Redakcja Polska

„Derealizacja”. Wystawa polskiej artystki z Kopenhagi w Centrum Sztuki Współczesnej

07.05.2022 09:00
W ramach cyklu Project Room 21/22 do końca maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać prace Malwiny Migacz.
Audio
  • Wystawa polskiej artystki z Kopenhagi Malwiny Migacz na Zamku Ujazdowskim. Z kuratorką Krystyną Różańską-Gorgolewską rozmawia Ewa Plisiecka [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneMateriały prasowe

Derealizacja jest stanem psychicznym, w którym odczuwane jest wrażenie funkcjonowania w nierealnym świecie. Dawno nie było czasów tak jej sprzyjających jak teraz. Derealizacja może być formą obrony przed nadmierną ilością bodźców i presją realnego świata oraz jego problemów. Wydaje się, że dzisiaj, w czasach burzliwych, brzmi to raczej kusząco niż niebezpiecznie.

Malwina Migacz, artystka totalna w rozumieniu bogatego i zróżnicowanego spektrum mediów artystycznych, którymi się posługuje, i szerokiego wachlarza emocji i intuicji, o których mówi, zaprasza nas do swojego świata.

- Doświadczenie wyjazdu z Polski wybrzmiewa w pracach artystki – mówi o wystawie „Derealizacja” jej kuratorka Krystyna Różańska-Gorgolewska. Rozmawia z nią Ewa Plisiecka.

Premiera albumu Screens zespołu Immortal Onion w Wiedniu

06.05.2022 13:29
Z okazji Międzynarodowego Dnia Jazzu z inicjatywy Instytutu Polskiego w Wiedniu odbyła się austriacka premiera nowego albumu zespołu Immortal Onion. Screens to już czwarty album nagrany przez młode trio z Gdańska, które w przeciągu kilku lat zdążyło ugruntować swoją pozycję na mapie jazzowej Polski jako jeden z najchętniej słuchanych zespołów grających muzykę modern jazz. 

Premiera albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”

06.05.2022 15:02
W radiowym studiu imienia Władysława Szpilmana odbyła się uroczysta premiera pięciopłytowego albumu „Kolekcja płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku”. Polskie Radio jednocześnie inicjuje pod hasłem „Gdzie jest czarny neseser?" narodowe poszukiwania zaginionego zbioru płyt z września 1939 roku.

Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" niesie pomoc naszym rodakom na Ukrainie

07.05.2022 08:47
"Wzywamy środowiska Polaków i Polonii na całym świecie do solidarności z Ukrainą, do pomocy Rodakom na Ukrainie" - takie słowa w specjalnym apelu na swoich stronach internetowych zamieściło Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", organizacja, która od pierwszego dnia agresji militarnej Rosji na Ukrainę niesie pomoc rodakom, ofiarom wojny.