Redakcja Polska

Usuwanie szkód po Rosjanach. W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zapewniono chłodzenie reaktorów

25.09.2023 09:16
W Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na Ukrainie, okupowanej przez wojska rosyjskie, zakończono wiercenie 10 zbiorników na wody gruntowe, mające służyć do chłodzenia reaktorów. Celem prac jest poprawa sytuacji, która wynikła po wysadzeniu przez Rosjan zapory na Zbiorniku Kachowskim.
Istniejący na terenie elektrowni akwen z wodą do chłodzenia reaktorów jest w znacznym stopniu zapełniony - przekazali inspektorzy
Istniejący na terenie elektrowni akwen z wodą do chłodzenia reaktorów jest w znacznym stopniu zapełniony - przekazali inspektorzy Autorstwa Ralf1969 - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org

O zakończeniu wierceń poinformowały media ukraińskie, powołując się na oficjalny komunikat Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Ogółem powstać ma 11 studni wód gruntowych, które pozwolą na uzyskanie 250 metrów sześc. wody na godzinę i podtrzymanie w ten sposób zapasów wody do chłodzenia reaktorów.

Chłodzenie na wiele miesięcy

MAEA zapewniła przy tym, że istniejący na terenie elektrowni akwen z wodą do chłodzenia reaktorów jest w znacznym stopniu zapełniony. Zapasy zapewnią chłodzenie wyłączonych bloków elektrowni przez wiele miesięcy - wskazano w komunikacie, o którym portal Ukraińska Prawda poinformował w sobotę.

Prócz akwenu na terenie elektrowni, siłownia korzystała również z wód Zbiornika Kachowskiego, który został zniszczony po wysadzeniu w czerwcu br. przez wojska rosyjskie zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana przez wojska rosyjskie od początku marca 2022 roku. Na jej terenie stacjonują żołnierze rosyjscy, są tam też obecni pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom.


PAP/dad

Orlen wybuduje własną tłocznię oleju w Kętrzynie

21.09.2023 14:14
Spółka Orlen Południe podpisała umowę na budowę tłoczni oleju rzepakowego w Kętrzynie w województwie warmińsko-mazurskim. Orlen będzie wytwarzał tam rocznie 200 tysięcy ton oleju do produkcji niskoemisyjnych biopaliw.

Coraz bliżej pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Minister Moskwa: jest decyzja środowiskowa GDOŚ

22.09.2023 12:21
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał decyzję środowiskową dla budowy i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - poinformowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Prezentujemy poradnik "Jak sprawdzić firmę z Europy Wschodniej?"

23.09.2023 15:21
Specjaliści z zakresu wywiadu gospodarczego ze spółki Verificators przygotowali porady dla przedsiębiorców chcących nawiązać relacje biznesowe za naszą wschodnią granicą.

AFP: statek ze zbożem ukraińskim dopłynął korytarzem humanitarnym do Stambułu

24.09.2023 11:20
Do Stambułu w Turcji dopłynął w niedzielę drugi statek z ukraińskim zbożem, który skorzystał z tymczasowego korytarza humanitarnego przez Morze Czarne mimo zagrożenia atakami ze strony Rosji, blokującej eksport żywności z Ukrainy - poinformowała agencja AFP, powołując się na serwisy śledzące ruch statków.