Redakcja Polska

Aplikacja mObywatel 2.0. Cyfrowy asystent obywatela i dowód osobisty w smartfonie

22.07.2023 08:15
Dzięki aplikacji, którą od 14 lipca można bezpiecznie i bezpłatnie pobrać ze sklepu Google Play i App Store, załatwianie spraw urzędowych będzie prostsze i wygodniejsze – bez wychodzenia z domu.
Audio
  • Tomasz Rychter, dyrektor Pionu Innowacji i Jakości Centralnego Ośrodka Informatyki o aplikacji mObywatel 2.0. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Aplikacja mObywatel jest stale rozbudowywana o nowe funkcje
Aplikacja mObywatel jest stale rozbudowywana o nowe funkcjegov.pl

Nowa wersja aplikacji zyskała nazwę 2.0, ponieważ jest z różnych powodów zupełnie nowa aplikacja. mObywatel 2.0 otrzymał nowoczesną i intuicyjną szatę graficzną, zaprojektowaną zgodnie z najnowszymi trendami. By je zdefiniować przeprowadzono różnorodne badania na szeroką skalę. Przez wiele miesięcy autorzy aplikacji pytali zarówno społeczeństwo, jak i specjalistów – czego oczekują od rządowej apki.

Uważnie analizowane były wszystkie głosy. Co najważniejsze, mObywatel 2.0 daje użytkownikom nowe funkcje – nie jest już tylko cyfrowym portfelem dokumentów, ale asystentem obywatela z szeregiem usług, które będą konsekwentnie rozbudowywane – tak, aby aplikacja stała się „państwem w telefonie”.

Ale to nie wszystko, bo postawiono też na gruntowną przebudowę i usprawnienie całej architektury aplikacji. Dlatego mObywatel 2.0 jest czymś zupełnie nowym. 

Tomaszem Rychterem, dyrektorem Pionu Innowacji i Jakości Centralnego Ośrodka Informatyki, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Rosja ostrzeliwuje magazyny ze zbożem. Szef dyplomacji UE: to barbarzyńskie działanie

20.07.2023 11:36
Barbarzyńskie działanie - tak szef unijnej dyplomacji Josep Borrell skomentował ataki prowadzone trzeci z rzędu przez Rosję na Odessę niszczenie magazynów ze zbożem. Ta sprawa jest jednym z tematów spotkania ministrów spraw zagranicznych 27 krajów w Brukseli. Mają się oni połączyć za pomocą wideo z szefem ukraińskiego MSZ-tu a także z amerykańskim sekretarzem stanu.

Rośnie skala rosyjskiej inwigilacji w Polsce. Żaryn ostrzega: będą chcieć wpływać na wybory

21.07.2023 09:46
"Rosjanie próbują na większą skalę infiltrować Polskę i rekrutują nowych ludzi" - ocenił zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn w wywiadzie dla magazynu "Polska - Metropolia Warszawska". Ocenił, że Rosjanie będą starali się stymulować i rozkręcać istniejące w Polsce podziały, aby wpływać na wynik nadchodzących wyborów parlamentarnych. 

Budowa elektrowni jądrowej w Polsce. Minister klimatu: zakończyliśmy konsultacje transgraniczne

21.07.2023 11:51
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powiedziała na antenie Programu 3 Polskiego Radia, że Polska zakończyła konsultacje transgraniczne związane z budową w naszym kraju pierwszej elektrowni atomowej. W ubiegłym tygodniu resort klimatu wydał też decyzję zasadniczą dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.

Ukraina: rosyjskie pola minowe hamują ukraińską ofensywę

21.07.2023 13:14
Ukraińska armia atakuje rosyjskie pozycje na kilku odcinkach wschodniego i południowego frontu. Najcięższe walki toczone są na Zaporożu i w okolicach Bachmutu. Poważną przeszkodę dla ofensywy stanowią rosyjskie pola minowe.