Redakcja Polska

Wielka patriotka, naukowiec, arystokratka, kobieta o niezłomnej woli - Karolina Lanckorońska - bohaterką spektaklu

21.06.2022 13:30
Prapremiera sztuki „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej” w reżyserii Ewy Makomaskiej odbyła się 15 czerwca w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z Elżbietą Lewak, autorką scenariusza „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej” [posłuchaj]
Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej
"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej"Foto: materiały prasowe

Scenariusz lwowianki Elżbiety Lewak, oparty na „Wspomnieniach wojennych” Karoliny Lanckorońskiej, powstał pod opieką artystyczną dr Ewy Makomaskiej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”, przyznawanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Prof. Karolina hr. Lanckorońska – wybitna wykładowczyni, arystokratka, która poświęciła swoje życie nauce i służbie dla Ojczyzny, kobieta o niezłomnej woli i moralności, przez długi czas walczyła o prawdę o zamordowaniu profesorów lwowskich w 1941 roku. Ten fakt stał się osią spektaklu. Jest rok 1967, tytułowa bohaterka stawia się w Sądzie w Munster, aby świadczyć podczas procesu przeciwko Hansowi Krügerowi – szefowi gestapo w Stanisławowie.

To opowieść o niezłomnym i bezkompromisowym dążeniu prof. Karoliny Lanckorońskiej do odkrycia prawdy o wstrząsającej zbrodni. Spektakl umożliwia także upamiętnienie tej niezwykłej kobiety w 20 rocznicę Jej śmierci.

Przedstawienie podkreśla również zamiłowanie głównej bohaterki do nauki i sztuki, które towarzyszy jej od Uniwersytetu Wiedeńskiego, poprzez habilitację (tak nieoczywistą i rzadką, jeśli chodzi o kobiety na początku XX wieku) i pracę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, przez lata okupacji, pobyt w więzieniu na Łąckiego oraz w obozie Ravensbrück (gdzie prof. Lanckorońska prowadziła wykłady dla kobiet – a ich poziom nie różnił się od wykładów uniwersyteckich), aż po działalność powojenną. Założona przez prof. Lanckorońską Fundacja wspiera polskich naukowców w Polsce i na emigracji po II wojnie światowej, po śmierci założycielki nieustannie patronuje humanistom – przyznając stypendia umożliwiające im edukację za granicą.

Miejsce prapremiery nie było przypadkowe. To m.in. właśnie Zamek Królewski w Warszawie w 1994 roku otrzymał od Karoliny Lanckorońskiej wyjątkowe na skalę światową obrazy i pamiątki, należące do jej rodziny.

W spektaklu występują aktorzy Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie: Ewa Makomaska, Antoni Ostrouch, Marcin Jędrzejewski, Adam Biedrzycki, Dominik Łoś, Jakub Kordas.

- Karolina Lanckorońska jest wciąż postacią do odkrycia, zbyt mało wiemy o tej wybitnej kobiecie – mówi autorka scenariusza spektaklu Elżbieta Lewak. – Dla mnie prywatnie to historia o moim mieście, bo sprawa mordu profesorów lwowskich jest dla każdego Polaka we Lwowie sprawą istotną – dodaje.

Z Elżbietą Lewak, autorką scenariusza „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej”, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

„Derealizacja”. Wystawa polskiej artystki z Kopenhagi w Centrum Sztuki Współczesnej

07.05.2022 09:00
W ramach cyklu Project Room 21/22 do końca maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać prace Malwiny Migacz.

„Dzień zwycięstwa”. Prace ukraińskiego artysty na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

10.05.2022 09:59
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zainaugurowano pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia.

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

17.06.2022 13:43
W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.