Redakcja Polska

Polska Fundacja Narodowa wsparła kolejną edycję akcji "Rodacy Bohaterom"

07.06.2023 09:44
Polska Fundacja Narodowa wsparła kolejną edycję akcji "Rodacy Bohaterom", realizowaną od stycznia do czerwca 2023 r. - poinformował we wtorek Temistokles Brodowski z PFN. W akcję zaangażowało się ponad 120 szkół oraz prawie 200 podmiotów - dodał.
Gala podsumowująca akcję Rodacy-Bohaterom, którą od trzech edycji wspiera PFN.
Gala podsumowująca akcję „Rodacy-Bohaterom”, którą od trzech edycji wspiera PFN.Źródło: Twitter/Fundacja_PFN

Organizowana przez Stowarzyszenie Odra-Niemen akcja rozpoczęła się w 2009 r. Od 2018 roku wspiera ją Polska Fundacja Narodowa - przypomniał Brodowski. - W pierwszych sześciu miesiącach 2023 r. co dwa - trzy tygodnie organizowane były wyjazdy na Litwę, Łotwę, do Rumunii czy na pogrążoną w wojnie Ukrainę, podczas których do naszych rodaków trafiły paczki zawierające artykuły spożywcze, gospodarcze, środki czystości, medykamenty czy ciepłe ubrania - powiedział Brodowski.

- W tę edycję akcji zaangażowanych było ponad 120 szkół i placówek edukacyjnych oraz prawie 200 podmiotów takich jak instytucje państwowe, prywatne firmy oraz organizacje pozarządowe- dodał.

Wiceprezes Polskiej Fundacji Narodowej Michał Góras podziękował wolontariuszom, opiekunom i wychowawcom z ponad stu placówek z Mazowsza, które zaangażowały się we wspólny projekt Stowarzyszenia i PFN.

Góras powiedział, że Fundacja od początku swojej działalności angażuje się w projekty społeczno-kulturalne na terenie Kresów Wschodnich Rzeczypospolitej. - Służą one pielęgnowaniu polskości i rozwojowi świadomości narodowej wśród Polaków, zamieszkujących teren obecnej Białorusi, Litwy, Łotwy, a teraz także Ukrainy - wskazał. 

- Musimy pamiętać, że na Kresach mieszka kilka milionów osób, które mimo traumy komunizmu i upływu kilkudziesięciu lat, nadal czują się Polakami. Dlatego też, wspólnie ze Stowarzyszeniem, od lat niesiemy im pomoc - dodał.

Nie tylko pomoc materialna

Brodowski podkreślił, że obecnie akcja nie ogranicza się tylko do organizowania zbiórek i przekazywania darów dla weteranów. To również edukacja historyczna, dbanie o polskie kwatery na Kresach, szeroka współpraca ze środowiskiem kombatantów w Polsce i poza jej granicami.

- Podczas tej inicjatywy można spotkać i porozmawiać z rodakami żyjącymi na Kresach i nieść im pomoc, niezwykle istotną również w kontekście obecnej, trudnej sytuacji politycznej i konfliktu zbrojnego wywołanego przez Rosję - zaznaczył Brodowski.

Zapewnił, że wspierana przez PFN akcja od samego początku została zaplanowana jako przemyślane długofalowe działanie. - Pomoc – często jedyna, jaka dociera w wiele rejonów – jest wciąż niesiona ofiarom rosyjskiej napaści, zwłaszcza naszym rodakom – Kresowiakom - dodał.

Według stowarzyszenia od początku akcji przekazano już prawie 33 tys. paczek pamięci dla 1120 Bohaterów objętych programem. W tym czasie wyremontowano też 18 miejsc pamięci i zapalono ponad 36 tys. zniczy - podało stowarzyszenie Odra-Niemen na swojej stronie internetowej.

Polska Fundacja Narodowa została założona pod koniec 2016 r. przez firmy PGE, ENEA, ENERGA, TAURON, KGHM Polska Miedź, PZU, PKN ORLEN, Grupę LOTOS, PGNiG, Grupę Azoty, Totalizator Sportowy, PWPW, GPW, PHN, PGZ, PKO BP i PKP.


PAP/dad

"Jesteśmy dumni z tego, że Korea postanowiła zainwestować w Polsce". Mariusz Błaszczak z wizytą w Seulu

06.06.2023 15:18
- Jesteśmy dumni z tego, że Korea postanowiła zainwestować w Polsce, że polski przemysł zbrojeniowy będzie współprodukował, potem za jakiś czas produkował sprzęt koreański - mówił w TVP Info wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak, który od poniedziałku przebywa z wizytą w Korei Południowej.

Polskie MSZ reaguje na wysadzenie tamy w Nowej Kachowce. "To zbrodnia wojenna"

06.06.2023 16:51
Mininsterstwo Spraw Zagranicznych potępiło wysadzenie przez Rosjan tamy na Dnieprze. Określiło je "kolejnym bezprzykładnym aktem rosyjskiego barbarzyńsktwa na okupowanych terenach Ukrainy".

Rekonstruktorzy z Koszalina tworzą film o sanitariuszce AK. By dokończyć, potrzebują wsparcia

06.06.2023 18:49
Rekonstruktorzy z Koszalina przygotowują film o sanitariuszce i łączniczce Armii Krajowej, podporucznik Henryce Roszkowskiej z domu Brzuszek, pseudonim "Kurczak". Obraz ma upamiętniać tę niezwykłą postać. Ma też podkreślić bohaterstwo kobiet zaangażowanych w konspirację w czasie II wojny światowej i okresie stalinizmu.