Redakcja Polska

Ukraina intensyfikuje działania dywersyjne na terytorium Rosji

03.12.2023 09:56
Ukraina intensyfikuje działania dywersyjne na terytorium Rosji. "Bądź mieczem swojego kraju - dołącz do elity" - można przeczytać w ogłoszeniu opublikowanym w internecie przez ukraiński wywiad.
Ukraińskie wojska specjalne kontynuują akcje dywersyjne na terytorium wroga
Ukraińskie wojska specjalne kontynuują akcje dywersyjne na terytorium wrogafacebook.com / General Staff of the Armed Forces of Ukraine

W ostatnich dniach dywersanci związani z ukraińską Służbą Bezpieczeństwa kilkakrotnie zaatakowali bajkalsko-amurskiej odcinek kolei transsyberyjskiej oraz wykoleili pociąg w rejonie Riazania. Ukraińscy dywersanci i Rosjanie z grup antyputinowskich partyzantów atakują trakcje kolejowe na terenie całej Rosji. Niszczone są linie energetyczne, systemy kierowania ruchem oraz wykolejane składy wiozące zaopatrzenie dla armii agresora.

Były zastępca szefa ukraińskiej służby bezpieczeństwa Wiktor Jagun tłumaczy, że szczególnie wrażliwe na ataki są syberyjskie odcinki kolei bajkalsko-amurskiej, które w wielu miejscach mają tylko jedną nitkę i jej uszkodzenie uniemożliwia transport, aż do zakończenia remontu. - To jest krytyczna sytuacja dla Rosji. Część transportów to tranzyt do krajów Centralnej Azji, co również wpływa na Chiny jako partnera handlowego tych państw. Jednocześnie wstrzymanie na nieokreślony czas dostaw uzbrojenia z Chin i Korei Północnej poważnie wpływa na Rosję - podkreślił ukraiński ekspert.

Wiktor Jagun dodaje również, że im częściej będzie dochodziło w Rosji do podobnych ataków dywersyjnych, tym więcej Rosjan będzie wywierało presję na moskiewski reżim, aby zakończył wojnę.


IAR/dad

Polski prezydent nie chciał wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego. Powodem obecność Łukaszenki

02.12.2023 12:06
Prezydent Andrzej Duda nie pozował do wspólnego zdjęcia uczestników szczytu klimatycznego COP28 w Dubaju; powodem była obecność dyktatora Białorusi Aleksandra Łukaszenki - przekazała w piątek szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych.

Siły powietrzne zyskały 147 oficerów. Promocja oficerska w Dęblinie

02.12.2023 15:30
147 żołnierzy, w tym 17 kobiet-absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, otrzymuje dzisiaj promocję na pierwszy stopień oficerski. W uroczystości uczestniczy szef MON Mariusz Błaszczak.

Niemcy: reporter dziennika "Bild" zwolniony za proputinowską publikację

02.12.2023 17:05
Jeden z głównych reporterów niemieckiego dziennika "Bild" Jürgen Helfricht został zwolniony za współautorstwo prokremlowskiej publikacji. Książka pod tytułem "Jak pokochać Rosję" ukazała się bez wiedzy jego redakcji i jest "jednym wielkim hołdem dla Władimira Putina" - informują niemieckie media.