Redakcja Polska

Biuro "Niepodległa" zaprasza na wspólne obchody Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2023 08:01
11 lstopada obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Biuro "Niepodległa" koordynuje inicjatywy wpisujące się w obchody rocznicowe zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami.
Audio
  • Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura "Niepodległa" o obchodach Narodowego Święta Niepodległości. Rozmowa Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Narodowe Święto Niepodległości
Narodowe Święto Niepodległościfot. Tomasz Tołłoczko / Biuro "Niepodległa"

Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków w Polsce i za granicą do wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. Wspólny śpiew ma moc wzmacniania wspólnoty narodowej. Złote kropki wskazują miejsca i organizacje, które dołączyły do akcji „Niepodległa do hymnu” 2023. 11 listopada w samo południe  Mazurka Dąbrowskiego można zaśpiewać z polskimi szkołami, ambasadami, harcerzami, strażakami, leśnikami i sąsiadami.

Oprócz tego w kalendarium na stronie Biura „Niepodległa”  można znaleźć wiele wydarzeń aktywizujących społeczność lokalną do wspólnego świętowania.

„Niepodległa do hymnu” to tylko jedna z inicjatyw biura na ten dzień. Już po raz szósty odbędzie się też festiwal "Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu". W centrum Warszawy odbędzie się kilkadziesiąt wydarzeń skierowanych do wszystkich, bez względu na wiek czy zainteresowania. Tego samego dnia odbędzie się także transmitowany przez telewizję koncert "Matejko - obraz polskiej duszy". 

Biuro "Niepodległa" działa jednak cały rok, przypominając polską historię, popularyzując wiedzę o wielkich Polakach i upamiętniając ważne wydarzenia.

Z Wojciechem Kirejczykiem, dyrektorem Biura "Niepodległa", rozmawiał Przemysław Pawełek.

163 lata temu urodził się Ignacy Jan Paderewski, wybitny pianista i polityk

06.11.2023 11:42
Ignacy Jan Paderewski zdobył międzynarodową sławę jako pianista. Koncertował w najsłynniejszych salach, a jego recitale zaszczycały obecnością koronowane głowy Europy. Jego działalność w dziedzinie polityki i kultury zapewniła mu miejsce w gronie najwybitniejszych osobowości pierwszej połowy XX wieku.

6. odsłona akcji "Niepodległa do Hymnu”. 11 listopada wspólnie zaśpiewamy hymn narodowy

08.11.2023 13:07
Biuro „Niepodległa” po raz kolejny zaprasza wszystkich Polaków - mieszkających w Polsce i za granicą -  do wspólnego odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego w dniu Święta Niepodległości.  

Instytut Adama Mickiewicza jak co roku włącza się w obchody Święta Niepodległości

10.11.2023 14:06
W tym roku Instytutu Adama Mickiewicza przygotował z tej okazji dwa zagraniczne koncerty: finałowy koncert III festiwalu Joy & Devotion w Londynie i wykonie koncertowe „Halki” Moniuszki w Teatro Real w Madrycie z udziałem Piotra Beczały.

W Archiwum Akt Nowych zaprezentowano dokumentację dotyczącą odzyskania przez Polskę niepodległości

10.11.2023 16:19
W przededniu Święta Niepodległości Archiwum Akt Nowych w Warszawie zaprosiło przedstawicieli mediów na prezentację unikatowych materiałów archiwalnych z czasów odzyskania przez Polskę niepodległości.