X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wielka patriotka, naukowiec, arystokratka, kobieta o niezłomnej woli - Karolina Lanckorońska - bohaterką spektaklu

21.06.2022 13:30
Prapremiera sztuki „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej” w reżyserii Ewy Makomaskiej odbyła się 15 czerwca w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Rozmowa z Elżbietą Lewak, autorką scenariusza „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej” [posłuchaj]
Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej
"Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej"Foto: materiały prasowe

Scenariusz lwowianki Elżbiety Lewak, oparty na „Wspomnieniach wojennych” Karoliny Lanckorońskiej, powstał pod opieką artystyczną dr Ewy Makomaskiej w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gaude Polonia”, przyznawanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Prof. Karolina hr. Lanckorońska – wybitna wykładowczyni, arystokratka, która poświęciła swoje życie nauce i służbie dla Ojczyzny, kobieta o niezłomnej woli i moralności, przez długi czas walczyła o prawdę o zamordowaniu profesorów lwowskich w 1941 roku. Ten fakt stał się osią spektaklu. Jest rok 1967, tytułowa bohaterka stawia się w Sądzie w Munster, aby świadczyć podczas procesu przeciwko Hansowi Krügerowi – szefowi gestapo w Stanisławowie.

To opowieść o niezłomnym i bezkompromisowym dążeniu prof. Karoliny Lanckorońskiej do odkrycia prawdy o wstrząsającej zbrodni. Spektakl umożliwia także upamiętnienie tej niezwykłej kobiety w 20 rocznicę Jej śmierci.

Przedstawienie podkreśla również zamiłowanie głównej bohaterki do nauki i sztuki, które towarzyszy jej od Uniwersytetu Wiedeńskiego, poprzez habilitację (tak nieoczywistą i rzadką, jeśli chodzi o kobiety na początku XX wieku) i pracę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie, przez lata okupacji, pobyt w więzieniu na Łąckiego oraz w obozie Ravensbrück (gdzie prof. Lanckorońska prowadziła wykłady dla kobiet – a ich poziom nie różnił się od wykładów uniwersyteckich), aż po działalność powojenną. Założona przez prof. Lanckorońską Fundacja wspiera polskich naukowców w Polsce i na emigracji po II wojnie światowej, po śmierci założycielki nieustannie patronuje humanistom – przyznając stypendia umożliwiające im edukację za granicą.

Miejsce prapremiery nie było przypadkowe. To m.in. właśnie Zamek Królewski w Warszawie w 1994 roku otrzymał od Karoliny Lanckorońskiej wyjątkowe na skalę światową obrazy i pamiątki, należące do jej rodziny.

W spektaklu występują aktorzy Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie: Ewa Makomaska, Antoni Ostrouch, Marcin Jędrzejewski, Adam Biedrzycki, Dominik Łoś, Jakub Kordas.

- Karolina Lanckorońska jest wciąż postacią do odkrycia, zbyt mało wiemy o tej wybitnej kobiecie – mówi autorka scenariusza spektaklu Elżbieta Lewak. – Dla mnie prywatnie to historia o moim mieście, bo sprawa mordu profesorów lwowskich jest dla każdego Polaka we Lwowie sprawą istotną – dodaje.

Z Elżbietą Lewak, autorką scenariusza „Sąd Ostateczny. Rzecz o Karolinie Lanckorońskiej”, rozmawia Ewa Plisiecka.

 

„Derealizacja”. Wystawa polskiej artystki z Kopenhagi w Centrum Sztuki Współczesnej

07.05.2022 09:00
W ramach cyklu Project Room 21/22 do końca maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać prace Malwiny Migacz.

„Dzień zwycięstwa”. Prace ukraińskiego artysty na Zamku Ujazdowskim w Warszawie

10.05.2022 09:59
W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zainaugurowano pokaz plakatów ukraińskiego artysty Andrija Jermołenki oraz grafika Wojciecha Korkucia.

Wilno: wernisaż wystawy o polskim i litewskim podziemiu antykomunistycznym

17.06.2022 13:43
W wileńskim Pałacu Tuskulanum odbył się wernisaż wystawy "Podziemie łączy". Powstała ona na podstawie dwujęzycznego, polsko-litewskiego albumu, który w ubiegłym roku wydała Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie". Ekspozycja ukazuje historię polskiego i litewskiego podziemia w czasach komunistycznych. Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio dla Zagranicy.