Redakcja Polska

Ukraina: sankcje na producentów części do rosyjskich dronów

08.02.2026 13:30
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nałożył sankcje na zagranicznych producentów podzespołów do rosyjskich dronów i rakiet.
Wołodymyr Zełenski: Rosja chce językiem dyplomatycznym zamaskować chęć zniszczenia Ukrainy
Wołodymyr Zełenski: Rosja chce językiem dyplomatycznym zamaskować chęć zniszczenia Ukrainyzelenskyy.official/facebook

"Produkcja tej broni byłaby niemożliwa bez kluczowych zagranicznych komponentów, które Rosjanie nadal pozyskują, obchodząc sankcje” - napisał Wołodymyr Zełenski na platformie X.

„Wprowadzamy nowe sankcje właśnie przeciwko takim firmom - dostawcom komponentów, a także producentom pocisków rakietowych i dronów" - dodał prezydent. Poinformował też, że nałożył "sankcje na rosyjski sektor finansowy. Na liście tej znajdują się firmy, za pośrednictwem których dokonywane są płatności za dostawy komponentów wykorzystywanych w produkcji rosyjskich pocisków rakietowych i dronów.

Sankcje nałożono również na agencje wspierające rosyjski rynek kryptowalut i działalność wydobywczą. "Niektóre z tych decyzji zostaną uwzględnione w 20. pakiecie sankcji Unii Europejskiej, który jest już w końcowej fazie" - napisał prezydent Ukrainy.

„Kontynuujemy synchronizację działań z partnerami i zwiększamy presję na agresora. Dziękuję wszystkim, którzy są z Ukrainą” – podsumował prezydent.

IAR/ho

Rozmowy o współpracy w energetyce oraz przemyśle zbrojeniowym. Premier Donald Tusk w Kijowie

08.02.2026 08:00
Podczas konferencji z premierem Donaldem Tuskiem prezydent Wołodymyr Zełenski podziękował Polakom za pomoc okazaną Ukrainie w czasie mrozów i trwającego kryzysu energetycznego. 

Radosław Sikorski o słabnącym potencjale Rosji

07.02.2026 10:42
Wicepremier i minister spraw zagranicznych  ocenił, że wojna z Ukrainą zmniejszyła potencjał strategiczny Rosji. Radosław Sikorski spotkał się z dziennikarzami na zakończenie wizyty w USA.

Polska wspiera Ukrainę. Awaryjne dostawy energii po rosyjskim ataku

07.02.2026 13:40
Minister energii Miłosz Motyka zapewnił, że pomoc odbywa się przy zachowaniu bezpieczeństwa polskiego systemu energetycznego

Stany Zjednoczone chcą, żeby wojna na Ukrainie zakończyła się do lata

07.02.2026 15:02
Poinformował o tym ukraiński prezydent. Wołodomyr Zełenski w rozmowie z dziennikarzami przekazał tematy niedawnych trójstronnych rozmów o planie pokojowym w Abu Zabi