Redakcja Polska

"Slovostory" - aplikacja, która ułatwi ukraińskim dzieciom naukę języka polskiego

09.04.2022 09:00
Internetowa aplikacja do nauki języka polskiego będzie dostępna za pośrednictwem komputerów i urządzeń mobilnych.
Audio
  • "Slovostory" - aplikacja, która ułatwi ukraińskim dzieciom naukę języka polskiego. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnezapCulture (źr. pixabay.com)

Ukraińscy uchodźcy w Polsce zmagają się z różnymi problemami. Jednym z nich jest bariera językowa, co często najmocniej odczuwają dzieci.

Właśnie dla nich tworzona jest internetowa aplikacja "Slovostory", która ma ułatwić naukę języka polskiego. System fiszek ma pozwolić na naukę nowych zwrotów w obcym języku, włącznie z ich brzmieniem. Zainteresowane językiem nowych kolegów ze szkoły czy podwórka polskie dzieci też mogą za pomocą aplikacji uczyć się ukraińskiego.

Aplikacja powstaje jako projekt niekomercyjny, tworzony po godzinach przez osoby chcące nieść pomoc i ułatwić odnalezienie się w nowej rzeczywistości ukraińskim dzieciom. Premiera platformy na stronie slovostory.com planowana jest na 12 kwietnia.

Z Agnieszką Balcer-Thinlay, współautorką aplikacji, rozmawiał Przemysław Pawełek.

Granica wojny. „Uciekają do Polski, do Europy, ale planują powrót na Ukrainę”

08.04.2022 12:25
„Rano dostaliśmy informację, że mama z dzieckiem, Anna z Mileną, szukają noclegu. Stwierdziliśmy, iż nie ma na co czekać, podjęliśmy decyzję i wieczorem, o dwudziestej, już gościliśmy rodzinę z Kijowa. Dwa tygodnie spędziły w piwnicy, w ostrzeliwanym mieście. Kiedy życie na obszarze rosyjskiej agresji stało się zbyt niebezpieczne dla mamy z małym dzieckiem, uciekły do Polski” - relacjonuje Agnieszka van der Plaat.

Boris Johnson z uznaniem o Polakach: składam wyrazy szacunku za wszystko, co robią dla wsparcia Ukrainy

08.04.2022 14:03
Premier Wielkiej Brytanii zapewniał na Twitterze o swoim szacunku dla Polaków za ich wsparcie dla napadniętej przez Rosję Ukrainy. "Wielka Brytania jest z Wami i podziela Waszą determinację, aby pomagać Ukrainie dyplomatycznie, politycznie, gospodarczo i wojskowo. Solidarność" - napisał.

Pink Floyd nagrał utwór wspierający Ukrainę. Teledysk zobaczyły już miliony

08.04.2022 17:26
Jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych świata, Pink Floyd, nagrał piosenkę "Hey, Hey, Rise Up", dedykowaną Ukrainie walczącej z rosyjską agresją. W utworze zamieszczonym w czwartek na platformie YouTube wykorzystano fragmenty znanej ukraińskiej pieśni patriotycznej.