbiorach nowojorskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej

11.03.2023 09:00
Od minionego roku polska gra jest również częścią wystawy "War Games" w Imperial War Museum w Londynie.