Redakcja Polska

Polacy mieszkający na Węgrzech obchodzą jedno z najważniejszych świąt

24.07.2022 16:34
Polacy mieszkający na Węgrzech obchodzą w niedzielę jedno z najważniejszych świąt. Odpust Derencki to wspomnienie o polskich góralach, którzy mieszkali w węgierskiej wsi przez ponad 300 lat.
Audio
  • Polacy mieszkający na Węgrzech obchodzą dziś jedno z najważniejszych świąt. Odpust Derencki to wspomnienie o polskich góralach, którzy mieszkali w węgierskiej wsi przez ponad 300 lat. Materiał Piotra Piętki (IAR)
Naszych rodaków możemy spotkać na całym świecie
Naszych rodaków możemy spotkać na całym świecieRoberto Galan/shutterstock

Kilkaset osób przyjechało do Parku Narodowego Aggtelek na północy Węgier. To tu przez 300 lat mieszkali potomkowie polskich górali z okolic Białki Tatrzańskiej. Po 1941 roku władze węgierskie przeniosły ich do różnych miejscowości

Gośćmi odpustu byli przede wszystkim Polacy z Węgier, ale również grupa górali i mieszkańcy okolicznych węgierskich i słowackich wiosek. Gości przywitała przewodnicząca Ogólnokrajowego Samorządu Polskiego Maria Felfoldi. Polską ambasadę reprezentował konsul generalny Andrzej Kalinowski.

Przed południem odprawiono uroczystą mszę świętą w centralnym miejscu dawnej wioski - między kapliczką a budynkiem dawnej szkoły. W tym drugim budynku pokazano też nową wystawę przedstawiającą historię tej enklawy polskości na węgierskiej ziemi, przygotowaną przez Polski Instytut Badawczy i Muzeum.

Po złożeniu kwiatów na derenckim cmentarzu rozpoczęła się część kulturalna i spotkanie z miejscową kuchnią. Wśród artystów nie mogło zabraknąć zespołu Drenka Polska, który wykonuje pieśni mieszkańców wsi.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Polonia Węgry

Powrót z emigracji. Jak wybrać szkołę dla dziecka?

25.07.2022 14:00
Wakacje, zwyczajowy czas odpoczynku dla uczniów, to dla rodziców ostatni moment na wybór szkoły, do której zacznie uczęszczać nasze dziecko po powrocie do Polski. Oferta jest bogata, od szkół publicznych po prywatne, sprofilowane lub z bogatą paletą zajęć pozaszkolnych. „Wyzwaniem pozostaje trafna diagnoza potrzeb naszego dziecka wobec nowej placówki oświatowej” - przyznaje Agnieszka Kowalska, marketing manager Our Kids Polska.

Do Ostrej Bramy w Wilnie dotarła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk

24.07.2022 14:46
Do Ostrej Bramy w Wilnie dotarła 32. Międzynarodowa Piesza Pielgrzymka z Suwałk. W tym roku wzięło w niej udział blisko pół tysiąca pątników z całej Polski.