Redakcja Polska

Nowy Jork otrzymał w darze od Polski ponad 300 jabłoni jako symbol więzi między obu krajami

19.09.2023 13:37
W Nowym Jorku Fundacja State of Poland wraz z polskim konsulatem i Tree Time Foundation upamiętniły w poniedziałek wieloletnie więzi między Polską a USA. Wyrazem tego jest zasadzenie w darze dla Nowego Jorku ponad 300 jabłoni. Wydarzeniu w The Carlyle Hotel patronował prezydent Andrzej Duda.
Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda przebywają z wizytą w USA
Prezydent RP Andrzej Duda i pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda przebywają z wizytą w USA PAP/Andrzej Lange

Kilkunastu Polaków i Amerykanów, którzy przyczynili się do rozwoju wspólnego dziedzictwa i wzmocnienia przyjaźni między obydwoma narodami będzie uhonorowanych nadaniem ich imion jabłoniom zasadzonym w Nowym Jorku, nazywanym Wielkim Jabłkiem.

Pośród wyróżnionych w ten sposób znaleźli się m.in. Tadeusz Kościuszko, Kazimierz Pułaski, Jan Kiepura, były doradca prezydenta Ronalda Reagana, Richard Pipes, sybirak Antoni Chrościelewski oraz powstaniec warszawski Ryszard Kossobudzki. Z Amerykanów uhonorowano m. in. Ronalda Reagana oraz Meriana C. Coopera, twórcę złożonej z amerykańskich pilotów Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki walczącej wraz z Polakami w wojnie z Bolszewikami.

Adrian Kubicki: Nowy Jork potrzebuje przestrzeni i oddechu

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki przekazał fundacji dyplom uznania od prezydenta Dudy. Otrzymała go za promowanie Polski za granicą. - Nowy Jork zmęczony i zatłoczony potrzebuje przestrzeni i oddechu. Fakt, że State of Poland zdecydowała się na sponsorowanie i posadzenie drzewek jest pięknym gestem. Idzie za tym coś więcej. Upamiętnienie osób, które bardzo istotnie oddziaływali na relacje polsko-amerykańskie - powiedział konsul.

Zwrócił uwagę na Polaków, którzy wpłynęli na losy Ameryki, co pokazuje jak duży jest wkład polskiej społeczności w budowanie "amerykańskiego snu". Wskazał też na Amerykanów przyczyniających się do wzmacniania wzajemnych relacji. Ocenił, że są one dzisiaj ważniejsze niż kiedykolwiek.

Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wyjaśniła, że ceremonia nazwania drzewka w Central Parku koło Pomnika króla Władysława Jagiełły miała się odbyć w poniedziałek. Do jej przełożenia zmusiła deszczowa pogoda.

Szefowa BGK podkreśliła m.in., że fundacja State of Poland i bank odpowiadają za promocję Polski, ale też jej rozwój społeczno-gospodarczy. Jedną z metod promocji jest projekt polegający na sadzeniu białych i czerwonych jabłoni. Także za granicą.

- Posadzone raz są symbolem, który zostaje już na zawsze. Sadzimy obok siebie dwa drzewa, żeby pięknie kwitnące białe i czerwone kwiaty symbolizowały flagę Polski. (…) Jabłko jest też symbolem gościnności, zdrowia i dobrobytu. Chcemy, żeby tak się kojarzyła Polska - akcentowała Daszyńska-Muzyczka.

Prezydent Andrzej Duda w Krynicy: jest realna perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO

17.09.2023 11:00
Perspektywa przyjęcia Ukrainy do NATO, w oparciu o decyzję podejmowaną wyłącznie przez Ukrainę i państwa członkowskie, jest absolutnie realna - powiedział w środę w Krynicy prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że będzie o tym rozmawiał z sojusznikami na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

Prezydent Andrzej Duda z wizytą w USA. Złożył kwiaty przed Pomnikiem Katyńskim w Jersey City

17.09.2023 20:02
Od złożenia wieńca przy Pomniku Katyńskim w Jersey City prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w Stanach Zjednoczonych. Polskiemu przywódcy towarzyszyła jego małżonka Agata Kornhauser-Duda, członkowie delegacji oraz przedstawiciele amerykańskiej Polonii.

Andrzej Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem. Tematem kwestie bezpieczeństwa

19.09.2023 08:08
W poniedziałek prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem, omawiając z nim m.in. kwestię eksportu ukraińskiego zboża oraz rosyjską agresję na Ukrainie. O spotkaniu poinformowała w mediach społecznościowych Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Andrzej Duda wystąpi w ONZ. "Chodzi o przeciwstawienie się rosyjskiej narracji"

19.09.2023 08:55
Przebywający w Nowym Jorku prezydent Andrzej Duda wygłosi dziś przemówienie na forum Zgromadzania Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ma mówić między innymi o kwestiach bezpieczeństwa międzynarodowego w kontekście rosyjskiej agresji wobec Ukrainy. Na dziś planowane jest także spotkanie z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

Ostrzał Lwowa. Płonie fabryka okien znanej firmy z Nowego Sącza

19.09.2023 12:42
Mająca swój oddział we Lwowie nowosądecka fabryka okien Fakro została trafiona rosyjskimi dronami kamikadze podczas nocnego ataku. Spłonęła hala produkcyjna i seria gotowych okien dachowych - podaje portal Sądeczanin.info cytując prezesa fabryki Fakro Ryszarda Florka.