Redakcja Polska

Trwa 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

27.05.2023 11:39
Na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie trwa 26. Piknik Naukowy. Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem: rewolucje naukowe. Na uczestników czeka mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 2D i 3D lodowców. Impreza potrwa do godziny 20.00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapraszamy!
Otwarcie 26.Pikniku Naukowego
Otwarcie 26.Pikniku NaukowegoCezary Piwowarski/Polskie Radio

Podczas 26. Pikniku Naukowego, organizowanego przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, zwiedzający mogą przyjrzeć się "rewolucjom naukowym" – kamieniom milowym w rozwoju nauki. Organizatorzy przygotowali szereg stanowisk umożliwiających poznawanie fascynujących zjawisk, nowych odkryć i wynalazków.

Uczestnicy mogą zgłębić swoją wiedzę odwiedzając specjalnie przygotowane strefy tematyczne. Są wśród nich: "Strefa przyszłości", w której będzie można się dowiedzieć o najnowszych wynalazkach, technologiach oraz badaniach prowadzonych przez naukowców; "Strefa organizatorów", gdzie odwiedzający będą mogli poznać atrakcje przygotowane przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik, "Strefa cywilizacji", przybliżająca technologie i badania mające wpływ na nasze życie codzienne; "Strefa rodzinna", dla najmłodszych odkrywców, "Strefa kultowych eksperymentów", pełna doświadczeń, które znamy i kochamy; Strefa "Zrób to sam", dla wszystkich majsterkowiczów i konstruktorów; "Strefa zdrowia", dotycząca współczesnych metody leczenia oraz dbania o nasze zdrowie. 

"Rewolucje naukowe"

Na 26. Pikniku Naukowym można stworzyć mapę 2D i 3D lodowców oraz zobaczyć, jak wygląda badanie krystalizacji kryształów. Zwiedzający zapoznają się z technologią pozyskiwania energii przy wykorzystania światła UV – sprawdzą, jak dzięki naturze można pozyskiwać energię.

Nie brakuje również informacji dotyczących technik, pozwalających sterować urządzeniami elektronicznymi zdalnie oraz za pomocą myśli. Będzie też okazja do zobaczenia najbardziej zaawansowanej wersji robota humanoidalnego, który dzięki sztucznej inteligencji potrafi komunikować się w każdym temacie. Entuzjaści scenicznych pokazów naukowych mogli liczyć na spektakularne występy oraz rozmowy z prowadzącymi.

Polskie Radio/ho

Rewolucje naukowe na 26. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

20.05.2023 10:00
W sobotę, 27 maja w godz. 11.00 – 20.00 na PGE Narodowym w Warszawie odbędzie się 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik. Tegoroczne wydarzenie przebiegać będzie pod hasłem „Rewolucje Naukowe”. Na uczestników czeka mnóstwo ciekawych i czasem zaskakujących pokazów naukowych oraz wiele atrakcji, m.in. możliwość zobaczenia robota humanoidalnego czy stworzenie mapy 2D i 3D lodowców. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

We Fromborku uroczyście obchodzono 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika

22.05.2023 13:25
To jedno z ważniejszych wydarzeń w Roku Jubileuszowym, w którym obchodzimy 550. rocznicę urodzin genialnego naukowca i 480. rocznicę jego śmierci. Polski astronom jest jednym z patronów roku 2023.  

Ukraina gościem honorowym Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie

24.05.2023 15:57
Organizatorzy zapraszają na coroczne święto książki od 25 do 28 maja do Pałacu Kultury i Nauki. W największym literackim wydarzeniu tego roku weźmie udział blisko 500 wystawców.