Redakcja Polska

Wiceszef MSWiA o pakcie migracyjnym: w kuluarach w Brukseli nie ma entuzjazmu

01.10.2023 08:30
Pakt migracyjny ma błędne założenia, nie rozwiąże problemu napływu nielegalnych uciekinierów i w kuluarach w Brukseli nie ma entuzjazmu, ale jest presja na szybkie przyjęcie. Tak o tworzonych przepisach mówi wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki w rozmowie z Polskim Radiem. 
Audio
  • Wiceszef MSWiA dla Polskiego Radia nt paktu migracyjnego - w kuluarach nie ma entuzjazmu [posłuchaj]
Lampedusa
LampedusaPAP/EPA/CIRO FUSCO

Zgodnie z założeniami, albo unijne kraje zgodzą się na relokację migrantów, albo będą płacić około 20 tysięcy euro za każdą nieprzyjętą osobę. Ma być odpowiedni przelicznik ilu migrantów i dokąd ma być odesłanych. Według wiceszefa MSWiA Unia powinna przede wszystkim rozwiązywać problemy migracyjne u źródeł i naciskać na powroty, czyli wymuszać na krajach spoza Unii przyjmowanie swoich obywateli, którzy nielegalnie przedostali się do Europy. 

„My ciągle mówimy o tym, że to jest bardzo, my ciągle mówimy o powrotach. Ja przypomnę, że te powroty w Unii Europejskiej to jest tylko 16 procent, gdzie Polska ma ten wskaźnik blisko 70-procentowy skuteczności powrotów. Mówimy o ochronie granic zewnętrznych, o szybszych procedurach azylowych, a potem wracamy do paktu, który de facto mówi - to relokujmy, a kto nie będzie tego robił to będzie płacił. Te relokacje nie rozwiążą naszych problemów. Ci ludzie i tak się będą przemieszczać i tak finalnie wylądują w tych krajach, gdzie chcą” - powiedział Bartosz Grodecki. 

Prace na paktem migracyjnym przyspieszyły. W przyszłym tygodniu ma być znane stanowisko ambasadorów unijnych krajów do negocjacji z Parlamentem Europejskim w sprawie ostatecznego kształtu paktu migracyjnego. Jest oczekiwanie, że zostanie on przyjęty najpóźniej na początku przyszłego roku.

IAR/ks

Zielone światło ministrów UE dla sfinalizowania prac nad paktem migracyjnym. Polska krytyczna

28.09.2023 15:26
Wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki podkreślał podczas obrad w Brukseli, że te przepisy nie rozwiążą problemów migracyjnych.

Szef NATO: jestem przekonany, że Polska będzie nadal dostarczać pomoc wojskową Ukrainie

30.09.2023 08:45
"Oczekuję i jestem przekonany, że Ukraina i Polska znajdą sposób na to, by rozwiązać te problemy, tak by nie wpłynęło to negatywnie na wojskową pomoc dla Ukrainy" - powiedział Jens Stoltenberg.

Ambasador Ukrainy w Polsce: spór zbożowy nie wpłynie na stosunki Kijowa i Warszawy

30.09.2023 12:00
"Nie ma nic, co mogłoby zakłócić lub podważyć mocny fundament naszej przyjaźni i braterstwa z Polską, bo na straży tych stosunków stoją społeczeństwa polskie i ukraińskie” - powiedział Wasyl Zwarycz.

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell odwiedził ukraińską Odessę

30.09.2023 18:15
"UE będzie z Ukrainą tak długo, jak będzie to potrzebne" - oświadczył. Josep Borrell zamieścił w mediach społecznościowych nagranie z wnętrza zniszczonego w rosyjskim ostrzale Soboru Przemienienia Pańskiego.