Redakcja Polska

Polska drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml

13.05.2023 16:06
Polska jest drugim po USA państwem NATO stale informacyjnie atakowanym przez Kreml - ocenił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
Media: rośnie liczba cyberataków na serwery instytucji publicznych
Media: rośnie liczba cyberataków na serwery instytucji publicznychGorodenkoff/Shutterstock

- Rosjanie nie ustają w dążeniach, by wykreować fałszywy obraz Polski jako państwa awanturniczego, neoimperialnego wobec Ukrainy, Białorusi i Rosji, rusofobicznego i niegodnego zaufania. Stale też dążą do pogorszenia stosunków Polski z Ukrainą i separacji Polski od sojuszników i partnerów - powiedział sekretarz stanu w kancelarii premiera.

Według niego rosyjska propaganda kontynuuje i rozwija wszystkie dotychczasowe operacje informacyjne przeciwko Polsce w myśl zasady "kropla drąży skałę", ale widoczną zmianą jest jeszcze większa brutalizacja języka, sięganie po bezpośrednie groźby i stosowanie coraz śmielszych prowokacji.

Fałszywe dowody

Zastępca ministra koordynatora służb specjalnych wskazał, że oprócz tego Rosjanie coraz częściej stosują taktykę fałszywego dowodu dla promowanych przez siebie narracji. - W ramach aktywnych działań wytwarzają zdarzenia lub mistyfikacje, które mają stanowić fałszywe uzasadnienie – rzekomy dowód – dla twierdzeń propagandy Kremla - wyjaśnił w rozmowie z PAP.

- Posługując się manipulacją i kłamstwem, Rosja systematycznie fałszywie oskarża Zachód o wybuch wojny na Ukrainie - przy użyciu socjotechnik odwrócenia roli ofiary i agresora lub zamiany logiki pojęć. Obarcza też Zachód, zwłaszcza nasz kraj, o cierpienia Ukraińców i zniszczenia wojenne - podał Żaryn.

Mińsk gra imigrantami

Z analizy białoruskich działań informacyjnych wynika, że Mińsk przewiduje lub planuje zwiększenie stosowanego przeciw Polsce mechanizmu przymusowej migracji - podał minister w KPRM. Te działania, to forma nieprzerwanie prowadzonej wojny hybrydowej przeciw naszemu krajowi - zaznaczył.

Oprócz tego białoruska propaganda w kłamliwym świetle budowania siły ofensywnej, szykowanej do ataku na Białoruś lub Rosję przedstawia modernizację Sił Zbrojnych RP. Tak też w ramach dezinformacji Mińsk przedstawia przywracanie na wschodzie Polski potencjału obronnego naszego wojska w związku z rosyjską agresją na Ukrainę prowadzone u nas manewry wojskowe.

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP powiedział PAP, że w ostatnim czasie grupa UNC1151 związana ze służbami specjalnymi Federacji Rosyjskiej i prowadząca operacje dezinformacyjne na podstawie wykradzionej korespondencji w polskiej infosferze przeprowadziła kilka działań. Miały one zdyskredytować nasze struktury odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa - wskazał w rozmowie z PAP Żaryn.


IAR/PAP/dad

Rosjanie wycofują się ze swoich pozycji w Bachmucie. Sukces ukraińskich sił

13.05.2023 11:23
Rozmieszczenie przez Rosję w sektorze Bachmutu niedawno utworzonej formacji, której zarzuca się słabe morale i ograniczoną skuteczność bojową, podkreśla dotkliwy brak wiarygodnych jednostek bojowych - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

Litwa: parlamentarzyści chcą nazwy zmiany Kaliningradu na litewski odpowiednik Królewca

13.05.2023 12:18
Parlamentarzyści na Litwie chcą w języku litewskim zmiany nazwy miasta Kaliningrad na litewski odpowiednik Królewca. Byłoby to odrzuceniem radzieckiej spuścizny oraz gestem solidarności z Polską, która zdecydowała się na podobny krok. Dwoje deputowanych zwróciło się wczoraj w tej sprawie do Państwowej Komisji Języka Litewskiego.

Prezydent Ukrainy przybył do Rzymu z wizytą. Zaplanowano audiencję u papieża Franciszka

13.05.2023 14:37
Prezydent Wołodymyr Zełenski rozpoczął wizytę w Rzymie. Poinformował o tym na Twitterze. "To bardzo ważna wizyta, która przybliży zwycięstwo Ukrainy w tej wojnie" - czytamy we wpisie.