Redakcja Polska

Węgry: szersze uprawnienia policji i nowe przepisy o "ochronie suwerenności"

16.05.2025 15:11
Węgierska policja będzie mogła wykorzystywać systemy do identyfikacji twarzy w znacznie szerszym zakresie niż dotychczas. Szef tamtejszej policji poluzował przepisy dotyczące używania tego typu narzędzi, umożliwiając ich stosowanie również w sytuacjach, w których dane przestępstwo nie jest zagrożone karą pozbawienia wolności. Dotychczas technologia mogła być wykorzystywana wyłącznie w przypadku przestępstw, za które groziła kara więzienia.
Budapeszt - zdjęcie ilustracyjne
Budapeszt - zdjęcie ilustracyjneeffective stock photos/Shutterstock

Zmiana wewnętrznej instrukcji ma związek z nowelizacją ustawy o zgromadzeniach, uchwaloną przez rządzącą koalicję kierowaną przez Viktora Orbána. Nowe przepisy przewidują m.in. możliwość stosowania identyfikacji twarzy podczas demonstracji, które – według rządzących – promują demoralizację dzieci. Na tej podstawie można nakładać wysokie grzywny na organizatorów i uczestników takich wydarzeń. Nowelizacja została przyjęta kilkanaście tygodni temu i, według komentatorów, ma zapobiegać organizacji parad równości na Węgrzech.

Systemy rozpoznawania twarzy będzie można stosować także w przypadku innych naruszeń prawa, niezależnie od ich wagi, w tym wykroczeń zagrożonych jedynie karami administracyjnymi lub finansowymi.

Węgrzy protestują

W tym samym czasie trwają kolejne protesty społeczne przeciwko projektowi ustawy o przejrzystości życia publicznego. Dokument, skierowany do parlamentu przez koalicję rządzącą, przewiduje szerokie kompetencje dla nowego organu – Urzędu do spraw Ochrony Suwerenności. Przed jego siedzibą odbyła się demonstracja, podczas której budynek oblano czerwoną farbą.

Posłuchaj
00:49 13639548_1.mp3 Kolejne protesty na Węgrzech. Tym razem przeciwko ustawie o przejrzystości życia publicznego, którą do parlamentu skierowała koalicja rządowa. Materiał Piotra Piętki (IAR)

 

Projekt zakłada m.in. utworzenie listy organizacji, które – zdaniem władz – zagrażają suwerenności Węgier i otrzymują wsparcie z zagranicy. Na listę mogą trafić podmioty, które według ustawy podważają konstytucyjną tożsamość, chrześcijańskie wartości, prymat biologicznej płci czy tradycyjnego modelu małżeństwa. Sankcje przewidziane w ustawie obejmują m.in. wysokie grzywny, wstrzymanie zagranicznego finansowania, odebranie ulg podatkowych oraz obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez kierownictwo takich organizacji.

IAR/dad

Polacy na Ukrainie bez możliwości głosowania. MSZ: nie da się przeprowadzić bezpiecznych wyborów

16.05.2025 13:34
Polacy przebywający na terytorium Ukrainy nie będą mogli oddać głosu w zbliżających się wyborach prezydenckich, zaplanowanych na 18 maja. Decyzję o nieorganizowaniu obwodów głosowania w tym kraju podjęło Ministerstwo Spraw Zagranicznych, powołując się na kwestie bezpieczeństwa i ryzyko podważenia wiarygodności procesu wyborczego.

Mafia gruzińska rozbita pod Warszawą. Wśród zatrzymanych wysoko postawiony "wor"

16.05.2025 13:50
Siedmiu obywateli Gruzji, w tym wysoko postawiona figura gruzińskiej mafii – tzw. "wor", czyli książę mafii – zostało zatrzymanych przez warszawską policję. To efekt śledztwa, które rozpoczęło się od – wydawałoby się – zwykłego włamania do samochodu. Sprawa jednak szybko przybrała międzynarodowy wymiar.