Redakcja Polska

Białoruska armia otrzymała dostęp do rosyjskiej broni jądrowej

18.09.2023 14:49
Armia białoruska otrzymała dostęp do wykorzystania rosyjskiej broni jądrowej - powiedział w telewizji państwowej zastępca sekretarza państwowego Rady Bezpieczeństwa Białorusi Paweł Murawejka. Zaznaczył, że fachowcy białoruscy ukończyli szkolenie na symulatorach i w realnych obiektach w Federacji Rosyjskiej.
Białoruskich żołnierzy szkolono w Rosji z obsługi iskanderów, w tym z ładunkami jądrowymi
Białoruskich żołnierzy szkolono w Rosji z obsługi "iskanderów", w tym z ładunkami jądrowymiKarasev Viktor/Shutterstock

W marcu Władimir Putin oświadczył, że Moskwa i Mińsk porozumiały się w sprawie rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi. Jednocześnie poinformował, że specjalny magazyn dla tej broni będzie zbudowany do 1 lipca tego roku.

Na początku września Siergiej Riabkow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji, poinformował, że rosyjska broń jądrowa jest instalowana na Białorusi zgodnie z harmonogramem. Jak zaznaczył, działania związane ze stworzeniem infrastruktury zostały zakończone.

W tym samym czasie rzecznik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Andrij Jusow powiedział, że rozmieszczenie broni jądrowej na Białorusi nie jest dodatkowym czynnikiem zagrożenia.

Przypomniał, że Ukraina ma bardzo długą granicę z Federacją Rosyjską, a rosyjska broń jądrowa dawno już jest rozmieszczona na linii granicy, a także w obwodzie kaliningradzkim, na granicy z Unią Europejską i NATO. Jego zdaniem, chodzi o szantaż jądrowy ze strony Rosji.

W marcu Władimir Putin po raz pierwszy poinformował o zamiarze rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.


IAR/dad

Szef wywiadu wojskowego Ukrainy: to Rosja ma teraz więcej powodów do obaw

18.09.2023 11:14
Ukraińska kontrofensywa być może posuwa się wolniej niż niektórzy oczekiwali, ale to Rosja ma więcej powodów do obaw, bo wyczerpują się jej możliwości - mówi w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist" szef ukraińskiego wywiadu wojskowego HUR generał Kyryło Budanow.

"Le Figaro": Unia Europejska bezradna wobec napływu migrantów

18.09.2023 12:42
Unia Europejska jest bezradna i osłabiona wyzwaniem migracyjnym, a kryzys z tym związany wywołał konflikt między Francją, Niemcami i Włochami – ocenia w poniedziałek dziennik "Le Figaro", zastanawiając się, czy za presją migracyjną stoi Rosja.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński: to, co dzieje się na Lampedusie, to efekt fatalnej polityki UE

18.09.2023 13:26
To, co dzieje się na Lampedusie, jest efektem fatalnej polityki Unii Europejskiej, a jedyną odpowiedzią jest wzmocnienie granic oraz odesłanie ludzi do krajów, z których nielegalnie przypłynęli - powiedział w poniedziałek w Polskim Radiu 24 wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Ukraina zamierza pozwać Polskę, Słowację i Węgry za utrzymanie zakazu importu zboża

18.09.2023 14:18
Ukraina zamierza pozwać Polskę, Słowację i Węgry za utrzymanie zakazu importu zbóż przez te kraje. Napisał o tym serwis "Politico" powołując się na ukraińskiego zastępcę ministra do spraw ekonomicznych Tarasa Kaczkę.