Redakcja Polska

Ulicami Wilna przeszedł "Pochód polskości"

07.05.2022 12:08
Pochód wyruszył sprzed gmachu litewskiego parlamentu. Polacy przeszli jedną z najważniejszych w Wilnie ulic - Aleją Giedymina oraz ulicami Starego Miasta pod Ostrą Bramę, gdzie odprawiona został uroczysta msza święta. Społeczność polska na Litwie zorganizowała uroczystości z okazji Dnia Polonii i Polaków za granicą oraz święta Konstytucji 3 Maja.
Audio
  • Ulicami Wilna przeszedł "Pochód polskości" [POSŁUCHAJ]
  • "Pochód polskości" w Wilnie. Relacja Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Pochód polskości w Wilnie
"Pochód polskości" w Wilnieźr. portal Związku Polaków na Litwie

W pochodzie wziął też udział Pełnomocnik Rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak, który przypomniał, że Polacy z Wileńszczyzny z Polski nie wyjechali. "To granice się zmieniły. Oni tu są od wieków i od wieków współtworzą tę ziemię. Dziś Polacy z Wileńszczyzny są lojalnymi obywatelami Litwy. Cieszy nas jednak to, że w dalszym ciągu są wierni polskości i jesteśmy im za to wdzięczni" - powiedział Jan Dziedziczak Polskiemu Radiu.

Robert Tyszkiewicz, przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za granicą, zaznaczył, że tego typu wydarzenie jest też okazją, aby zademonstrować przywiązanie do społeczności polskiej. "Aktywnie wspieramy prace, które prowadzi Związek Polaków na Litwie i wiele, wiele innych polskich organizacji. To jest bardzo żywe i aktywne środowisko" - wyjaśnił. Dodał, że pochód jest okazją, aby wyrazić wdzięczność naszym rodakom na Litwie za to, co robią dla polskości, dla utrzymania kultury, języka i obyczaju polskiego na Litwie. "Ten przykład promieniuje na cały świat" - dodał przewodniczący.

Z kolei szef Związku Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski zaznaczył, że pochód to "święto jednoczące polską mniejszość na Litwie". "Kiedy mamy te przepiękne stroje różnokolorowe, kiedy jest podniosły i świąteczny nastrój, to oczywiście jest wspaniale" - mówił.

Pochód wyruszył sprzed gmachu litewskiego parlamentu. Polacy przeszli jedną z najważniejszych w Wilnie ulic - Aleją Giedymina oraz ulicami Starego Miasta pod Ostrą Bramę, gdzie odprawiona został uroczysta msza święta. Zdaniem organizatorów, w tegorocznej paradzie, podobnie, jak w poprzednich, wzięło udział około 10 tysięcy Polaków. Wielu z nich przyjechało z różnych części Litwy. Pierwszy po 1939 roku biało-czerwony pochód ulicami Wilna odbył się w 2004 roku. Od tamtej pory podobne przemarsze organizowane są co kilka lat.

Na Litwie mieszka blisko 200 tysięcy naszych rodaków. Polacy stanowią tam największą mniejszość narodową w kraju.

IAR/PP

Premiera albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”

06.05.2022 15:02
W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana odbyła się uroczysta premiera pięciopłytowego albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. Polskie Radio jednocześnie inicjuje pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.

Rzym: inauguracja Dni Polonii i Polaków za Granicą

07.05.2022 08:41
W Rzymie rozpoczynają się Dni Polonii i Polaków za Granicą. Zainauguruje je wystawa poświęcona postaci wybitnego pisarza, żołnierza armii generała Andersa, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który od 1955 roku mieszkał i tworzył w Neapolu.