Polskie Radio
Section05
Partia Republikańska

Prawybory w USA. Jest decyzja sądu w sprawie Donalda Trumpa

Sędzia z Illinois zakazał umieszczenia Donalda Trumpa na liście wyborczej w prawyborach prezydenckich Partii Republikańskiej w tym stanie w środkowej części USA. Uzasadniła to rolą, jaką odegrał w zamieszkach na Kapitolu 6 stycznia 2021 roku, ale odroczyła wykonanie wyroku do czasu apelacji Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Stany Zjednoczone USA wybory w USA Donald Trump sąd Republikanie Partia Republikańska Ameryka wybory prezydenckie w USA

"Podważanie wiarygodności NATO", "nawoływanie do oddania Europy Putinowi". Politycy komentują słowa Trumpa

Premier Donald Tusk nawiązał do słów Donalda Trumpa i zbliżającej się Rady Gabinetowej. Szef rządu we wpisie na portalu X zestawił słowa prezydenta Dudy - "prezydent Trump dotrzymuje danego słowa" - z ostatnimi słowami kandydata Republikanów w zbliżających się wyborach prezydenckich w USA. Odnieśli się do nich także inni polscy politycy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Władysław Kosiniak-Kamysz Marcin Kierwiński polityka Donald Trump Błażej Poboży Joanna Mucha Arkadiusz Myrcha Donald Tusk bezpieczeństwo NATO wschodnia flanka NATO wybory w USA Stany Zjednoczone USA Partia Republikańska Rosja

Donald Trump coraz bliżej nominacji. "On chciałby ten temat jak najszybciej rozstrzygnąć"

Donald Trump - zgodnie z przewidywaniami - wygrał prawybory w stanie New Hampshire. Mimo porażki Nikki Haley zapowiedziała, że nadal będzie walczyć o nominację Partii Republikańskiej. - To wyraźnie zirytowało Trumpa, on chciałby ten temat jak najszybciej rozstrzygnąć - powiedział w radiowej Jedynce dr Maciej Turek, amerykanista z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Skajewska USA Donald Trump wybory prezydenckie w USA Partia Republikańska

NASZ WYWIAD Czy Haley ma szansę na wygraną z Trumpem? Amerykanista: być może jej sztab posiada złoty środek

- Wszystko jest możliwe. Cztery lata temu Joe Biden wygrał dopiero w trzecim stanie, w New Hampshire był drugi czy trzeci, a dopiero taki boost dostał właśnie w Karolinie Południowej. Więc tu też być może sztab Nikki Haley posiada złoty środek i być może w tym swoim rodzimym stanie nagle przyćmi Donalda Trumpa - mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl amerykanista dr Marek Kawa, który skomentował trwające w USA prawybory prezydenckie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Donald Trump wybory w USA Republikanie Partia Republikańska

PR24 "Wymiana na innego kandydata byłaby przepisem na katastrofę". Amerykanista o wyborach w USA

- Jeśli nie wystąpią sytuacje nadzwyczajne, wydaje się, że byłoby gigantyczną niespodzianką gdyby to ktoś inny niż Joe Biden stanął w szranki w wyborach prezydenckich - powiedział w Polskim Radiu 24 amerykanista Seweryn Dmowski. Zaznaczył też, że Republikanie, z racji wieku urzędującego prezydenta, stawiają pytania, czy nadaje się do pełnienia urzędu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA wybory w USA Donald Trump Partia Republikańska Joe Biden

NASZ WYWIAD Prawybory republikańskie w USA. Prof. Szklarski: wyborcy widzą w Trumpie przede wszystkim młot na elity

- Wyborcy widzą w Donaldzie Trumpie przede wszystkim młot na elity. Oczekują, że podważy zastałe reguły, to, co jest tzw. waszyngtonkiem, że zniszczy układ polityczny - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr hab. Bohdan Szklarski, profesor z Ośrodka Studiów Amerykańskich UW, wykładowca Collegium Civitas. Uczony dodaje, że wysokie poparcie dla Trumpa można tłumaczyć wręcz kultem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Stany Zjednoczone USA Bohdan Szklarski Donald Trump Joe Biden wybory prezydenckie w USA wybory w USA polityka Partia Republikańska

USA: prawybory w Iowa. Dziś pierwsze starcie republikańskich kandydatów

Dziś w Stanach Zjednoczonych prawybory w stanie Iowa, czyli pierwsze starcie kandydatów ubiegających się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich. Wyraźnym faworytem jest były prezydent Donald Trump. Prawyborom towarzyszy jednak spory element nieprzewidywalności, między innymi z powodu ostrego ataku zimy. Wydarzenia za oceanem śledzi nasz korespondent Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Stany Zjednoczone Partia Republikańska Donald Trump

"Jeśli Putin nie zostanie zatrzymany na Ukrainie, to w przyszłości zaatakuje NATO". Biden apeluje do Kongresu

Amerykański prezydent Joe Biden wezwał Kongres do zatwierdzenia dodatkowych funduszy na pomoc Ukrainie. Podczas wystąpienia w Białym Domu ostrzegł polityków Partii Republikańskiej, że wstrzymując pomoc dla Kijowa, pomagają Putinowi. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Joe Biden Kongres USA Ukraina wojna 2023 wojna na Ukrainie Partia Republikańska Republikanie

Wystartuje w wyborach prezydenckich w USA? Liz Cheney chce zablokować polityczny powrót Trumpa

Liz Cheney, córka byłego wiceprezydenta USA Dicka Cheneya i do niedawna jedna z przywódczyń Partii Republikańskiej, powiedziała w wywiadzie dla "Washington Post", że rozważa start w wyborach prezydenckich w 2024 roku jako kandydatka niezależna, by nie dopuścić do powrotu Donalda Trumpa do Białego Domu.
Zobacz więcej na temat:  USA Donald Trump wybory w USA Partia Republikańska ŚWIAT prezydent Joe Biden Ameryka Północna

Misja formowania rządu. Bielan: wszyscy, którzy otrzymali propozycję od Mateusza Morawieckiego, przyjęli ją

- Wszyscy, którzy otrzymali od Mateusza Morawieckiego propozycję wejścia do nowego rządu, przyjęli ją. Znam dużą część składu, tam nie będzie pierwszoplanowych polityków; to było założenie przy budowie tego rządu od samego początku - powiedział w niedzielę w Polsat News europoseł PiS Adam Bielan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Adam Bielan Mateusz Morawiecki rząd Mateusza Morawieckiego Prawo i Sprawiedliwość PiS Rząd RP polityka Partia Republikańska

"Dzisiaj jest czas decyzji". Adam Bielan apeluje o jak najszybsze uchwalenie zmian w SN

- Dzisiaj jest czas decyzji, apelujemy, aby jak najszybciej zakończyć prace nad nowelą ustawy o Sądzie Najwyższym. Dopiero po podpisaniu jej przez prezydenta będziemy mogli złożyć wniosek o wypłatę środków z KPO - apelował w środę prezes Partii Republikańskiej Adam Bielan.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Sąd Najwyższy Krajowy Program Odbudowy Unia Europejska Adam Bielan Partia Republikańska Polska w Unii Europejskiej polityka