Redakcja Polska

Białoruś: Andrzej Poczobut został przeniesiony do kolonii karnej w Nowopołocku

21.06.2023 14:51
Andrzej Poczobut został przeniesiony z zakładu karnego w Witebsku do kolonii karnej w Nowopołocku, na północy Białorusi. Informację podał portal Nasza Niwa, powołując się na informację od jego żony.
Andrzej Poczobut odsiaduje na Białorusi wyrok ośmiu lat więzienia
Andrzej Poczobut odsiaduje na Białorusi wyrok ośmiu lat więzieniaTwitter.com/@viasna96

W lutym białoruski opozycjonista i działacz Związku Polaków na Białorusi został skazany na osiem lat pozbawienia wolności za rzekome "działania na szkodę bezpieczeństwa Republiki Białoruś" oraz "podsycanie nienawiści społecznej". Prawdziwą przyczyną represji wobec Polaka była jego działalność społeczna.

W maju Sąd Najwyższy Białorusi rozpatrzył skargę apelacyjną Andrzeja Poczobuta i pozostawił wyrok bez zmian.


IAR/dad


Ekspert prognozuje szybki koniec wojny. "Ukraińcy lepiej rozumieją ruchy wojsk Putina niż Rosjanie"

21.06.2023 10:33
Wojna na Ukrainie może się zakończyć zaskakująco szybko - ocenił we wtorek Ivo Juurvee z estońskiego Międzynarodowego Centrum Obrony i Bezpieczeństwa. Ekspert dodał, że ukraiński wywiad i jego sojusznicy, głównie Amerykanie, lepiej rozumieją to, co robi rosyjska armia, niż sami Rosjanie.

"Le Monde": stanowisko Francji ws. przystąpienia Ukrainy do NATO zbliża się do podejścia Polski

21.06.2023 11:20
Stanowisko Francji w kwestii przystąpienia Ukrainy do NATO coraz bardziej zbliża się do podejścia Polski i krajów bałtyckich; Paryż gotów jest poprzeć starania Kijowa, licząc na to, że perspektywa członkostwa w Sojuszu może skłonić Ukrainę do rozpoczęcia negocjacji pokojowych z Rosją - ujawnił francuski dziennik "Le Monde".

Zbigniew Rau na konferencji o odbudowie Ukrainy w Londynie: trzeba wykorzystać zamrożone rosyjskie aktywa

21.06.2023 13:31
Polska już udowodniła swoje zaangażowanie na rzecz pomocy Ukrainie, poszkodowanej w wyniku rosyjskiej agresji; możemy też odegrać wiodącą rolę w powojennej odbudowie tego państwa - zadeklarował w środę szef MSZ RP Zbigniew Rau podczas rozpoczętej w Londynie konferencji poświęconej wsparciu Ukrainy.

"Dziękujemy Polsce". Swiatłana Cichanouska podziękowała Polakom za wspieranie Białorusi i Białorusinów

21.06.2023 13:22
Przywódczyni białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska w rozmowie z portalem Polskiego Radia PolskieRadio24.pl podziękowała Polsce za pomoc dla Białorusi i dla Białorusinów.