Redakcja Polska

Prawie 15 milionów Ukraińców będzie potrzebować pomocy w tym roku

23.02.2024 10:33
Polska Akcja Humanitarna szacuje, że w tym roku pomocy potrzebować będzie prawie 15 milionów Ukraińców, w kraju i na uchodźstwie. Organizacja, w ramach różnych programów wsparcia, dotarła do ponad 600 tysięcy uchodźców. - Polska Akcja Humanitarna działa na ich rzecz już od 2014 roku - powiedziała Magdalena Irzycka z PAH.
W Polsce PAH pomaga uchodźcom w znalezieniu dachu nad głową i pracy.
W Polsce PAH pomaga uchodźcom w znalezieniu dachu nad głową i pracy.Damian Lugowski / Shutterstock.com

- Kiedy pojawiła się eskalacja wojny w dwudziestym drugim roku, to te działania nasze się znacznie zintensyfikowały i już w maju dwudziestego drugiego roku powołaliśmy nową strukturę, która nazywa się Biuro Krajowe Polska. Miało zajmować się właśnie pomocą przede wszystkim dużej fali uchodźców, która pojawiła się w naszym kraju, pomagać im tutaj, na miejscu - zaznaczyła Magdalena Irzycka.

Polska Akcja Humanitarna ma również biura w Ukrainie, między innymi w Kijowie, gdzie pracownicy organizacji są na stałe. To koło 250 osób, niosących pomoc w najbardziej potrzebujących regionach. Jest ona wielowymiarowa, finansowa i rzeczowa. Jak podkreśliła Magdalena Irzycka, przed zimą ważna była pomoc związana z bezpiecznym schronieniem. PAH wspierał w odbudowie, ogrzewaniu, dostarczane były koce, sprzęty dla osób z niepełnosprawnościami. Ta pomoc wciąż jest bardzo szeroka i intensywna.

Ukraińcy, którzy zostali w ojczyźnie, to często osoby starsze, z niepełnosprawnościami. Polska Akcja Humanitarna prowadzi w Ukrainie specjalne centra, głównie na wschodzie kraju, do którym mogą się one zgłaszać, otrzymać w nich między innymi żywność. W Polsce PAH pomaga uchodźcom w znalezieniu dachu nad głową i pracy. Organizuje szkolenia zawodowe i dofinansowuje naukę języka polskiego.


IAR/dad

Radosław Sikorski wzywa Kongres USA do zatwierdzenia pomocy Ukrainie

22.02.2024 15:55
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał amerykański Kongres do jak najszybszego uchwalenia pakietu wsparcia Ukrainy. W wywiadzie dla telewizji MSNBC szef polskiej dyplomacji ostrzegł, że wstrzymywanie tej pomocy podważa wiarygodność USA w NATO i może mieć bardzo poważne konsekwencje.

Media: znaleziono oprogramowanie szpiegujące na telefonach europosłów z podkomisji obrony

22.02.2024 18:06
Ślady oprogramowania szpiegującego zostały wykryte na telefonach komórkowych, należących do dwóch posłanek podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego (SEDE) - zaalarmowały w czwartek portale Brussels Signal i Politico.

Ekspert: losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych

23.02.2024 09:31
W opinii dr Tomasza Lachowskiego z Uniwersytetu Łódzkiego losy wojny na Ukrainie leżą teraz w Kongresie Stanów Zjednoczonych. - Jeśli Ukraina nie otrzyma od USA pomocy finansowej, Putin może zamrozić konflikt na kolejne miesiące i lata, przez co Ukraina i Europa będą w ciągłym zagrożeniu ze strony rosyjskiej - powiedział.