Redakcja Polska

Marcin Przydacz: musimy uważać na Rosję i Białoruś w czasie kampanii wyborczej

22.08.2023 10:36
Musimy być uważni, zwłaszcza w kontekście kampanii wyborczej. Na pewno Rosja i Białoruś przyglądają się temu i będą chciały oddziaływać negatywnie na nasze poczucie bezpieczeństwa - powiedział we wtorek w Radiu Zet szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.
Marcin Przydacz
Marcin PrzydaczPrzemysław Chmielewski/PR

Agencja Ukrinform podała, że przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow powiedział w poniedziałek, że przebywający na Białorusi rosyjscy najemnicy z Grupy Wagnera mogą być wykorzystywani do prowokacji na granicach z Polską i krajami bałtyckimi; nie stworzą jednak realnego zagrożenia militarnego dla tych państw, ponieważ nie są samobójcami.

Przydacz skomentował wypowiedź Jusowa na antenie Radia Zet.  - Od wielu tygodni podkreślamy, że obecność kryminalistów, najemników grupy Wagnera stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa, stabilności całego regionu. Nie zgadzam się z przekonaniem, że to nie są samobójcy, więc nie stanowią zagrożenia - powiedział.

Zagrożenie z terytorium Białorusi

Zwrócił uwagę, że "to są byli kryminaliści wyciągnięci z więzień, często bez innej przyszłości, w pełni oddani swojemu kierownictwu". - Jeśli dostaną rozkazy, to będą je wykonywać, a jeśli rozkazów nie dostaną, to nie są przecież wojskowi z krwi i kości, ale przestępcy, więc zapanowanie nad nimi może być dość ograniczone - wyjaśnił.

W ocenie Przydacza, "to zagrożenie na terytorium Białorusi i dla państw ościennych istnieje, co potwierdza komunikat ambasady amerykańskiej wzywający swoich obywateli do opuszczenia terytorium Białorusi oraz decyzje poszczególnych państw np. Łotwy i Litwy, które zamknęły przejścia graniczne z Białorusią". Przypomniał, że "Polska w zasadzie już zamknęła przejścia graniczne z Białorusią. Funkcjonuje jedno dla obrotu towarowego, ale - jak dodał - "musimy być uważni".

Przypomniał, że "w Polsce byli tacy, którzy lekceważyli to zagrożenie i mówili, że to kontekst wewnętrzny, wyborczy, że rząd, Zjednoczona Prawica celowo podnosi ten temat, a jest zupełnie odwrotnie - reżim w Mińsku próbuje wykorzystać ich obecność do niestabilności". Jego zdaniem, "musimy być uważni, zwłaszcza w kontekście kampanii wyborczej". - W każdej demokracji jest to miękki moment, kiedy emocje rosną. Na pewno Rosja, Białoruś przygląda się temu i będzie chciała oddziaływać negatywnie na nasze poczucie bezpieczeństwa - ocenił.


PAP/dad


FA-50 w polskich siłach powietrznych. Szef MON: to ważny element odstraszania agresora

21.08.2023 14:29
Mamy rekordowe tempo wymiany floty i zastępowania postsowieckich samolotów sprzętem zachodniej produkcji. Konsekwentnie zwiększamy siłę polskich Sił Powietrznych - mówił w poniedziałek szef MON Mariusz Błaszczak podczas prezentacji samolotów FA-50 w Mińsku Mazowieckim.

Holandia i Dania przekaże F-16 Ukrainie. Zbigniew Rau: to właściwa decyzja

21.08.2023 15:23
W ocenie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua decyzja o przekazaniu myśliwców Ukrainie przez Holandię i Danię jest właściwa. Wczoraj Holandia poinformowała, że przekaże Kijowowi 42 maszyny F-16, a Dania - 19. Na ten krok zgodziły się Stany Zjednoczone.

Blisko sto śmigłowców AH-64E Apache dla Polski. Jest zgoda Departamentu Stanu

22.08.2023 08:40
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że amerykański Departament Stanu zatwierdził sprzedaż Polsce 96 śmigłowców uderzeniowych AH-64E Apache. Maszyny mają trafić na wschód Polski prawdopodobnie w przyszłym roku. Kontrakt opiewa na 12 mld dolarów.