Redakcja Polska

Dziennik „L’Opinion” o męczeństwie rodziny Ulmów

08.09.2023 15:00
Artykuły prezydenta Andrzeja Dudy, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego, szefa Instytutu Nowych Mediów Eryka Mistewicza oraz publicysty Jana Rokity przedstawiają w piątek historię męczeństwa rodziny Ulmów we francuskim dzienniku 
Baner zapowiadający beatyfikację rodziny Ulmów na jednym ze starych domów w Markowej, 7 bm. 10 września br. na stadionie miejskim w Markowej odbędzie się msza beatyfikacyjna Rodziny Ulmów.
Baner zapowiadający beatyfikację rodziny Ulmów na jednym ze starych domów w Markowej, 7 bm. 10 września br. na stadionie miejskim w Markowej odbędzie się msza beatyfikacyjna Rodziny Ulmów. PAP/Darek Delmanowicz

„Jako Polacy jesteśmy dumni, że 10 września 2023 roku rodzina Ulmów, naszych rodaków, zostanie uroczyście włączona w poczet błogosławionych Kościoła katolickiego. Znaczenie tego wydarzenia wykracza poza wymiar religijny. Będzie to również hołd dla bohaterów uosabiających najwyższe ideały człowieczeństwa. Historia ich męczeństwa – wstrząsająca, a zarazem budująca jako niezwykłe świadectwo miłości bliźniego – powinna być znana na całym świecie. Niech przemienia ludzkie serca, niech będzie wzorem otwartości i solidarności wobec drugiego człowieka.” – pisze prezydent Andrzej Duda na łamach „L’Opinion”. 

„Pamięć o doświadczeniach przeszłości jest naszym obowiązkiem – wobec ofiar, ale i wobec przyszłych pokoleń, którym tę pamięć jesteśmy zobowiązani przekazać” – pisze prof. Piotr Gliński. Zauważa, że 10 września w tym roku po raz pierwszy będzie obchodzony Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny – nowe święto państwowe. W 1943 r. to właśnie tego dnia w wielkopolskiej Mosinie przeprowadzono aresztowania kilkudziesięciorga polskich dzieci, stanowiące ponure zwieńczenie masowej akcji represyjnej, w ramach której ujęto wiele polskich rodzin podejrzanych o współpracę z podziemiem niepodległościowym. Lapidarnym, lecz niezwykle wymownym zapisem tamtej tragedii jest telefonogram skierowany w ów wrześniowy dzień z posterunku niemieckiej żandarmerii w Mosinie do nadrzędnej komendy w Śremie: „Akcja w Mosinie trwa nadal. Dzisiejszej nocy aresztowano 156 osób. Dziś ma być jeszcze aresztowanych 60 dzieci”. 

Jan Rokita przypomina okoliczności zamordowania Ulmów oraz bezkarność sprawców: „Nie ustalono nigdy, kto doniósł niemieckim władzom, iż rodzina Ulmów nie stosuje się do tego prawa. W każdym razie przybyli do Markowej żandarmi faktycznie stwierdzili obecność ośmiorga Żydów w polskim domu, więc na miejscu zabili obie rodziny żydowskie jako wyjęte spod prawa. Następnie rozstrzelali Józefa i Wiktorię Ulmów, po czym (jak opowiedział jeden ze świadków) chwilę zastanawiali się, co zrobić z ich licznymi dziećmi. Ponoć jednak doszli do wniosku, iż „aby wioska nie miała z nimi kłopotu”, lepiej również wszystkie je zabić. Główny oprawca – niemiecki porucznik Eilert Dieken, dowodzący egzekucją – nie był nawet członkiem partii hitlerowskiej NSDAP, więc po II wojnie światowej jako „zwykły Niemiec” służył w policji demokratycznych Niemiec Zachodnich i umarł wiele lat później, otoczony rodziną i szacunkiem swoich niemieckich sąsiadów.” 

„Francuzów interesuje historia. Redaktorzy „L’Opinion”, podobnie zresztą jak innych tytułów prasowych i portali, z którymi współpracujemy przy „Opowiadamy Polskę światu”, z ciekawością dopytywali o szczegóły historii rodziny Ulmów, o karę śmierci dla Polaków pomagającym Żydom, wyznaczoną przez Niemców. A mimo to tak wielkiej skali pomocy Polaków. Łączą to z pomocą w ostatnim czasie dla prześladowanych Białorusinów, z olbrzymim wsparciem dla Ukraińców. Jeśli dobrze opowiemy naszą historię, najlepszymi autorami, mądrymi ludźmi, a przy tym jest ona po prostu prawdziwa, ma ona olbrzymią moc” – mówi Eryk Mistewicz.

Projekt „Opowiadamy Polskę światu” realizowany jest przez zespół Instytutu Nowych Mediów, wydawcę miesięcznika opinii „Wszystko co Najważniejsze”, we współpracy z Polską Fundacją Narodową, Instytutem Pamięci Narodowej, Ministerstwem Spraw Zagranicznych i Polską Agencją Prasową. Wszystkie teksty projektu w wielu wersjach językowych zostały opublikowane na portalu www.WszystkoCoNajwazniejsze.pl.

PAP/IAR/ks

W hiszpańskim Alcala de Henares wystawa poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów

26.08.2023 12:00
W hiszpańskim Alcala de Henares pod Madrytem można oglądać wystawę poświęcona bohaterskiej postawie rodziny Ulmów. Ekspozycję "Śmierć za człowieczeństwo" przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wystawa o rodzinie Ulmów jest prezentowana w Katedrze Magistralnej Los Santos Justo y Pastor na placu Świętych Dzieci.

Izrael: ponad 7 tys. Polaków to Sprawiedliwi wśród Narodów Świata; pomimo kary śmierci za pomaganie Żydom

03.09.2023 12:01
Izraelski Instytut Yad Vashem do tej pory uhonorował 7232 Polaków ratujących Żydów przed Niemcami podczas II wojny światowej. Polacy są największą grupą narodowościową wśród Sprawiedliwych, pomimo tego, że na terenie Generalnego Gubernatorostwa (okupowane przez Niemcy tereny Polski) pomaganie Żydom karane było śmiercią. Na medalu przyznawanym Sprawiedliwym jest wybita sentencja z Talmudu - "Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat".

"Historia jednej zbrodni". W Warszawie odbył się pokaz filmu o zbrodni na rodzinie Ulmów

05.09.2023 11:36
Na dużym ekranie, przed niedzielną beatyfikacją rodziny Ulmów, pokazano anatomię niemieckiej zbrodni i wymazywania pamięci o sprawcach. Obraz w reżyserii Mariusza Pilisa to zapis reportersko-historycznego śledztwa.

Proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów z Markowej na Podkarpaciu

06.09.2023 14:00
10 września w Markowej na Podkarpaciu zostanie beatyfikowana rodzina Ulmów, zamordowana podczas II wojny światowej przez Niemców za ukrywanie ośmiorga Żydów