Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski o zmianach w ukraińskiej armii

03.03.2024 08:40
Mówiąc o ataku rosyjskich dronów na Odessę, w którym zginęło siedem osób, Wołodymyr Zełenski podkreślił, że do takich strat prowadzą opóźnienia w dostarczaniu broni na Ukrainę.
Audio
  • Ukraina: W. Zełenski o zmianach w armii [posłuchaj]
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski x.com/Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський @ZelenskyyUa

Gdy na Ukrainie giną ludzie, nasi partnerzy uprawiają polityczne gierki lub toczą spory, które ograniczają nasze zdolności obronne; nie da się tego zrozumieć, to niedopuszczalne - oświadczył w sobotę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do rosyjskiego ataku na obiekt cywilny w Odessie.

"Takie ataki dronów Shahed nie mają sensu militarnego i nie mogą go mieć. Jest to terroryzm, którego celem jest wyłącznie zniszczenie życia, wyłącznie zastraszenie ludzi" - zaznaczył Zełenski w przemówieniu opublikowanym na stronie jego kancelarii.

Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok mieszkalny w Odessie. Wskutek ataku zginęło co najmniej siedem osób, w tym dzieci. 

"Świat wie, co można przeciwstawić terroryzmowi. Świat ma wystarczającą liczbę systemów obrony przeciwrakietowej, systemów ochrony przed dronami. A opóźnianie dostaw broni na Ukrainę, systemów obrony przeciwrakietowej w celu ochrony naszego narodu, prowadzi niestety do tego, że lista dzieci, którym Rosja odebrała życie, stale rośnie. Ukraina nie prosi o nic więcej, niż to konieczne, aby chronić życie" - oznajmił ukraiński przywódca.

Prezydent Zełenski podkreślił, że "codziennie komunikuje się z partnerami, aby pozyskać dokładnie to, czego potrzebuje Ukraina".

IAR/PAP/ks

Grupa Wyszehradzka pozostaje podzielona w kwestii wojskowego wsparcia dla Ukrainy

27.02.2024 19:32
Węgry i Słowacja nie zamierzają zmieniać swojej polityki i - w przeciwieństwie do Polski oraz Czech - nie będą wysyłać uzbrojenia. Po spotkaniu w Pradze premierzy państw Wyszehradzkiej Czwórki zadeklarowali gotowość dalszej pomocy humanitarnej i finansowej dla Kijowa. 

Unia podwoi produkcję amunicji. Szefowa KE zapowiada "turboprzyśpieszenie" zbrojeniówki

28.02.2024 13:19
Unia Europejska do końca 2025 roku podwoi produkcję amunicji do poziomu ponad 2 milionów sztuk - poinformowała w Strasburgu przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Polityk zapowiedziała też szereg innych działań na rzecz zwiększenia zdolności obronnych Unii, w tym wspólne zakupy uzbrojenia i "turboprzyspieszenie" europejskiego przemysłu zbrojeniowego.

Szefowie parlamentów V4: Ukraina ma prawo negocjować koniec wojny na własnych warunkach

29.02.2024 17:08
Przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej zobowiązali się do dalszego politycznego, gospodarczego i wojskowego wsparcia Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne. W deklaracji przyjętej na szczycie w Pradze stwierdzili, że pomoc będzie udzielana na podstawie suwerennych decyzji każdego z państw V4.